4/26/2019 10:03:04 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Yönetim Kurulu’ndan protokole nezaket ziyareti
2/29/2016

Geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleştirilen BUSİAD olağan genel kurulu sonrası görevine başlayan yeni yönetim kurulu üyeleri, Bursa protokolüne nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Program çerçevesinde Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sait Gürlek, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Ali Rıza Bir ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Turan Aslan’a konuk olan BUSİAD üyeleri, bilgi alışverişinde bulundu. BUSİAD üyelerini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, genel kurul sonrası göreve gelen yeni yönetim kurulu üyelerine başarılar diledi. Geçtiğimiz günlerde BUSİAD Evi’nde gerçekleştirilen arabuluculuk konferansına değinen Şahin, arabuluculuk kavramının Türkiye’de her geçen gün daha fazla önem kazandığını ve bilinilirliğinin arttığını belirtti. Özellikle ticari uyuşmazlıkların çözümünde adliye dışında bir araya gelen tarafların aralarındaki anlaşmazlığa son verme şansı bulduğunun altını çizen Şahin, “Mahkemeye taşınan bir anlaşmazlık, çoğunlukla husumetle sonuçlanıyor. Oysa arabuluculukta taraflar el sıkışarak ayrılıyor. Dünyada arabuluculuğu uygulayan 160 ülke var. Türkiye 161. ülke olarak aslında sisteme dahil olmakla geç kalmıştır. Sistemin yayılması ile hem adliyelerin hem de iş dünyasının yükü azalacaktır” diye konuştu. BUSİAD Başkanı Günal Baylan da kendilerini ağırladıklarından dolayı Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin’e teşekkür ederek, geçtiğimiz dönem başlattıkları projeleri tamamlamak adına bir dönem daha göreve talip olduklarını ve genel kurulun kendilerine bu görevi verdiğini ifade etti. Değişikliğe gittikleri yeni yönetim kurulu ile söz konusu projeleri tamamlayarak gerek iş dünyasına gerek toplumsal hayata fayda sağlamaya çalışacaklarını söyleyen Baylan, BUSİAD Evi’nde gerçekleştirilen arabuluculuk konferansında olduğu gibi iş birliğine devam ederek ortak projeler gerçekleştirmeye her zaman hazır olduklarını kaydetti.

“Türk yargı sistemine her zaman güveniyoruz”

BUSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sait Gürlek’e de konuk oldu. BUSİAD Yönetim Kurulu’na yeni dönemde başarılar dileyen Gürlek, gerçekleştirdikleri ziyaretten dolayı da kendilerine teşekkür etti. Gürlek, Türkiye’nin gündeminde olan bölge adliye mahkemelerinin yapılanması hakkında bilgi vererek, BUTTİM’in yanındaki arazi üzerinde kurulması planlanan Adalet Kampüsü’ne de değindi. Gürlek, söz konusu kampüs içerisinde Bölge Adliye Mahkemesi’nin de yer alacağını dile getirerek, ihale sürecinin ardından inşaat çalışmalarının başladığını belirtti. BUSİAD olarak her zaman örnek çalışmalar gerçekleştirme amacında olduklarını ifade eden Günal Baylan, değerlerinden aldıkları güçle çalışmalarına bundan sonra da büyük bir şevkle devam edeceklerine değindi. Baylan, adaletin toplumsal huzurun güvencesi olduğunu kaydederek, yoğun iş yükü altında zorlanan Türk yargı sistemine her zaman güvendiklerinin ve iş dünyası olarak toplumsal adaletten yana olduklarının altını çizdi. BUSİAD Yönetim Kurulu üyeleri Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Ali Rıza Bir ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Turan Aslan’ı da makamında ziyaret ederek bilgi alış verişinde bulundu.