3/23/2019 12:23:37 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD - BOSİAD görüşmesinden ortak eğitim projesi kararı çıktı
3/30/2015

BUSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen genel kurul sonrası görevi devralan BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Oral ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Görüşmede, BOSİAD’ın gündemine aldığı ve sanayinin ihtiyaçlarına uygun öğrenci yetiştirecek yeni bir teknik meslek lisesi projesi için işbirliği yapma kararı çıktı.

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen genel kurul sonrası görevi devralan BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Oral ve yönetim kurulu üyelerine nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Bursa Organize Sanayi Bölgesi Meşelipark Tesisleri’ndeki dernek merkezinde gerçekleştirilen görüşmede konuşan BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Oral, Türkiye’nin TÜSİAD’dan sonraki ikinci SİAD’ı konumunda olan ve günümüze dek ülke sanayisi adına önemli çalışmalar gerçekleştiren BUSİAD’ı ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Oral, Bursa Organize Sanayi Bölgesi adına hizmet üretmek için yeni dönemde göreve talip olduklarını ifade ederek, bölgenin gelişimine yönelik başarılı işler ortaya koymak için yola çıktıklarını kaydetti. BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan da kendilerini ağırladıkları için BOSİAD Yönetim Kurulu’na teşekkür ederek, yeni dönemde kendilerine başarılar diledi.

BOSİAD Başkanı Oral, kısa bir süre önce göreve geldiklerini ve yakın zamanda bölgenin gelişimi adına gerekli projeleri hayata geçirmeye başlayacaklarını belirterek, bölge sanayicilerinin kalifiye çalışan ihtiyacını karşılayacak nitelikli ve ihtisaslaşmış bir teknik meslek lisesi projesi geliştirdiklerini kaydetti. Oral, BOSİAD üyelerinin sadece Bursa OSB’deki sanayicilerden oluştuğunu hatırlatarak, bölge adına katma değer sağlayacak ve eğitimin kalitesini arttıracak söz konusu projeyi önemsediklerini vurguladı.   

“Meslek liselerindeki niteliğin artmasını önemsiyoruz”

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan da Türkiye’deki meslek liselerinde uygulanan eğitimin, sanayinin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu söyleyerek, “Bursa’da 89 adet meslek lisesi var. Bu okullar, niteliklerini arttırmak adına işlevsellik kazanmalılar. Meslek liselerindeki eğitimin daha nitelikli hale gelmesi konusunu fazlasıyla önemsiyoruz” diye konuştu.  Bunun için BUSİAD olarak meslek liselerinin niteliği ile ilgili 1200 kişiye ulaşan bir anket çalışması gerçekleştirdiklerinin altını çizen Baylan, pilot bir uygulama yaparak sonrasında çalışmayı genele yaymayı hedeflediklerini kaydetti. Meslek liselerinin birçok bölüme değil, belli başlı ve amaca yönelik birkaç bölüme odaklanması gerektiğine değinen Baylan, “BOSİAD’ın ortaya koyduğu projeyi son derece faydalı buluyoruz. İlgili çalışmaya destek vererek ülkedeki eğitimin kalitesinin yükselmesinde görev almak isteriz. Bu süreçte birbirimize destek olabiliriz. Bizim gibi sivil toplum örgütleri aynı çizgideki ortak amaç için çalışırsa, başarılı olunacağını düşünüyorum.” diye konuştu. Baylan şöyle devam etti: “Okullar, binalar bir şekilde kuruluyor. Önemli olan binadan ziyade içerideki eğitimin nitelidir. Bursa gibi bir sanayi kentinde makine, otomotiv gibi alanlarda ihtisaslaşacak meslek liselerinin sayısı artmalı. Bunun için devletin dışındaki organlar bir araya gelerek ortak sinerji ile kaliteyi arttırmaya yönelik projeler geliştirmeli. Nicelikten çok nitelik ön planda olmalı.” BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Oral da iş birliğinden son derece memnuniyet duyacaklarını ifade ederek, ilerleyen süreçte söz konusu projeyi şekillendirmek adına ortak çalıştaylar gerçekleştirebileceklerini kaydetti. Görüşme sonrası BOSİAD Başkanı İlker Oral, BUSİAD Başkanı Günal Baylan’a plaket takdim etti.