"Tehlike çanları çalıyor"

"Tehlike çanları çalıyor"

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Nisan ayında işsizlikte ciddi bir düşüş göründüğünü ifade ederek, bu rakamdan ziyade istihdam rakamlarına bakmanın süreci daha iyi anlamaya yardımcı olacağını söyledi.

BUSİAD Başkanı Türkay, şunları ifade etti:

"İstihdam rakamları bize acı gerçeği söylüyor. Rakamlardaki düşüş tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor. Bir yılda 2 milyon 585 bin kişi istihdam rakamlarında düşme var. 28 milyon 199 bin kişi olan istihdam piyasası bu daralma ile  25 milyon 614 bin kişiye, istihdam oranı ise 4,9 puanlık azalış ile yüzde 46'dan 41,1'e gelmiş durumda. Yani istihdam yaratamıyoruz. Fabrikalar, daha küçük ölçeklere inmek zorunda kalıyor. Özellikle hizmet sektörü 1 milyon 524 binlik bir daralma ile iyi bir tablo önümüze koymuyor. Ayrıca iş arayanlar da umutsuzlukla bu gayretlerinden vazgeçiyor."

Türkay, çözümün hep dile getirdikleri gibi ihracat hedefli üretimi, tarımsal üretimi  ve hizmeti artırarak büyümeye odaklanmaktan geçtiğini de kaydederek, "Eğer bir an önce bunu yakalayamazsak, istihdam kapasitemizin düşmesine seyirci kalmaya devam edeceğiz.  Gelecekte daha zor günler bizi bekliyor olabilir" dedi.