5/22/2019 12:19:54 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
2007 Yılı Doğan Ersöz Ödülleri sahiplerini buldu
3/28/2008

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen Doğan Ersöz ödülleri, Bursa protokolünü bir araya getiren görkemli bir törenle sahiplerine verildi.Bursa Valisi fiahabettin Harput, Bursa Milletvekilleri Sedat Kızılcıklı, Abdullah Özer ve Kemal Demirel'in yanı sıra çok sayıda protokol üyesi ile sanayici ve işadamının katıldığı töreninin açılış konuşmasını yapan BUSİAD Başkanı Arif Özer, Amerika'da başlayan krizin Türkiye'yi de etkisi altına aldığına dikkat çekti. Türkiye’nin gelişmesini istikrara borçlu olduğunu söyleyen Özer, "2008 yılında ekonomik gündemin ve reformların ön planda olması gerekirken, değişik gündemler toplumun tansiyonunu yükseltiyor. İstikrarı bozacak davranışlardan kaçınılmalıdır. Hukuk ve yargı herkese lazımdır, gereken saygı gösterilmelidir. Küresel rekabet için yatırımı, istihdamı, üretimi, ihracatın kaynağı olan şirketleri öne çıkarmalı ve yatırım iklimini tesis etmelidir.Kemal Derviş'in programı işlevini yerine getirmiş ve raf ömrünü tamamlamıştır. Bu dönemde karamsar değil tedbirli olmamız gerekmektedir" dedi. Konuşmaların ardından '2007 Doğan Ersöz ödülü' işadamı Celal Gökçen'e, Özel başarı ödülü işadamı Nezir Gencer'e, 'Meslek ödülü' gazeteci Necati Akgün'e, Eğitim ve Kültüre Destek Ödülü de İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı'na, BUSİAD Başkanı Arif Özer tarafından verildi. Daha sonra BUSİAD'a yeni üye olanlara Özer tarafından dernek rozeti takıldı.2007 YILI BUSİAD ÖDÜLLERİ ve GEREKÇELERİ

Doğan Ersöz Yılın İşadamı Ödülü : M. Celal Gökçen

Sahibi / ortağı olduğu, GÖKÇEN Ltd.fiti., B-PLAS A.fi., BPO A.fi., BEMSA A.fi., BURİfi A.fi., BEMTEKS A.fi., BUPET A.fi. ve B.E.R.K. A.fi. (Line TV & Radyo) firmaları ile; 405 milyon YTL cirosu, 20 milyon YTL ihracatı, kurumlar ve Gelir Vergisi sıralamasında son on yıldır ilk 10’da yer alması, 2.460 (250 beyaz, 2.210 mavi yakalı) çalışanı ile, BTSO’nın kurucusu ve ilk başkanı olan dedesi Osman Fevzi Efendi’den başlayarak 150 yıldır sanayiin içindeki bir ailenin 5. kuşak üyesi olarak, Bursa’mızın ve ülkemizin kalkınmasına, sosyal ve ekonomik yapısının gelişmesine, etik değerlere saygı göstererek destek veren sayın M. Celal Gökçen, BUSİAD Yönetim kurulu tarafından 2007 Yılı BUSİAD Doğan Ersöz Yılın İşadamı Ödülü’ne layık bulunmuştur.

Özel Başarı Ödülü : Nezir Gencer
Üç yılda bir Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen BAUMA 2007 Fuarına, SİMGE Group’a bağlı E-MAK Ltd. fiti. ürünü, 28 TIR dolusu, 320 ton toplam ağırlığındaki 37 m. yüksekliğinde MAJESTIC Asfalt Fabrikası / SİMGE Challenger ve 40 kişilik kadrosu ile katılarak kendi dalında ülkemize ve Bursa’mıza sanayinin geldiği noktayı göstererek önemli bir imaj kazandıran sayın Nezir Gencer, BUSİAD Yönetim Kurulu tarafında 2007 Yılı BUSİAD Özel Başarı Ödülü’ne layık bulunmuştur. 
SİMGE GROUP, SİMGE İnşaat, E-MAK Ltd. fiti., SİMGE-MAT A.fi., YAKPA, İZFALT, SİMGE-MAK ve KOCAFALT şirketlerinden oluşmakta olup, grubun 2007 yılı toplam cirosu 100.176.720,- YTL’dir. 460 çalışanı olan grup, ISO 9001, ISO 14001, TSE ve TSEK belgelerine, çeşitli model ve patent tescillerine sahiptir.

Eğitim ve Kültüre Destek Ödülü: İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı
İznik çini üretimi konusunda ilk bilimsel, sistematik çalışmalara kurumsal bir çatı altında, hiçbir kuruluştan yardım almadan başlayarak, İznik ve Bursa çevresinin kültür ve sanat değerlerini tanıtmak, 400 yüz yıl önceki geleneksel İznik çini sanatı ile ilgili var olan ve elde edilebilecek bilgileri, bir sistem dahilinde eğitim ve öğretimle gelecek kuşaklara aktarmada ki başarılı çalışmalarından dolayı İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı, BUSİAD Eğitim ve Kültüre Destek Ödülüne layık bulunmuştur. 1995 yılında İznik Çini ve Araştırma Merkezini kuran Vakıf, TÜBİTAK ve Princeton Üniversitesinden de destek alarak İznik çinilerinin kalitesine ulaşmış, ürettiği çinilerde hem geleneksel hem de modern desenleri kullanarak tüm dünyada İznik çinilerinin yeniden keşfedilmesinde ve günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmesinde önemli bir rol oynamıştır. 

Halen, bünyesinde 80 kişiye iş imkanı sağlayan İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı, Dünya’nın ve Türkiye’nin bir çok üniversitelerinden öğrencilere staj ve eğitim imkanı sağlamaktadır.Meslek Ödülü: Necati Akgün / Gazeteci 
1952 yılında Yeni Anıt Gazetesi ile başladığı “gazetecilik mesleğini” 56 yıldır sürdüren, bu süreçte yaşadığı kente olan sorumluluk bilinciyle Bursaspor’un, Organize Sanayi Bölgesinin, Uludağ Üniversitesi’nin kurulmasında, Bursa Festivali’nin uluslararası platforma taşınmasındaki rolü ile Bursa sanayi ve kültürüne olan katkıları ve mesleki alandaki başarılı çalışmaları göz önüne alınarak sayın Necati Akgün, BUSİAD Yönetim Kurulu tarafından BUSİAD Meslek Ödülü’ne layık bulunmuştur. 

1967-77 yılları arasında 10 yıl devamlı olarak Bursa gazeteciler Cemiyeti ve aynı zamanda TGS fiube Başkanlığı yapan Akgün, Türkiye Spor Yazarları ve TGS Merkez Yönetim Kurulu üyeliklerinde de bulundu ve Anadolu Basın Birliği’nin kurucu ve ilk Genel başkan Yardımcısı oldu. 

Basın fieref Kartı ve Uluslararası Basın Kartı (FİJ) sahibi olan Akgün’ün, Pazar Gülü adlı bir romanı, Son Yüzyılın Bursa Olayları ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kuruluş ve Gelişimi adlı iki kitabı bulunmaktadır.