5/22/2019 11:40:37 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Kalite ve Başarı Sempozyumu gerçekleştirildi.
4/18/2015

BUSİAD - KalDer Bursa Şubesi işbirliği ve Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi, Uludağ İhracatçı Birlikleri ve AIESEC Bursa Şubesi desteğiyle bu yıl 13’üncüsü organize edilen Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun açılış töreni Almira Otel’de gerçekleştirildi. Sempozyumun açılışında konuşan KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Elbay, 2014 yılının iş sağlığı ve güvenliği konusunun sıkça gündeme geldiği bir yıl olarak geride kaldığını ifade ederek, 2015 yılında da önemli toplumsal olayların yaşandığını kaydetti ve tüm Türkiye adına barış ve huzur ortamının hüküm sürmesini diledi. “Mükemmelliğe Yolculuk” temasıyla bu yıl 13’üncüsü organize edilen sempozyum boyunca katılımcıların farklı etkinliklere ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerine tanık olacaklarını belirten Elbay, sempozyumun ikinci gününün sonunda ise Bursa Kalite Ödül töreninin yapılacağına değindi. Elbay, ödül sürecine başvuran tüm kurum ve kuruluşlara başarılar dileyerek, ödülün bir amaç değil araç olduğunu bir kez daha hatırlattı. KalDer’in yıllardır adeta bir kamp ateşi yakmaya çalıştığını söyleyen Elbay, “Kamp ateşi bir yaşam felsefesine de benzer. Hiçbir ayrım yapmadan herkesi yanına çağırır. Herkesin içini ısıtır ve herkese ışığını verir. Tüm KalDer dostları yıllardır sıcaklıklarını ve ışıklarını çevreleriyle paylaşmaktalar” diye konuştu. Elbay’ın ardından söz alan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan da refah toplumu olmanın önemli bir göstergesinin toplumdaki bireylerin yaşam kalitesi olduğunu dile getirerek, bir ülkenin ekonomik büyüklüğünün, ülke bireylerinin yaşam standartlarındaki kalite ile ölçüldüğünü kaydetti. Yaşam kalitesi kavramının sağlık, eğitim, adalet, toplumsal ve sosyal yaşama katılım gibi unsurları kapsadığının altını çizen Baylan; yaşam standartlarının yüksekliğinin bir ülkenin iktisadi kalkınma düzeyinin de göstergesi konumunda olduğunu kaydetti. Baylan, Türkiye’nin sürdürülebilir refah ve ekonomiye sahip olmasının küresel etkileşim içinde değişimi takip etmesiyle sağlanabileceğine değinerek “Sürdürülebilir kalkınma süreci, iş dünyasına birçok fırsat sunduğu gibi, sürecin sekteye uğramasına neden olabilecek birçok riski de barındırmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma vizyonu için devlet, sivil toplum, iş dünyası ve  tüm paydaşların bir araya gelerek oluşturacakları bir diyalog platformu ile fırsat ve tehditleri hızla teşhis etmeleri gerekir” şeklinde konuştu.

“Günümüzde artık büyük resmi görmek ve ona odaklanmak gerek”

Baylan’ın ardından söz alan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan da sözlerinin başında sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, bu yılki etkinliğin geçtiğimiz yılkini tamamlayan bir sonuç bildirgesi konumunda olduğunu ifade etti. Doğan, günümüzde iletişim kavramının hızla geliştiğine ve iletişimin hızı sayesinde olanakların son derece geliştiğine işaret ederek, “Küresel dünyada artan rekabetle birlikte sektör ve pazarda değişimler oldu. Günümüzde artık büyük resmi görmek ve ona odaklanmak gerek. Çabuk öğrenmek ve hızlı aksiyon almak şart. Pazarın artık bütün dünya olduğu gerçeği, rekabetin boyutunu ve hızını son derece arttırdı. Bu gerçekten hareketle yükselen rekabet çizgisini yakalamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da güçlü ülke olmak için konulan kurallara uymanın yetmediğini, kural koyucu olmak gerektiğini kaydetti. Bu anlamda kalitenin kurallarını belirleyen ülke olmanın herkesin ortak hedefi olması gerektiğini kaydeden Ulcay, Uludağ Üniversite’nin de yeni dönemde kurumsal kimliğini ve saygınlığını en üst düzeye taşımayı hedeflediğinin altını çizdi.   

Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı da mükemmelliğin sürekli değişen bir hedef olmasından dolayı sınırının olmadığını belirterek, “Mükemmelliğin en önemli özelliği esnek olmasıdır ve değişimin kendisi de mükemmelliktir. Mükemmellik, önemli süreçleri olan ve bitmeyen bir yolculuktur” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından başkanlığını CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen’in yaptığı ve Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik ve Sabancı Holding Eski CEO’su Hazım Kantarcı’nın konuşmacı olduğu ana oturuma geçildi.