3/23/2019 12:22:46 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD 2016 Yılı 2. Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı.
7/21/2016

BUSİAD 2016 Yılı 2. Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı; Yüksek Danışma Kurulu Üyeleri, Geçmiş Dönem Yüksek Danışma Kurulu Başkanları ile Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile BUSİAD Evi’nde yapıldı. BUSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz'ün başkanlığında; 15 Temmuz darbe girişimi ve öncesindeki terör saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ve güvenlik görevlilerimizin anısına saygı duruşu ile başlayan toplantıda, 15 Temmuz gecesi İstanbul ve Ankara'da başlayan sonrasında yurt geneline yayılan darbe girişimi tartışıldı. Toplantıda okunan Yüksek Danışma Kurulu Bildirisinde söz konusu darbe girişimi bir kez daha nefretle ve şiddetle kınandı. Toplantı sonrasında hazırlanan sonuç bildirgesi aşağıdadır.
 

BUSİAD YÜKSEK DANIŞMA KURULU BİLDİRİSİ                            21.07.2016

“AYRIŞTIRICI DEĞİL, BİRLEŞTİRİCİ SÖYLEM VE EYLEM BEKLİYORUZ”

Ülkemiz, demokratik laik cumhuriyetimizin sonunu getirebilecek çok tehlikeli bir saldırıyı, tüm kesimlerin sağduyusu sayesinde atlatmıştır. Demokrasiye bağlı bir kurum olan BUSİAD, seçilmiş kişilere karşı hiçbir saldırıyı kabul etmez. Bu bağlamda ülkemizin dengesinin bozulmasına neden olabilecek, yurt içinde ve dışında bizleri sıkıntıya sokabilecek 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha nefretle ve şiddetle kınıyoruz.

Bu saldırı karşısında tüm siyasi partilerin, medya kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin birlik ve beraberlik içerisinde ve tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek vatan anlayışı ile ülkeye sahip çıkmış olmalarını çok önemsiyoruz. Ancak tehlike henüz geçmiş değildir. Bu çok hassas dönemden geçerken, hangi siyasi bakışa ve dünya görüşüne sahip olursa olsun tüm vatandaşlarımızın gönül birliği yaptığı bir ortama şiddetle ihtiyacımız vardır.

Türkiye Cumhuriyeti, anayasasında da belirtildiği üzere demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Ülkemiz, coğrafi konumu ve köklü geçmişiyle birbirinden önemli ekonomik, kültürel, sosyal ve tarihi değerlere sahiptir. Türk toplumu zaman zaman içinden geçmek zorunda kaldığı askeri yönetim dönemlerini en az hasarla atlatmayı bilmiş, son tahlilde demokrasinin temel ilkesi olan güçler ayrılığı ilkesinden ayrılmamış, birlik ve beraberlik içerisinde toplumsal düzenini sürdürmüştür.

Ülkemizin bugün içinde bulunduğu hassas dönemi, cumhuriyet ilkelerinden ve demokrasiye olan inancından hiçbir zaman vazgeçmeden birlik ve beraberlik ruhu içerisinde atlatması gerekmektedir. Bunun yolu, öncelikle demokrasi kavramının oy yüzdesi ne olursa olsun karşıt fikirlilere yaşam şansı verilmesinden ve evrensel hukuka saygı gösterilmesinden geçtiğinin topluma çok iyi bir şekilde anlatılmasıdır.

Ayrıca, iktidar partisinin ve muhalefetin bundan sonraki hassas günlerde de ülkenin farklı kesimlerine birlik beraberlik mesajları vermesi elzemdir. Bu dönem sona erinceye kadar siyasi rekabet bir kenara bırakılmalı, toplumu bölecek, kitleleri ötekileştirecek, karşıt siyasi görüşlere sahip kişileri provoke edecek söylemlerden kaçınılmalıdır. Darbeci örgütün üyeleri ayıklanırken sapla samanın karıştırılmaması, haksızlık yapılmaması, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin daha fazla yıpratılmasına izin verilmemesi, geleceğimiz için elzemdir.

Toplumsal hayatı oluşturan her bireyin birbiriyle barışık olduğu, kimsenin kimseyi ötekileştirmeden farklılıklara saygı duyduğu, adalete değer verdiği, sevgi dolu olduğu, korku, nefret ve kin tohumlarının ortadan kaldırılarak birlik, beraberlik ve sevgi tohumlarının ekildiği bir dünya düzeni, şüphesiz hepimizin en temel arzusu ve gelecek nesillere görevi olmalıdır.

BUSİAD olarak ülkemizi bu sıkıntılı dönemden geçirip düzlüğe çıkartacağına emin olduğumuz yöneticilerimize duruşumuzu kısaca “AYRIŞTIRICI DEĞİL, BİRLEŞTİRİCİ SÖYLEM VE EYLEM BEKLİYORUZ” sloganı ile ifade etmek istiyoruz.

Ülkemizin bu zorlu süreçten daha demokratik bir Türkiye ve daha güzel bir gelecek ümidiyle çıkacağına inanıyoruz.

Saygılarımızla

BUSİAD Yüksek Danışma Kurulu