3/26/2019 10:12:54 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD ev sahipliğinde “Bölgelerarası Ortak Girişim Grubu’nun tanıtım toplantısı yapıldı.
1/28/2015

TÜRKONFED ve TÜSİAD işbirliğinde yürütülen ‘Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi’nin (BORGİP)’ tanıtımı amacıyla BUSİAD ve MARSİFED’in ev sahipliğinde bir toplantı düzenlendi. BUSİAD Evi’nde yapılan toplantıda TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Ünlütürk, BORGİP’in çıkış noktasını ve hedeflerini anlattı.

Doğu ile Batı birlikte kalkınacak

Hükümetin başlattığı çözüm sürecine destek olmayı ve temelde Doğu ile Batı bölgelerinin birlikte kalkınmasını arzu ettiklerini söyleyen Ünlütürk, “Bu, heyecan ve katkı projesi… Doğu’da milli gelir düzeyi ortalama 4 bin dolar iken bizim Batı’da ortalama 17 bin dolarda olmamız pek bir şey ifade etmiyor. Bölgeler arası bu kadar büyük gelir uçurumu olan bir ülkede huzur içinde yaşamanın da imkanı yok. Biz çok sayıda üyemiz ve iş insanlarının katkısıyla önemli işler başaracağız. Kendi imkanlarımızla, bilgi ve becerimizle o bölgenin kalkınmasına katkımız olsun istiyoruz” dedi.

TÜRKONFED Yönetimi ile TÜSİAD’ın işbirliğinde yürütülen söz konusu proje ile ileriki süreçlerde KOBİ niteliğindeki tüm işletmelerin faydalanabileceği bir destek sistemi kurmayı öngördüklerini anlatan Ünlütürk, bu inisiyatifin özellikle; şirket yönetim bilgi ve becerilerinin artırılması, hukuki-mali konularda destek hizmetlerinin sağlanması, pazarlama ve teknoloji kullanımı gibi alanlarda desteğe ihtiyaç duyan firmalara ulaşmayı hedeflediği vurguladı.

Benzer projelerden çok farklı

Projede nihai amacın; üye firmaların büyümesi ve karlılıklarının artırılması olduğunu anlatan Ünlütürk, “Benzer amaçla yapılmış çalışmalardan ve projelerden temel fark; Doğu ve Güneydoğu illerimizdeki mevcut yatırımcıların ve girişimcilerin, gerek girişim önerilerinin geliştirilmesi veya mevcut işletmelerinin büyütülmesi, gerekse yeni yatırımları için ihtiyaç duydukları her türlü desteğin iş dünyasının inisiyatifiyle sağlanması amaçlanıyor. Bir diğer ifadeyle, söz konusu bölgelerdeki ekonomik gelişmenin ve istihdam yaratılmasının merkezine bölgenin yerel iş insanları konulacak” diye konuştu.

Çapraz refah etkisi de yaratacak

“Ülkemizin Doğu ve Batısındaki iş insanlarını bir araya getirerek sinerji yaratmak ve başarılı uygulamaların artırılması yoluyla çarpan etkisi oluşturmak istiyoruz” diyen Ünlütürk, Doğudaki kalkınmanın, Türkiye’nin potansiyel büyümesine yüzde 1 civarında katkı sağlamasının mümkün olduğunu dile getirdi. Ünlütürk, dolayısıyla bu ekonomik büyümenin çapraz refah etkisi yaratacağını ve sosyal kalkınmayı olumlu etkileyeceğini de ifade etti.

BORGİP’e nasıl dahil olunabilir?

Şükrü Ünlütürk, BORGİP’e nasıl dahil olunabileceği konusunda da şu bilgileri aktardı: “Doğu veya Güneydoğu Anadolu’da yatırım yapmak veya bu bölgelerdeki firmalarla işbirliği olanaklarını araştırmak arzusundaki tüm firmalarımız, üye oldukları derneklerin yönetimlerine başvurarak proje içinde yer alabilir. Ayrıca projede danışman veya mentor olarak yer almak isteyen; iş hayatında deneyimli, benzer iş kollarındaki diğer firmalara yardımcı olabileceğini düşünen üyelerimizin başvurularını da bekliyoruz.”

Bursalı işadamlarından tam destek

Şükrü Ünlütürk’ün açıklamalarından oldukça memnun olan BUSİAD ve MARSİFED üyeleri, sunum sonrası yaptıkları değerlendirmelerde, Türkiye’nin topyekun kalkınmasına ciddi katkı yapacağını düşündükleri BORGİP’e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ettiler.

BORGİP TANITIM SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...