Türkay, genç işsizlere dikkat çekti

Türkay, genç işsizlere dikkat çekti

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, mayıs ayı işsizlik rakamlarındaki artışta genç işsizlerin yüksek olmasının sosyal sorunlar yaratabileceğini söyledi.

BUSİAD Başkanı Türkay, işsizlik oranlarında yaşanan artışın önüne geçmenin, üretim ve ardından yaşanacak büyümede olduğunu kaydetti. Türkay, nisan döneminde 4 milyon 202 bin olan işsiz sayısının, mayıs döneminde 4 milyon 157 bine indiğine dikkati çekerek, "Oran da 13'ten 12.8'e inmiş durumda. Ancak bir önceki yıla göre artış devam ediyor. İşsizler ordusuna yenileri katılmasa da, bu rakamların sürdürülebilirliği yok. Büyümede yüzde 4-5 rakamlarını yakalayamazsak, bir süre daha bu rakamları görmeye devam ederiz" dedi.

Sanayinin elindeki nitelikli elemanları tutmaya çalıştığını, ancak bunun da üretimin sürmesi ve artırılmasıyla devamlılığının olacağını ifade eden Türkay, "Tarım ve turizm istihdam yoğun sektörler olduğu için buralara özel önem verilmeli. Ayrıca ihracatı artıracak tedbirler ile üretimde yaşanacak artış da işsizlik rakamlarının inmesini sağlayacaktır. Ancak, burada kritik olan genç işsiz sayısındaki artıştır. Bu konuda özel önlemler alınmazsa sosyal sorunların artması da görülebilir" diye konuştu.