5/22/2019 11:34:57 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD’da Özer dönemi başladı
2/23/2008

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği yönetiminde yeni bir dönem başladı. Dört yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Ali İhsan Yeşilova, 23 Şubat 2008’de yapılan Genel Kurul’da gerçekleşen seçimi oy birliği ile kazanan Mehmet Arif Özer’e başkanlık koltuğunu devretti.Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (BUSİAD) 23 fiubat 2008 tarihinde yapılan olağan genel kurulunda tek liste ile gidilen seçimde üyelerin tamamının oyunu alan Mehmet Arif Özer, yeni başkan seçildi.İsmail Hakkı Sezgin'in divan başkanlığı yaptığı genel kurulda, üyelerin karşısına son kez başkan olarak çıkan Ali İhsan Yeşilova, duygusal bir konuşma yaptı.BUSİAD'ın Anadolu'da ilk, Türkiye'de ise ikinci siad olarak kurulduğunu hatırlatan Yeşilova, BUSİAD’a 4 yıl başkanlık yaptığı için büyük onur duyduğunu belirtti. 19 yıldır BUSİAD'ın içerisinde bulunduğunu vurgulayan Yeşilova, "4 yıldır derneğimizi siad zirvelerinde en iyi şekilde temsil etmek için çalıştık.Birçok proje gerçekleştirdik. Yeni kültürler ve ekonomiler tanımak için çeşitli ülkelere gittik. Her zaman üyelerimizin sesi olmak için mücadele ettik. BUSİAD'a 4 yıl başkanlık yaptığım için gururluyum. Çalışma döneminde bana büyük destek verdiniz. Hiçbir zaman gerginlik yaşamadan uyum içerisinde çalıştık.Yaşadığım sürece BUSİAD'ın neferi olarak çalışacağım" dedi.Tek aday olarak seçime giren Mehmet Arif Özer ise yönetim kurulu başkanlığına oy birliği ile aday gösterildiği için gurur duyduğunu ifade ederek, "Yönetimde çok büyük değişikliğe gitmeyeceğiz. Ama şekil anlamında en büyük değişiklik aramızda bir de bayan üye bulunması olacak. Bundan sonra bayanların da BUSİAD içerisinde aktif olmaları için çalışmalar yapacağız.Çıtamızı yükseltecek bir kadro ile yapacaklarımızı belirledik. Daha dinamik, daha üretken, işler yapacağız. Devlet ve kamu ile olan ilişkilere daha çok ağırlık vereceğiz. Gündemde olan konularda çalışmalar yapacağız. Üyelere yönelik projeler olacak. Çalışma gruplarının hazırladığı çözüm odaklı çalışmalar yapacağız. Geçmişimizi ele alarak kurucumuz Doğan Ersöz'ün heykelini yaptıracağız. Siadlar ile ortak projeler üretme yoluna gideceğiz. Bursa'nın markalaşma çalışmalarına destek vereceğiz. Vizyon, misyon ve değerlerimizi yeniden gözden geçirerek, tüzüğümüzü güncelleyeceğiz. 

BUSİAD'ı daha etkin kılmak için yapılması gereken ne varsa onu yapacağız" diye konuştu.

2007 FAALİYET RAPORU 

Seçimden önce kürsüye çıkan BUSİAD Genel Sekreteri ise, 2007 faaliyetlerine ilişkin olarak şu raporu okudu:

17 Şubat 2007 tarihinden 23 Şubat 2008 tarihine kadar hiç aksatmadan, her hafta Pazartesi akşamı BUSİAD Evinde olmak üzere 40 adet Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirdik. Yine bu süre içerisinde; 3 adet Çekirge Toplantısı, 4 adet sektör toplantısı (Otomotiv, Tekstil, Gıda, Makine- Kimya), 4 adet İnovasyon konulu toplantı (2007 yılı teması İnovasyon idi), BUSİAD Doğan Ersöz Ödül Töreni, BUSİAD – KalDer 5. Kalite Sempozyumu ve Ödül Töreni, BUSİAD Tekstil Tasarım Desen Yarışması ve Ödül Töreni, 1 adet seminer (6 gün süreli / Kurum İçi Etik Yönetimi konulu), 6 adet güncel konulu konferans (Windows Visa, Basel II, İnsan Kaynakları), BUSİAD Ailesi “Yaza Merhaba” Kokteyli (Bahçemizde – eşli), 1 adet Resim Sergisi “Fikret Mualla‘ya Saygı” BUSİAD eşli yurtdışı gezisi / Hindistan, 3 adet BUSİAD – Üniversite – Sanayi Buluşması ve Atölye Toplantıları, 2 adet SİAD‘lar Ortak Basın Toplantısı (ilk defa Bursa‘daki tüm SİAD’ların yönetim kurulu Başkanlarının - 15 SİAD - katılımı ile), 1 adet III.sü gerçekleşen, BUSİAD Babalar ve Çocukları Toplantısı. Ortalama ayda 2 kez olmak üzere toplam 25’in üzerinde çeşitli konularda organizasyon gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Siz değerli üyelerimizle birlikte olduğumuz bu etkinliklerimize yerel ve ulusal basınımız davet edilip bilgilendirilerek kamuoyu ile paylaşım sağlanmış, böylece BUSİAD’ın sesinin duyurulması ve bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetlerinin anlatılması gerçekleştirilmiş olup, yerel ve ulusal basında bu faaliyetlerimiz 465 kez (farklı zaman ve zeminde) yer almıştır. Yine bu süre içinde derneğimize yapılan pek çok müracaat değerlendirilmiş olup, bunlar içinden 15 yeni üyenin kaydı gerçekleştirilmiştir. 2007 yılında aramızdan ayrılan kurucu üyelerimizden Mehmet Beysel ve fahri üyelerimizden Akyan Uzoğuz’u huzurunuzda rahmetle anıyoruz. Bildiğiniz gibi derneğimiz, federasyon olarak, Türkiye’nin en geniş kapsamlı SİAD Konfederasyonu olan TÜRKONFED şemsiyesi altındaki MAKSİFED’e üyedir. Hem federasyon hem de konfederasyonumuzun Yönetim Kurulu Başkanlarının BUSİAD üyesi olması bizler için ayrı bir önem taşımaktadır. 

Derneğimiz bu üyeliği sebebiyle üzerine düşen her görevi en iyi şekilde yaparak, federasyon içindeki diğer SİAD’lara örnek olmaktadır. Bu bağlamda, 2007 yılında TÜRKONFED tarafından Samsun ve İskenderun’da düzenlenen Başkanlar Konseyi Toplantıları ile Eskişehir’deki Zirve Toplantısına Başkan ve yönetim kurulu üyelerimizle katılım sağladık. Derneğimizin markası olan etkinliklerinden Çekirge Toplantılarına, TÜSİAD’dan sonra ülkemizin 2. Büyük SİAD’ı olarak üstlendiğimiz misyona uygun şekilde BUSİAD Evi Toplantı Salonumuzda devam etmekteydik. Bu yıl ilk kez Çekirge Toplantılarımızdan birini “öğlen toplantısı” şeklinde farklı bir salonda gerçekleştirdik. Böylece öğlen konseptli Çekirge Toplantılarına eskiden olduğu gibi sizlerin büyük ilgi ve katılım gösterdiğinizi saptadık. Bu formattaki toplantılarımıza 2008 yılında da devam edeceğiz. 

Ülke gündeminin en üstünde yer alan konularda, üyelerimize fayda sağlayacak konuşmacıları davetle gerçekleştirdiğimiz Çekirge Toplantılarımızı şöyle hatırlayabiliriz 05 Haziran 2007: Türk Otomotiv Sektörünün Geleceği. Konuşmacı: Turgay Durak / Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı. 01 Ekim 2007: Büyükşehir Belediyesinin 2007 –2008 yılları yatırım programı (geleneksel iftar yemeğimiz). Konuşmacı: Hikmet fiahin / Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı. 07 Kasım 2007: Türkiye’nin ekonomik durumu ve beklentiler. Konuşmacı: Arzuhan Doğan Yalçındağ / TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı. BUİSAD Yönetim Kurulu olarak, üyelerimizin sektörel bazda sorunlarını tespit etmek, çözüm yollarını tartışmak, sorunları ve çözüm yollarını resmi makamlara ulaştırmak için BUSİAD tarihinde ilk olarak 2005 yılında düzenlemeye başladığımız “Sektör Toplantıları”na 2007 yılında da aşağıdaki programda belirtildiği şekilde devam ettik; 15 fiubat 2007 tarihinde, TAYSAD ile birlikte Oto Yan Sanayi Sektörünün sorunları ve çözüm önerileri konulu, 29 Mayıs 2007 tarihinde, Tekstil, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörlerinin sorunları ve çözüm önerileri konulu, 10 Aralık 2007 tarihinde, Gıda Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu, 28 Ocak 2008 tarihinde Makine ve Kimya Sektörlerinin Sorunları ve Çözüm önerileri, konulu toplantılar gerçekleştirildi. 

Basınımız vasıtasıyla kamuoyu ile paylaştığımız bu toplantıların sonuçlarını geçen yıllarda olduğu gibi bir kitapçık haline getirerek, başta Başbakanımız olmak üzere, milletvekillerimize, DPT ve tüm resmi kurumlara, üniversitelere, sivil toplum kuruluşları ve ilgili derneklere gönderdik. Böylece hem sorunları ve çözüm önerilerini ilk elden en yetkili makamlara ilettik, hem de paylaşımını ve derneğimizin tanınmasını sağladık. Bildiğiniz gibi inovasyon; en basit anlamıyla para kazandıran ticari fikir şeklinde açıklanabilir. İnovasyon’dan beklenen; yeni fikirleri yeni katma değerlere dönüştürmesi yani para kazanmasıdır. “Dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, iş dünyasının araştırma-geliştirme faaliyetlerini arttırması, teknoloji üreten ve ihraç eden bir konuma gelmesi yönünde destek vermek” hedefimizden yola çıkarak, 2007 yılının etkinlik temasını inovasyon olarak belirledik ve bu tema ile ilgili olarak, konunun en iyi konuşmacı ve bilim insanlarını davet ile aşağıda belirtilen konulardaki toplantıları gerçekleştirdik;
 
ODTÜ Teknopark Direktörü Uğur Yücel ile RİSMERSİN, Algoritma Danış. fiti. ortağı Ali Özgenç ile İnovasyon Teknikleri, TÜBİTAK Bşk.Vek. Prof. Dr. Nüket Yetiş ile AR-GE ve Teşvikler, BİLKENT Üniversitesinden Prof.Dr. Ekmel Özbay ile Nanoteknoloji. Her yıl, sizlerin katılımı ile düzenlemekte olduğumuz, derneğimizin markası olan etkinliklerimizden “BUSİAD Doğan Ersöz Ödülleri Töreni”, bu yıl 6 Nisan 2007 / Cuma günü, yine Almira Otel – Büyük Salonunda, o günkü Dışişleri Bakanı, şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve bazı siyasiler ile Bursa protokolünün ve siz değerli üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Her zamanki görkemi ile süren törende ödüller sahiplerini bulurken, yeni üyelerimize rozetleri takıldı ve tören, eğlence, 13 – 14 Nisan 2007 tarihlerinde Bursa Kalite Derneği (KalDer) ile birlikte düzenlediğimiz, “Küresel Başarı İçin Eylem ve Dönüşüm” konulu 5.Bursa Kalite Sempozyumu yine büyük ilgi gördü ve ilk defa 3000’in üzerinde rekor katılımcı ile büyük bir başarı sağlandı. Derneğimizin markası olan etkinliklerden bir diğeri de, bir tekstil kenti olan Bursa’mızda tasarımcılığı özendirmek ve bu konuda eleman yetişmesi amacı ile düzenlediğimiz “BUSİAD Tekstil Tasarım ve Desen Yarışması”dır. Bu yıl 9.sunu düzenlediğimiz yarışmaya katılım geçen yıllara göre daha fazla olmuştur. Bu organizasyonun genç kabiliyetlerin keşfinde büyük fayda sağladığı bir gerçektir. 

BUSİAD olarak konusunun uzmanı olan paydaşlarımızla siz değerli üyelerimize ve çalışanlarınıza faydalı olacağına inandığımız güncel konularda toplantı salonumuzda yaptığımız konferans / etkinlikleri de şöyle sıralayabiliriz: 15.03.2007 tarihinde, Windows Vista ve Microsoft 2007 Office uygulamaları, 26.04.2007 tarihinde, BASEL II Uygulamaları, 16.05.2007 tarihinde, BEGEV‘de “Bursa İnsan Kaynakları İhtyacı” konulu konferans, 10–11.07.2007 tarihlerinde BEGEV Arama Konferansı ve Kokteyli, 05.12.2007 tarihinde, Rusya’da İş Yapma Teknikleri konulu konferans, 24.01.2008 tarihinde, Transfer Fiyatlaması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı konulu konferans. Ayrıca, 3,4,5,10,11,12 Eylül 2007 tarihlerini kapsayan süreçte BUSİAD Evi Konferans salonunda 13 üyemizin yöneticileri için Bursa‘da ilk olarak “sertifikalı” Kurum İçi Etik Yönetmeni Semineri düzenledik. 3 Haziran 2007 tarihinde BUSİAD Evi bahçesinde, birkaç yıldır yapmayı planlayıp yapamadığımız “Yaza Merhaba Kokteyli”ni eşlerimizin de katılımı ile gerçekleştirerek büyük bir aile olmanın keyfini kendi mekânımızda çıkarmış olduk. 

Bu dönemde BUSİAD olarak yine bir ilke imza atarak ünlü ressamlarımızdan Fikret Mualla’nın resimlerinden oluşan bir sergide Bursalıları buluşturduk. Açık kaldığı bir ay süresince büyük ilgi gören bu sergi ile sadece üyelerimize değil Bursa halkına da bir kültür hizmetinde bulunmanın heyecanını yaşadık. Ülke kalkınmasına verilen en büyük desteklerden biri ihracat yapmak,dünyaya açılmaktır. Üyelerimizin yurtdışı ticari ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, yeni yerler görüp yeni kültürlerle tanışarak bulunacak yeni pazarlar ile ekonomimize katkı sağlamak amacından yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz yurtdışı gezilerine bu kez eşli olarak düzenlediğimiz Hindistan gezimiz ile devam ettik. Yeni dönemde de bu gezilerin devamını diliyor ve bekliyoruz. Ülkemizin geleceği olan gençlere yönelik olarak 2005 yılında başladığımız etkinliklerimize bu yıl da “Üniversite Sanayi Buluşmaları Toplantıları” ismi altında, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu ve “Hafta Sonu Atölye Çalışmaları” ismi altında Uludağ Üniversitesi İnsan kaynakları Topluluğu ile devam ettik. 28 Mart 2007 tarihinde BUSİAD Evinde Tijen Yener‘in sunduğu “İşe başvuru teknikleri konferansı, 08–09 Aralık 2007 tarihli Liderlik, Yönetim ve Pazarlama konulu Atölye Çalışmaları gerçekleştirildi. 

Derneğimizin, kentimiz ve bölgemizdeki diğer sivil toplum kuruluşlarına ağabeylik etme misyonu gereği, en önemli ülke sorunlarından terör ve enerji zamlarının ele alındığı, iki ortak basın toplantısını aşağıdaki tarihlerde BUSİAD Evi toplantı salonunda gerçekleştirildi. 23.10.2007’de bölücü terör, 09.01.2008’de ise enerji girdilerine yapılan zamlar. Bu konularda 15 SİAD’ın ortak görüşünü basın aracılığı ile kamuoyuna duyurarak karar mercilerine ulaştırdık. İlkini 2005 yılında düzenlediğimiz, derneğimizin markalarından olan “Babalar ve Çocukları Toplantıları'nın III. sünü 26.11.2007 tarihinde BUSİAD Evi’nde daha büyük bir katılımla gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu olarak, siz değerleri üyelerimizin sorunlarını daha iyi iletebilmek amacı ve misyonumuz gereği kentimizin önemli resmi kurum ve kuruluşları ile de bu süre zarfında iyi diyaloglar oluşturmaya gayret gösterdik. Bursa Valisi’ne, Vergi Dairesi Başkanı’na, Garnizon Komutanı’na derneğimizi tanıtmak adına ziyaretlerde bulunduk. 

Bu süreçte, yabancı konuklarımız da derneğimizi ziyaret ederek uluslararası ilişkilerimizin sürekliliğinde rol oynadılar. Seçim yılı olan 2007 yılında, Bursa’mızın milletvekili adaylarını ve siyasi partilerin il başkanlarını derneğimizde misafir ederek karşılıklı görüşlerimizi ve beklentilerimizi paylaştık. 

Yönetim Kurulu olarak, özellikle etkinliklerimize katılmayan 15 üyemizi Ağustos ayı boyunca işyerlerinde ziyaret ederek görüş alışverişlerinde bulunduk, katılımlarını sağlamaya çalıştık. Her etkinliğimizde bizlerle olan ve aksiyonlarımızı kamuoyu ve yetkili mercilerle paylaşmamızda bizlere büyük katkı sağlayan yerel ve ulusal basın ile aramızdaki diyalogları da en üst düzeyde tutmaya gayret gösterdiğimizi belirtmek isteriz. 

Bir taraftan etkinliklere devam ederken, derneksel faaliyetlerimiz de aksatılmadan sürdürülmüştür. Bu bağlamda, 26 fiubat 2007 tarihinde geniş katılımlı bir Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Kuruluşumuzdan beri süregelen 13 Bakış 106 misyonumuzla, kurucu Başkanımızı hiçbir zaman unutmadık. 13 yıldır mezarı başında andığımız rahmetli Doğan Ersöz’ü bu yıl daha kalabalık olarak 19 Aralık 2007’da, Emirsultan’daki kabri başında andık. 2005 yılı sonunda almış olduğuz ISO 9001:2000 Kalite Belgemizin, bu yıl Kasım ayında yapılan denetleme (AUDİT) sonucunda, sertifika bitiş tarihi; 25 Ocak 2009, sertifikasyon bitiş tarihi de; 25 Ocak 2011 olarak belirlendi. 

Yine, siz değerli üyelerimizden ve derneğimizden haberlerin ve etkinliklerimizin yer aldığı BAKIfi Dergimizin basım ve dağıtımına düzenli olarak devam etmekteyiz. Dergimize, haberleriniz ile daha yoğun katılımınızı bekliyoruz. Her üç aylık dönem sonunda Akademisyen Danışmanlarımız tarafından hazırlanan Üç Aylık Ekonomik Raporlar ve Yıllık Ekonomi Raporu ile sizlerin gündemi ve yakın geçmişi hatırlamanıza yardımcı olmaya gayret göstermekteyiz. Yönetimimize olan destek ve güveninizin ölçüldüğü 2004 yılından beri yapılmakta olan “Üye Memnuniyeti Anketi” bu yıl da yapıldı. Sonuçların karşılaştırılmasından ortaya çıkan, takdirlerinizdeki artış bizleri çok mutlu etti. 

Tüm çalışmalarımızda BUSİAD’a yakışır hareket etmeğe, tüm üyelerimizle birlikte yapıcı ve iyi ilişkiler içinde olmaya gayret gösterdiğimizi  düşünüyor, Yönetim Kurulu olarak saygılarımızı sunuyoruz.