3/26/2019 10:10:09 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Yönetim Kurulu, Uludağ Üniversitesi Rektörünü ziyaret etti.
4/25/2015

BUSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ı makamında ziyaret ederek kendisine yeni görevinde başarılar diledi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru’nun da hazır bulunduğu ziyarette konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay’a yeni görevlerinde başarıları diledi. BUSİAD’ın Uludağ Üniversitesi ile çok sayıda ortak projeye imza attığını ve iki kurumun sıkı bir iş birliği içinde olduğunu ifade eden Baylan, özellikle son dönemde gerçekleştirilen staj programlarında önemli başarılar kaydedildiğini söyledi. Baylan, üniversite sanayi iş birliğinin sağlam temeller üzerine oturması ve bu birlikteliğin devamlılığı adına çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Son olarak 6-7 aydır yeni bir program üzerinde çalışıyoruz. Bursa’da Ar-Ge Merkezi olan firmalara yönelik lisans programı mezunu öğrencilerin bir sertifika programına dahil olarak daha nitelikli bir şekilde mezun olmalarına olanak sağlayacak yeni bir projemiz var” diye konuştu. Söz konusu projeyle ilgili söz alan BUSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Erdal Şimşek de, planladıkları sertifika programının üniversite son sınıf öğrencilerini ya da yeni mezunları kapsayacağını ifade ederek, “Üniversitelerde ya da eğitim birimi olan büyük işletmelerde 6-8 aylık bir sertifika programı düzenlenebilir. Söz konusu eğitimin finansmanını Ar-Ge merkezi olan işletmeler ya da BUSİAD karşılayabilir. Programla hedeflenen üniversite mezunu olarak işe alınan birinin, Ar-Ge merkezinde çalışabilecek temel donanıma ve pratik bilgiye sahip olması” diye konuştu. 

“İnsanlar Uludağ Üniversitesi’nde 24 saat yaşayabilmeli”

Prof. Dr. Yusuf Ulcay da BUSİAD ile Uludağ Üniversitesi arasında süregelen iş birliğinin bundan sonraki süreçte daha da artarak devam edeceğine işaret etti. Prof. Dr. Ulcay, Bursalı sanayiciler arasında gerçekleştirdikleri anket sonuçlarına dayanarak sanayicilerin, 2 yıllık meslek yüksek okulu öğrencilerinin daha nitelikli bir şekilde mezun olmalarını ve master-doktora öğrencilerinin de araştırma laboratuvarlarında görev alacak seviyede olmalarını beklediklerini kaydetti. Devletin Ar-Ge projeleri için ayırdığı kaynakların üçte birinin ya da dörtte birinin kullanılabildiğinin altını çizen Prof. Dr. Ulcay, bunun için özellikle sanayici kanadında gerçekleştirilen proje sayısının artması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ulcay, Eylül ayındaki yeni dönemle birlikte kampüs alanının yeni birimlerle genişletilmesinin gündeme geleceğine değinerek, devlet kaynakları ya da hayırseverlerin destekleri ile ihtiyaç duyulan farklı alanlarda çeşitli adımlar atılacağını ifade etti. Prof. Dr. Ulcay, Uludağ Üniversitesi’nin kampüs içindeki alt yapısının iyileştirilmesi ile insanların 24 saat yaşayabileceği bir üniversite haline gelmesi gerektiğini vurgulayarak, bunun için gerekli planlamayı başlattıklarını ve kent dinamiklerinin de fikirleri çerçevesinde bu gelişim sürecini devreye alacaklarını belirtti.   

“Öğrenci sayımızı 20 bin seviyelerine çekmeyi hedefliyoruz”

Prof. Dr. Ulcay, önümüzdeki süreçte gerekli kadroların oluşturulmasının ardından bilgisayar mühendisliği bölümünü de devreye alacaklarını dile getirerek, bunun için fiziki şartların el vermesi gerektiğini ve yeni bir binanın inşa edilmesinin şart olduğunu belirtti. Üniversitenin 20-40 yıllık geleceğini de içine alan yeni hedefler belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ulcay, “Bu hedeflere uygun olarak çalışarak Uludağ Üniversitesi’ni Türkiye’nin en iyi ilk 10 üniversitesi arasına, dünya sıralamasında da ilk 1000’in içine sokmak istiyoruz. Hali hazırda üniversitemizde 57 bin öğrencimiz mevcut. Yapılacak çeşitli küçültme revizyonları ve açık öğretim sisteminin de desteği ile öğrenci sayımızı 20 bin seviyelerine çekmeyi hedefliyoruz. Bu rakam, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından açıklanan ideal üniversite öğrenci sayısıdır” diye konuştu. Prof. Dr. Ulcay, şöyle devam etti: “Bursa için çalışmak ve Bursa’nın ihtiyaçlarına göre yol almak istiyoruz. Üniversite ile şehri bütünleştireceğiz. Bu süreçte öğretim görevlilerimizin tamamı bizim ekibimizdir. İlerleyen günlerde farklı sektörlerde faaliyet gösteren sanayicilerimizin de görüşlerini alacağız. İster devlet ister vakıf üniversitesi olsun, kentte yeni üniversitelerin kurulmasına da destek vermek istiyoruz. Yeni eğitim kurumlarının bize rakip olacakları endişesini taşımıyoruz, aksine rekabetin kaliteyi ve başarıyı arttıracağını düşünüyoruz. Bursa’da en az 10 adet 5 bin öğrenci kapasiteli yeni üniversite kurulmalı. Bundan sonraki süreçte bu konu gündeme gelirse, gereken her türlü desteği vermeye hazırız.