5/22/2019 12:18:33 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD , Ulusal Kalite Hareketine Katılan İlk Sivil Toplum Kurumu Oldu
9/18/2008
BUSİAD , Ulusal Kalite Hareketine katılan İlk Sivil Toplum Kurumu oldu.

Kalite Derneği (Kalder) Bursa Şubesi ve Bursa Sanayici ve İşadamları Derneğince (BUSİAD) organize edilen ''2008 Bursa Kalite Ödülü''ne ilişkin takvim belirlendi. Yağmura rağmen yoğun bir kalabalık ile BUSİAD Toplantı salonunda gerçekleştirilen 2008 Bursa Kalite Ödülü Toplantısı'na BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arif Özer, Kalder Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Kaylan, Kalder Bursa Şubesi Başkanı Sami Erol ile bazı kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Kalder Bursa Şube Başkanı Sami Erol, ödül ile Bursalı firmaların iş başarıları ve sürdürülebilir rekabet gücünün ulusal ve uluslararası düzeyde artmasına yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtti. Bursa'da kalite çalışmalarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen organizasyonun, 8-10 aylık bir zamanda profesyonel değerlendiricilerle gerçekleşen bir öğrenme süreci olduğunu ifade eden Erol, katılan her kuruluşun kazanç sağlayacağını ve ilerleyeceğini, aynı zamanda Bursa'nın da ulusalda tanıtılacağını söyledi. 

KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ

BUSİAD Başkanı Arif Özer de ABD'de başlayan finansal krizin çok büyük boyutlara ulaştığını kaydederek, ''Artık dünya bambaşka bir boyuta girdi. İşin ciddiyetini herkes gördü. Bu noktada toplam kalitenin önemi daha da ortaya çıkmaya başladı. Dünyadaki büyük değişim ve sarsıntıdan kendimizi nasıl koruyacağız? İyi düşünmemiz lazım. Mutlaka etkileneceğiz, etkilenmemek mümkün değil. Ama krizleri fırsata çevirmemiz lazım. Modeli iyi anlamamız ve değerlendirmemiz gerekiyor. Kalitenin önemini yeniden gözden geçirip, gerekli adımları gecikmeden atmalıyız'' dedi. 

ULUSAL KALİTE HAREKETİ İYİ NİYET BİLDİRGESİ

Arif Özer ile Kalder Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan arasında sanal olarak hazırlanan ''Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi'' imzalandı. Bildirgede, ''BUSİAD adına mükemmelliğin temel kavramlarını benimseme ve yaşama geçirme konusundaki kararlılığımızın göstergesi olarak tüm çalışanlarımızla birlikte Ulusal Kalite Hareketine katıldığımızı bildiririz. Karşılıklı imzalanan bu iyi niyet bildirgesi ile BUSİAD sürekli gelişim aracı olarak EFQM mükemmellik modeline göre öz değerlendirme yapmayı ve Kalder'de bu süreci desteklemeyi taahhüt eder'' denildi.

ÖDÜL TAKVİMİ

''2008 Bursa Kalite Ödülü'' için son başvuru tarihi 24 Eylül olarak belirlendi. 8-9 Ekim tarihlerinde kalite süreci hakkında eğitilecek katılımcı firmalar, başvuru dokümanlarını 15 Ocak 2009 tarihinde teslim edecek. Saha ziyaretine kalan kuruluşların 9 Mart 2009 tarihinde belirlenmesinin ardından, ziyaretler 23 Mart-3 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yapılacak değerlendirmenin ardından ödüle hak kazanan kuruluşlara ödülleri, 18 Nisan 2009'da yapılacak ''7. Kalite ve Başarı Sempozyumu'nda törenle verilecek.