3/26/2019 10:11:24 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Nevruz ve 1 Mayıs Tatil Olamaz
3/4/2009

                                                          Mehmet Arif Özer
                                                     BUSİAD Yön. Krl. Bşk.


Toplumsal barış ve ihtiyaçlardan değil de, Seçimlerle doğrudan ilgisi bulunduğu açık olan Nevruz ve 1 Mayıs’ın Resmi tatil günü olması önerisinin iş dünyasına yeni maliyetler yüklediği görmezden gelinemez.

Ana Muhalefet Partisince ülke gündemine sokulan bu teklifin yaratacağı gerginliği bir yana koyarak konuyu işletmelerimiz açısından değerlendirdiğimizde, ülkemiz girişimcilerinin en ciddi sorunlarından biri olan resmi tatil saltanatının maliyetlerine ek maliyetler yüklemeye anlam vermekte güçlük çekiyoruz.

Gelişmiş ülkelerle ve özellikle aday olduğumuz AB ülkeleriyle özel ve genel tüm karşılaştırmalarda, ülkemizin bir resmi tatil cenneti olduğu tartışma götürmez. Üstüne üstlük, özellikle Dini Bayramlarda, Hükümetlerin hesapta olmayan tatil eklemelerini de hesaba kattığımızda, Resmi Tatil uygulamasında lider olduğumuz ortadadır. Şimdi de bir adım daha ileri gidilerek, rakiplerimizin düşük maliyetlerle daha çok üreterek küresel ekonomik pazarda yer almasını daha da kolaylaştıracak  olanakları Türk sanayicisi ve işadamı aleyhine oluşturma çabası gösterilmektedir.

Ana Muhalefet Partisinden beklenen, yılda ortalama 13,5 gün olan resmi tatil günlerinin sayısını koruyarak ve mevcut olanlardan kısarak; ancak bu taktirde talep ettiği günlerin resmi Tatil olmasını istemektir.

Ülke olarak, daha çok ve daha kaliteli üreterek, milletimizin refahını arttırmamız ve fukaralıktan kurtarmamız gerekmektedir.

Maliyetlerimizi küresel pazarın acımasız rekabetine uygun seviyede tutarak ve  esnek çalışma koşullarının uygulanmasına yasal destek yaratılarak; küresel ekonomik krizden en az hasarla çıkmamız beklenirken; Ana Muhalefet partisinin sürpriz yaklaşımının kabul edilebilir bir yanı bulunmamaktadır.
İnanıyoruz ki, milyonlarca gencimizin işsiz olduğu; genç emeklilerin, yaşam koşullarına uygun bir yaşam sürdürebilmesi; sanayicinin maliyetlerini arttırmaması ve girişimcinin yatırım hevesinin kırılmaması için, bu teklife tüm toplum kesimleri şiddetle ret edeceklerdir.

İşçiyi düşünmek, 1 Mayıs’larda resmi tatil yaptırmak değil, işsizlere iş alanı yaratacak ortam sağlamaktır.   Nevruz’u resmi tatil yapmak, milletin geleneğinde asırlardır var olan ve zaten kutlanan bir bayramda işverenlerden ve devletten ödeme yapılmasını sağlamaktan başka bir amacı olmayan ve kabulü mümkün olmayacağına inandığımız bir seçim beyanatıdır.

Bu konuda yaptığımız araştırmayı aşağıda kamuoyumuzun dikkatlerine sunarız.

Saygılarımızla,


TÜRKİYE’DEKİ RESMİ TATİL GÜNLERİNİN VE TOPLAM TATİL GÜN SAYISININ
AB VE G8 ÜLKELERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI