4/24/2019 11:53:04 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Vali İzzettin Küçük’ü makamında ziyaret etti
7/14/2016

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursa Valiliği görevine atanan İzzettin Küçük’ü makamında ziyaret etti. Heykel’deki tarihi valilik binasında gerçekleştirilen ziyarette konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, Vali İzzettin Küçük’e yeni görevinde başarılar diledi. Vali Küçük’e BUSİAD hakkında bilgi veren Baylan, derneğin kuruluş sürecini ve üye yapısını aktardı.

Bursa’nın güçlü bir sanayi alt yapısına sahip olduğuna vurgu yapan Vali Küçük de, kentin ileri teknolojiyi kullanarak üretim yaptığını kaydetti. Türkiye’nin son yıllarda hızlı bir büyüme çizgisi yakaladığını ifade eden Vali Küçük, 500 milyar dolarlık ihracat hedefi olan bir ülkenin şehirlerini koruyarak büyüme atağını sürdürmesi gerektiğinin altını çizdi. Söz konusu büyüme hedefinin yeni fabrikalar ve yeni tesisler anlamına geldiğine işaret eden Vali Küçük, “Gelişim ve büyüme kaçınılmaz birer olgu olarak karşımızda duruyor ancak önemli olan şehirlerin dokularına zarar vermeden bu süreci yönetebilmektir. Bu şehrin bize emanet olduğu unutulmamalıdır. Söz konusu bu sorumluluk, gelecek adına hepimize önemli görevler yüklüyor” şeklinde konuştu.

BUSİAD Başkanı Baylan da, günümüz dünya şartlarında var olabilmek adına rekabetçiliğin ve yeniliğin şart olduğunu ifade ederek, ana sanayilerin Bursa’da olmasının kentin gelişmesinde ve güçlü bir yan sanayi ağına sahip olmasında büyük rol oynadığını belirtti. Bursa’da adeta doğal bir kümelenme yaşandığını dile getiren Baylan, “Kentte çok sayıda organize sanayi bölgesi olmasıyla birlikte arsa fiyatlarının yüksek olması, yatırım maliyetleri anlamında olumsuzluk oluşturuyor. Bursa gibi sanayi merkezlerine talep her zaman olacaktır, Ancak Bursa’nın geleceğe dönük olarak ne şekilde gelişeceğini ve kentin nasıl korunacağını doğru uygulamak gerek. Şehri planlarken kalıcı, geleceğe yönelik bir anayasa mantığı ile sürece yaklaşmak gerek. Sanayiciler için ucuz arsa temin etmek önemli ancak şehrin korunması da bizler için vazgeçilmez durumdadır. Çevre koşulları, sürdürülebilirlik ve küresel ısınma gibi olgular günümüzde her zamankinden çok daha fazla öne çıkar oldu. Bursa’nın geleceğinde tarım da turizm de sanayi de olmalı ancak her şeyden öte Bursa yaşlanılabilir bir kent olmalı ve ortak akılla yönetilmeli. Bu konuda BUSİAD olarak kentin gelecek projeksiyonuyla ilgili bir çalışma başlatıyoruz. Bu süreçte gelecek adına bir farkındalık sağlamak adına Bursa Valiliğinin desteği de bizler için son derece önemli” diye konuştu.