3/23/2019 12:23:57 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
14.07.2008 Fransız Sarayı'nda Cumhuriyet Kutlaması
7/21/2008
Fransa’da Cumhuriyet rejiminin başlangıcı kabul edilen ve ulusal bayram olan 14 Temmuz günü, Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nda düzenlenen bir geceyle kutlandı.
BUSİAD adına kutlamaya katılan Y.K.Başkanı Mehmet Arif Özer , Fransa’nın Bursa Fahri Konsolosu Mehmet Erbak ve Başkonsolos  Christine Moro tarafından son derece sıcak bir ilgi ile karşılandı. 
Türkçe ve Fransızca konuştu
Konuşmasının bir bölümünü hem Türkçe hem de Fransızca olarak yapan Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Christine Moro, Fransa’da cumhuriyet rejiminin başlangıcı kabul edilen 14 Temmuz’u ‘huzur ve kardeşliğin özel bir günü’ olarak nitelendirdi. Moro, “Demokrasiyi benimsemenin gücü ve cumhuriyetimizin simgesi özgürlük, eşitlik, kardeşlik. Bunlar dünya halklarının tümünün kendilerini buldukları değerlerdir” dedi.
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na düzenlenen terör saldırısına da değinen Moro, “Amerikalı dostlarımıza ve yabancı konukların güvenliklerini kutsal bir görev saydıklarından emin olduğumuz emniyet güçlerine dayanışmamızı ifade ederiz. Kendilerine son derece minnettarız” dedi.