4/26/2019 9:59:41 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD 10. Desen Yarışması Ödül Töreni Yapıldı.
3/5/2009

Bursa Valisi Şahabettin Harput, törendeki konuşmasında, büyük bir sabır, özveri ve inançla her yıl bu yarışmayı düzenleyen ve kaliteyi hep yüksek tutan BUSİAD yöneticilerine teşekkür etti. "Marifet iltifata tabidir" sözünü anımsatan Harput, "Her hangi bir alana uğraş veren insanlar, konularıyla ilgili yaptıkları şeyler hakkında teşvik ve taktir görürse motive olurlar, güç kazanırlar. Bursa'nın temel dokusunun kültür olduğu noktasından hareketle bu yarışmayı çok önemsiyoruz. Kültürün devamı bu tür teşviklerle mümkün olacaktır" diye konuştu.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arif Özer de tekstilin Türkiye, özellikle de Bursa için çok önemli bir sektör olduğunu söyledi. Türkiye'de tekstilin çok iyi bir noktaya geldiğini, ancak son zamanlarda yaşanan gelişmelerin bu alanda faaliyet gösterenlerin biraz üzüldüğünü ifade eden Özer, "Üzüntüyle karşıladığımız nokta, tekstil teşviklerinin doğuya kaydırılmasıyladı. Bu durumdan Bursa gibi bir tekstil kenti derinden etkileniyor. Bursa'da bu alanda faaliyet gösteren binlerce işletme var. Peki buralarda çalışan insanlar ne yapacak? Her şeye rağmen Bursa tekstili yüzyıllardan beri vardır, bundan sonra da olacaktır. Türkiye tekstil alanında artık belli bir noktaya gelmiştir. Artık bu alandaki kalkınma, Ar-Ge ve tasarım sayesinde gerçekleşecektir. Yarışmanın bu alanda sonuç itibariyle yerini bulduğuna inanıyoruz."

Bu yılki teması "İznik Çini Desenlerinin Özgün Sanatçı Potasında Serbest Yorumu" olarak belirlenen yarışma, genç, yetenekli tekstil tasarımcılarını cesaretlendirmek, tanınırlıklarına ve gelişimlerine katkıda bulanmak, yarışmaya katılan desenleri tekstilcilerin kullanımına sunmak amacıyla düzenlenmektedir.

Türkiye genelinde 255 eserin katıldığı yarışmayı Müge Aksu kazandı. İkinciliğe Hilal Yıldız,  Üçüncülüğe Filiz Şen, Mansiyona Filiz Mercan ve Esin Acur layık görüldü.