4/24/2019 11:49:59 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD üyesi yabancı firma temsilcileri, “Türkiye’ye güveniyoruz” mesajı verdi
9/2/2016

Kentin önde gelen dinamikleri arasında yer alan Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD), üyesi olan yabancı sermayeli ya da yabancı ortaklı firmaların temsilcilerinin katıldığı bir basın toplantısı düzenledi.

Yönetim Kurulu ile dernek üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan BUSİAD Başkanı Günal Baylan, Türk halkının 15 Temmuz gecesi büyük bir uçurumun kıyısından döndüğünü belirterek, yaşadığı akıl tutulmasıyla ülkeyi bir girdabın içine çekmeye çalışan darbeci zihniyetlerin sivil iradenin de devreye girmesiyle emellerine ulaşamadığını söyledi. Görüşü ne olursa olsun bu süreçte tüm siyasi partilerin, medya kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin birlik içerisinde hareket ederek; tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek vatan anlayışını perçinlediklerini dile getiren Baylan, “Türkiye Cumhuriyeti, anayasasında da belirtildiği üzere; demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir ve bu devlet anlayışına yönelik olarak girişilen hiçbir saldırı kabul edilemez. Türk milleti, cumhuriyetin kurulduğu yıllardan bu yana anayasa ve güçler ayrılığı ilkesinden aldığı kuvvetle, birlik ve beraberlik içerisinde, toplumsal düzenini sürdürmüş ve demokrasiye olan inancını hiçbir zaman yitirmemiştir. Birbirinden önemli ekonomik, tarihi, kültürel ve sosyal değerlere sahip olan ülkemiz, bundan sonra da birlik ve beraberlik ruhu içerisinde yol almaya devam edecek, demokratik yaşamdan ve demokrasiye olan inancından hiçbir zaman vazgeçmeyecektir” diye konuştu.

“Sizler, ülke ekonomisinin çok değerli dinamoları arasında yer alıyorsunuz”

Gerçekleştirdikleri ihracat hacmiyle ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayan BUSİAD üyelerinin ülkeye duyduğu güveni, ülkemizdeki yatırım ikliminin elverişliliğini ve gelecekte de bu ortamın süreceğini vurgulama amacında olduklarını ifade eden Baylan, ihracatın tek başına maddi bir gereklilik olarak değerlendirilemeyeceğini kaydetti. Baylan, iş dünyası temsilcilerinin yaptıkları ihracat ile uluslararası ilişkileri ve dostlukları da ülkelere kazandırdıklarına işaret ederek, “Üyelerimiz arasında yer alan yabancı sermayeli ya da yabancı ortaklı firmalarımızın ülkemizde bulunmaları, ülke ekonomisine yaptıkları katkıların yanı sıra; uluslararası ilişkilerin gelişmesi, bireylerin yakınlaşması ve birbirlerine güvenmesi adına da büyük önem taşımaktadır. Bu firmalarımız, otomotivden petro-kimyaya, çimentodan ilaca, sigortadan gıdaya kadar birçok sektörde ağırlığını hissettirerek bizlere destek vermektedir. Bursa’da üretim faaliyetlerine devam eden ve BUSİAD üyesi olan çok sayıda yabancı sermayeli ya da yabancı ortaklı firma, uzun yıllardır Türkiye piyasasına duyduğu güvenle yatırım ve büyüme planlarını gerçekleştirerek geleceğe emin adımlarla uzanma gayreti içindedir. 15 Temmuz gecesi yaşananlar, ilk etapta herkes gibi söz konusu bu firmaları da tedirgin etmiş olabilir. Ancak kısa bir süre içinde ortaya çıkan tablo, Türkiye’nin bu zararlı unsurlardan temizlendikten sonra eskisinden çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğini ve demokrasiye olan inancından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini göstermiştir” şeklinde konuştu. Baylan, toplantıya katılan yabancı firma temsilcilerine itafen de şunları söyledi: “Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışı için ihtiyacı olan; uzun vadeli, katma değer yaratan ve ekonominin arz kapasitesine katkıda bulunan nitelikli yatırımlardır. Sizler, ülke ekonomisinin çok değerli dinamoları arasında yer alıyorsunuz. Gerçekleştirdiğiniz üretim potansiyeliyle gerek katma değer sağlıyor, gerekse istihdam yaratıyorsunuz. Bu ülkeden kazandığınızı yine bu ülkeye harcayarak, çeşitli yatırım programlarını devreye alıyorsunuz. Bu güç, bu inanç ve gayretleriniz ile stratejik açıdan zor bir coğrafyada yer alan ülkemiz, hızla yol alacaktır. Muasır medeniyetler seviyesine çıkmış bir Türkiye için desteklerinize teşekkür ediyor, yönetim kurulumuzun sevgi ve saygılarını iletiyorum.”

Baylan’ın ardından söz alan bazı yabancı firma temsilcileri, Türkiye piyasasında faaliyet gösterdikleri alanlarla ihracat ve ciro oranlarına değinerek; Türkiye’ye güvenmeye devam ettiklerini ancak ülkenin hızla normalleşerek yoluna çok daha hızlı bir şekilde devam etmesi gerektiğini kaydetti. Söz konusu firmaların yurt dışında bulunan tepe yöneticilerinin ilk etapta Türkiye’de yaşananları anlamakta zorlandığını ve endişelendiklerini dile getiren firma temsilcileri, sonrasında demokrasi sağduyusunun galip gelmesiyle her şeyin eski seyrine döndüğünün ve söz konusu firmaların Türkiye’ye olan güvenlerinin tam olduğunun altını çizdi.

 

TOPLANTIYA KATILAN BUSİAD ÜYELERİ

·         TOFAŞ                                                                                

·         YAZAKİ OTOMOTİV                   

·         CONTITECH                                   

·         LEONİ KABLO

·         CARGILL

·         MAYSAN MANDO                       

·         NEXIA INTERNATIONAL          

·         SÜTAŞ

·         TEKNİK MALZEME

·         LASPAR

·         AKADEMİKA AMBALAJ

·         DOĞU PRES           

·         TÜRKAY TEKSTİL            

·         İŞTIP                                                                       

·         PIRLANT SAAT                 

·         KİRAZ İLETİŞİM               

·         BİMEKS LOJİSTİK            

·         ELVİN TEKSTİL                            

·         LİTERA GRUP                   

·         PROCOLOR REKLAM      

·         YALIN BİLİŞİM YAZILIM          

·         BİLGİ YAZAN YAZILIM 

·         RBS LASTAŞ                      

·         BURSA ÇİMENTO             

·         AKTAŞ HOLDİNG            

·         EMKO                      

·         GÖKÇELİK                         

·         MICHELFELDER LAZERTEKNİK    

·         ÜNVER GROUP                 

·         ÇAĞLA ELEKTRİK                      

·         KAVPET                              

·         ÇEDFEM