3/26/2019 10:11:35 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Uludağ Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdiği seminerler devam ediyor.
4/22/2015

BUSİAD’ın Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle organize ettiği ve öğrencilerin mesleki ve kişisel gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan seminer programları devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve KalDer Türkiye Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve KalDer Bursa Şubesi Geçmiş Dönem Başkanı Emin Direkçi’nin konuşmacı olduğu programa; öğretim görevlileri ve mühendislik fakültesi öğrencileri katıldı.

“Lider, elindeki gücü kullanabilmesine bağlı olarak çevresini etkileyen kişidir”

Öğrencilere “Liderlik” konulu bir sunum yapan Emin Direkçi, liderlik kelimesinin tanımını yaparak “Liderlik tek başına patron, müdür ya da genel müdür olmak, yani en tepede olmak değildir. Sırası geldiğinde 3 kişinin de, 13 kişinin de 13.000 kişinin de lideri olabilirsiniz” diye konuştu. Liderin elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak çevresini etkileyen kişi olduğunu ifade eden Direkçi, liderin gerektiğinde aldığı zor kararların ve sonuçlarının arkasında durmasını bilmesi gerektiğini kaydetti. Tarihe geçmiş ve kötü olarak anılan dünya liderlerinin kişilik özelliklerine de değinen Direkçi, “Türkiye tarihine baktığımızda ise tartışmasız en iyi liderlik örneği Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk’ü tüm dünya çok sayıda kritere bağlı olarak 100 yılın lideri seçmiştir. Siz öğrencilerin de Atatürk’ün liderlik vasıfları nelerdi diye düşünmeniz ve kendinizle karşılaştırmanız gerekir. Sizde Atatürk’ün sahip olduğu özelliklerin ne kadarı var hiç düşündünüz mü? Atatürk gibi öngörülü bir lidere her ülkenin ihtiyacı vardır” şeklinde konuştu.    

“Lider; çalışanlarına dokunur, onları dinler ve onlara yön verir”

Bir liderde olması gereken özellikler hakkında da bilgi veren Direkçi; liderin insanı dinleyen, insana dokunan, onu onurlandıran, rol model olan, çalışkan, dürüst, hızlı anlayan, vizyon sahibi, yenileşime açık, risk alan, cesur, eleştiriye açık, sorumluluklarının bilincinde olan ve saygın kişi olduğunu kaydetti. Direkçi, öğrencilere seslenerek” Hangi işi yaparsanız yapın, o işten ayrılana kadar çok çalışın ve çaba gösterin. Ayrıca yenilikçiliğe açık olun ve her zaman en mükemmelini arayın. Bu konuda EFQM Mükemmellik Modeli size çok önemli bir yol gösterici olabilir” dedi. Direkçi, şöyle devam etti: “Lidere düşen görev, çalışanlarına dokunmak, onları dinlemek ve onlara yön vermektir. Her şey insanları, doğayı ve hayatı sevmekle başlar. Kendinize ve insanlara güvenin. Güvenilir olun. Böylece aynı zamanda itibarlı da olursunuz. Her zaman kendiniz gibi olun. Unutmayın ki, kendisi olamayan, hiç kimse olamaz. Adaletin kılıcı sizi de kesse, adil olmaya devam edin. Eğer bir ülkede adalet yoksa hiçbir şey yoktur. Farklı fikirleri dinleyin ve farklılıklara saygı duyun. İnsanlarla empati yapmak son derece önemlidir.