5/21/2019 9:26:28 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Özdilek: Amaç itibarlı yaşamak...
6/27/2018

BUSİAD Yönetim Kurulu’nun nezaket ziyaretleri çerçevesinde konuk olduğu Bursa ve Türkiye sanayinin duayen isimlerinden Hüseyin Özdilek, BUSİAD’ın “İşadamı kimdir?” sorusunu gündemde tutmasını önerdi.

Özdilek AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Buğra Küçükkayalar, Yönetim Kurulu Üyesi Gonca Yerliyurt ve BUSİAD Koordinatörü Basri Tüfekçioğlu’ndan oluşan heyeti Özdilek AŞ’deki makamında ağırladı.

Oldukça samimi bir ortamda iş dünyasının sorunlarının konuşulduğu ziyarette Özdilek, tarım ve sanayi üretimlerinin düşüklüğünden bahsederken, “Tarım için Hollanda’ya bir heyet gönderilmeli ve nasıl çalıştıkları rapor haline getirilmeli” dedi. Özdilek, “Bizde tarlaların toplulaştırılması yapılamıyor. Eğitimli çiftçilik olmuyor. Biz, Yenişehir’deki tesisimizde, 30 kişi ile yılda 5 bin baş hayvan yetiştiriyoruz. Çok modern bir tesis yaptık. Tarıma eğilmemiz şart” dedi.

Özdilek, sanayideki istihdam rakamının da yüzde 25’lerden 40’lara çıkarılmasının önemine değindi.

Sohbet sırasında Özdilek, “İşadamı olmanın amacı nedir?” sorusunu BUSİAD’ın gündeme getirmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Kimseye muhtaç olmadan kendini ve bakmakla yükümlü olduğun insanların ihtiyaçlarını sağladıktan sonra işini büyütmek. Yediğin para belli, kazancının binde birini yiyemezsin. Böyle bir sanayici kayıt içinde değilse bir yanlış var demektir. Kurumsallaşamıyor. Kasayı tanıdığına bırakıyor, ona muhtaç kalıyor. Açıkları bildiği için onu el üstünde tutuyor. Kayıtlı olsa liyakat olacak. Ölümsüz değiliz. Bu paralar, benim itibarımı artırmıyor. Tutarlılık ve yaptıklarımız itibarımızı arttırır. Amaç para kazanmak değil, para araç. Amaç itibarlı yaşamak.”

BUSİAD Yönetim Kurulu da bu sözler üzerine düzenlenecek bir etkinlikte Hüseyin Özdilek’in tecrübelerini paylaşmasını istedi. Özdilek, bu isteği seve seve yerine getireceğini belirtti.

Sohbette ayrıca sanayi için eğitim konusuna da değinilirken; BUSİAD’ın projesi olan Hayri Terzioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirdiği ‘BUSİAD Sınıfı’ uygulamasının Hüseyin Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de hayata geçirilmesi ilkesel olarak benimsendi.