4/24/2019 11:51:46 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD’ın eğitim projesi için imzalar atıldı.
2/16/2016

BUSİAD meslek liselerinin daha verimli hale getirilmesi, öğrencilerin mesleki eğitime daha bilinçli yönelmesi ve iş dünyasının talep ettiği nitelikli çalışan ihtiyacının karşılanması amacıyla bir süre önce başlattığı proje çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzaladı.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen protokol imza törenine BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş ve proje paydaşları olan Coşkunöz Eğitim Vakfı ile Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ yetkilileri katıldı.

Törende konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, Bursa il sınırları içinde 8 farklı meslek lisesinde gerçekleştirilen ve 10 bin öğrenciyi kapsayan anket çalışması sonrası harekete geçtiklerini ve yoğun çalışma sürecinin ardından belirlenen yol haritasına uygun olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalama aşamasına geldiklerini söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Coşkunöz Eğitim Vakfı ve Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ’nin de desteklediği proje ile meslek liselerinin yeni bir projeksiyonla daha prestijli kurumlar haline dönüştürülmesi adına alternatif bir eğitim modelinin uygulanmasını, söz konusu okulların eğitim programlarını sektörlerin talepleri doğrultusunda yönlendirmesini, meslek liselerinin sektörel olarak gruplanabilmesini, ihtisaslaşabilmesini ve ihtiyaca göre yeni bölümlerin açılmasını hedeflediklerini ifade eden Baylan, “Dünyanın önde gelen ülkelerinin mesleki teknik eğitime ne denli önem verdiği ortadadır. Mesleki eğitimini tamamlamış, iletişim becerileri güçlü, kentteki sanayi alt yapısını tanıyan ve kariyer hedefi olan bireylerin hem kent, hem ülke sanayisine büyük katkı sağlayacağı gerçeğinden harekete geçerek bu noktaya geldik. Söz konusu projeden; önce öğrencilerin, sonra iş dünyasının sonra da tüm Türkiye’nin fayda göreceğine inanıyoruz” diye konuştu. Baylan, şöyle devam etti: “Projeye tarafların gereken desteği vereceğine inanıyorum. Özellikle iş dünyası önemli bir gayret içinde olacaktır. Bursa’nın geçmişinde sanat okulları yani meslek liseleri büyük önem taşır. İş dünyasının önemli isimleri bu okullardan mezun olarak iş dünyasına atılmışlardır. Ancak son zamanlarda yaşanan bazı temel eksiklikler nedeniyle, özellikle puan sistemi nedeniyle bazı sorunlar gündeme geliyor. Düşük puan alan öğrenciler çok fazla tercih etmeseler de meslek liselerine yönelmek durumunda kalıyor. Proje kapsamında iş dünyası ile öğrencileri buluşturarak, onların kendilerine daha isabetli bir yol çizmeleri konusunda gayrette bulunacağız. Mesleğini öğrenmek için bu okullara gelen, arzulu ve kabiliyetli gençlerin elinden tutarak onları iş dünyasına kazandırmak bizim için çok önemli. Bu projenin tamamlanarak önce Bursa’ya sonra Türkiye geneline yayılmasını arzu ediyoruz. Proje yürürken eksik alanlarımızı da görme şansı bulacağız. Bu eksikliklerle ilgili iyileştirme çalışmaları da yapacağız.”

“Protokolün iki önemli çalışma alanı var”

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya da BUSİAD ile öğrencilere meslek tanıtımları ve koçluk alanlarında işbirliğine imza atacaklarını ifade ederek, “Bakanlığımız 2014-2019 stratejik planında 3 temel hedef belirledi. Bunlar, eğitimde kalite, eğitimde erişilebilirlik ve fiziki mekanların arttırılması. Bu 3 hedefe uygun olarak bu protokolü hazırlamış bulunmaktayız. Özellikle ortaokul 8. sınıf öğrencilerine yönelik meslek tanıtımına çok ihtiyacımız var. Ben özelikle ortaokul öğrencilerine yönelik meslek tanıtımları ve meslek koçluğu konusunda bize destek verecek olan BUSİAD’a teşekkür ediyorum. Protokolde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür etmek isterim. Vurguladığımız üzere protokolün iki önemli çalışma alanı var. Öğrencilere mesleklerin tanıtılması ve öğrencilere bireysel rehberlik yapılması. İlk etapta 3 yıllık bir süreci kapsayacak olan söz konusu protokolün Bursa’ya hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Sarıkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki dönemde mesleki eğitimde Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Çalıştayın masaları ve konuları belirlendi. 2 gün sürecek söz konusu çalıştay ile sektörün tüm temsilcilerini bir araya getirmeyi planlıyoruz. Çalıştay sonucunda çıkacak raporu da kamuoyu ile paylaşacağız. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 1 yıldır mesleki eğitimle ilgili sektör analizleri de yapıyoruz. Üç merkez ilçenin sektör analiz raporları elimizde. Çalıştaydan çıkacak raporlarla bun sonuçlarla birleştireceğiz ve kamuoyuna aktaracağız.”    

Konuşmaların ardından protokol imza törenine geçildi. Tarafların imza attığı protokolün ardından Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin dersliklerini ve atölyelerini gezen katılımcılar, okul görevlilerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.