4/26/2019 9:59:28 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Yönetim sistemi standartlarındaki değişiklikler BUSİAD’da ele alındı
10/19/2016

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından BUSİAD Evi’nde organize edilen “Yönetim Sistemi Standartları Hakkında Son Değişiklikler” konulu panel, firmaların satın alma ve kalite sorumlularını bir araya getirdi.

Panelin açılışında konuşan BUSİAD Üyesi Tuncer Hatunoğlu, uluslararası standardizasyon kuruluşlarının her 5 yılda bir standartları gözden geçirdiğini ifade ederek, ihtiyaçlar doğrultusunda revizyonlar yapıldığını ve standartların ilgili taraflar için daha kullanışlı hale getirildiğini belirtti. Kalite konusunun günümüzde her alanda olmazsa olmaz konumda bulunduğunu ve iş dünyasının da belirli standartlar çerçevesinde yoluna devam ettiğini kaydeden Hatunoğlu, özellikle otomotiv sektörünün başı çektiği Bursa’da kalite standartları konusundaki her türlü yeniliğin son derece önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Hatunoğlu’nun ardından TÜV-NORD Bursa Bölge Müdürü Semra Can’ın, Endüstri ve Belgelendirme Pazarlama - Satış Müdürü Yücel Erdem’in ve Sertifikasyon Müdürü Ayşegül Durmaz Gökçöl’ün konuşmacı olduğu panele geçildi. Konuk konuşmacılar, ISO 9001:2015 ve ISO 14001:2015 yönetim sistem standartları versiyon değişiklikleri ile ISO/TS 16949’dan IATF 16949’a geçiş süreci ve yeni IATF 16949’un getirdiği değişikliklerle ilgili katılımcıları bilgilendirdi. TÜV-NORD Bursa Bölge Müdürü Semra Can sunumunda ISO 9001:2015 ve ISO 14001:2015 yönetim sistem standartları versiyon değişikliklerinin nedenlerine değindi. Yeni versiyonda tüm iş süreçlerinin kategorize edileceğini söyleyen Can, bununla birlikte risk yönetimi ve risk değerlendirmesi yapmak gerektiğini de belirtti. Yeni süreçle birlikte daha proaktif bir yaklaşım benimseneceğine dikkat çeken Can, “Artık stratejik ve uzun vadeli hedeflerin belirlenmesi söz konusu. ISO 14001’de artık sadece atık yönetimi anlamında çevreci prosesler değil, ham madde seçerken dahi daha çevreci ürünler, üreticiler ve lojistik avantajlar gibi konular gündeme gelecek” diye konuştu. Semra Can’ın ardından söz alan Endüstri ve Belgelendirme Pazarlama - Satış Müdürü Yücel Erdem de Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği, Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, ISO 9001 ve ISO 27001’le ilgili destek dokümanları hakkında bilgi verdi. Sertifikasyon Müdürü Ayşegül Durmaz Gökçöl de ISO/TS 16949’dan IATF 16949’a geçiş süreci ve yeni IATF 16949’in getirdiği değişikliklerle ilgili kapsamlı bir sunum yaptı. Soru - cevap bölümünün ardından plaket törenine geçildi ve konuşmacılara plaketleri takdim edildi. 

AYŞEGÜL DURMAZ'IN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

SEMRA CAN'IN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

YÜCEL ERDEM'İN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...