4/25/2019 8:46:55 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Bizim Köprümüz
8/1/2018

Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk,  BUSİAD gibi sivil toplum kuruluşlarının, sanayi ve iş dünyasının ülke yönetimiyle aralarında köprü olduğunu söyledi.

BUSİAD’ın üye ziyaretleri kapsamında konuk olduğu Maysan Mando  Genel Müdürü Anıl Yücetürk, BUSİAD Yönetim Kurulu Üyelerine ziyaret nedeniyle teşekkür etti. Yücetürk, sohbet sırasında Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak, “Bizim buradan başka bir yere gitme şansımız yok. Yönetim kadrosuysak. Bunu da yöneteceğiz. Zor. Daha da zorlaşacak. Bu süreci Türk yöneticiler yürütecek, expatlar azalacak” dedi.

Yücetürk, şirketi hakkında da bilgiler verirken, şunları söyledi:

“Biz büyüyoruz. 3.5 sene içerisinde 3 kat büyüdük. Bu sürede 120 milyon TL’lik yatırım yaptık. Beş senede Bu fabrikaya 40 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Elektrikli direksiyon kolonu için 120 milyon dolarlık bir başka fabrika yapılacak. 2023’teki ciromuz milyar doları bulur.

Mando  Grubu Türkiye’de elektrikli direksiyon yatırımı yapacak. Elektrikli direksiyon kolonu Türkiye’de yapılmıyor. Bu yatırım yapılmazsa, 300-350 milyon dolar dışarı gidecek her yıl. Bu yatırımla bu miktarda cari açığın kapanması da demek.

Ama başka ülkelere kaçan yatırımları kazanmaya çalışmamız gerekir. Buradayız, burayı güçlendirmemiz gerek. Birbirimizin omzuna başımızı dayayarak ağlayarak çözüm bulamayız. Ne krizler gördük. Bunu da yönetmemiz gerek. “

Yücetürk, yerli elektrikli otomobilin üretilmesiyle birlikte, bazı ürün gruplarının öleceğini, yerlerine yeni ürün gruplarının geleceğini de söyledi. Yücetürk, “Biz tedarikçileri Türkiye’de bulundurursak, bu bir milyon araç satmanın ötesinde bir iş olur” diye de ekledi.

“AYNI DİL…”

Sektörde yaşadıkları zorlukları lokal örgütlerle yetkililere aktardıklarını da anlatan Yücetürk, “BUSİAD dediğimiz zaman bizim köprümüz diyoruz. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanlarını davet edeyim BUSİAD’la birlikte çalışmalar yapılsın. Aynı dili kullanmak, yetkilileri etkilemek açısından da önemli” dedi

İşletmelerinde meslek lisesi mezunlarını çalıştırdıklarını, ancak son yıllarda buradan mezun olanların hizmet sektörünü tercih ettiğini de belirten Yücetürk, “Stajyerlerimize, çay getirtmek, fotokobi çektirtmek bizim kurum anlayışımızda yok. Onları hizmet sektörüne çeken şeyleri tespit edip fabrikada da düzeltmeler yapıyoruz cazibeyi artırmak için diye konuştu.

Ziyarete,  BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay’ın yanı sıra, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Urkut, Yönetim Kurulu Üyeleri Gonca Yerliyurt ve  Osman Nemli ile BUSİAD Genel Koordinatörü Basri Tüfekçioğlu ve BUSİAD Yönetici Asistanı Deniz Karaer de katıldı.