4/26/2019 10:02:37 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Felsefe söyleşileri BUSİAD Evi'nde başladı.
10/19/2018

“2035 sonrası büyük katliamlar  yaşanabilir”

Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi ünlü Biyolog Prof. Dr. Ali Demirsoy, Küresel ısınmanın  2035 yılından itibaren, büyük katliamların yaşanmasına neden olacağını söyledi.

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD)-Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü ve Bursa Felsefe Kulübü paydaşlığında gerçekleştirilen, Felsefe söyleşilerinin ilki dün akşam BUSİAD Evi’nde Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demirsoy’un  “Renklerin Dansı (Dünyamızın oluşumuna bir bakış)” başlıklı söyleşisiyle başladı.

Konuşmasında Dünya'daki renklerin oluşumunu anlatan Prof. Dr. Demirsoy, Güneş'in olmaması halinde Dünya'da yaşamın 8-10 saatte, Ay'ın dünyadan uzaklaşması halinde ise yaşamın 3 gün içinde sona ereceğini söyledi.

Prof. Dr. Demirsoy, “Güneşten 100 kat büyük ya da 44 kat küçük yıldız sistemlerinde canlılık olmaz, top şekilli galaksilerde canlılık olmaz, uydusu olmayan gezegenlerde hayat olmaz. O nedenle Mars'ta ancak fanuslarda bir hayat sürdürlebilir” dedi.

“DÜNYA”YA MAHKUMUZ...”

Demirsoy, canlıların Dünya'ya mahkum olduklarını şu sözlerle ifade etti:

“En yakın yıldıza 120 bin yılda gidebiliriz. Yani hiçbir yere gidebilecek değiliz. 4.5 milyar yıldan beri canlılar Dünya'yı vatan olarak görür. Bir başka gezegene gidebilsek bile yaşayabilmemiz için 40 bin canlıyı yanımızda götürmemiz gerekir. O nedenle bütün anayasaların ilk maddesi şu olmalıdırr; Doğa hakkı insan hakkından önce gelmelidir.”

Gençliğinde Anadolu'da yıllarca sorunsuzca akan 25 çeşmeyi son dönemde yeniden gidip gördüğünü ve sadece 2'sinin aktığını belirten Prof. Dr. Demirsoy, “Süphan, Nemrut, Cilo gibi buzulları olan dağlardan sadece Cilo'da bir miktar buzul kaldı. ABD sadece bu yıl kasırgalardan dolayı 240 milyar dolar zarar yaşadı. Dönülemez bir yola girildi. Küresel ısınma nedeniyle 2035 sonrası büyük katliamlar olabilir” dedi.

Prof. Dr. Demirsoy, DNA teknolijisinin bulunmasından sonra artık geleceğin androidlere ait olabileceğini de söyledi.

Prof. Dr. Demirsoy'a konuşmasının sonunda BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ekinci tarafından bir plaket de sunuldu.