5/22/2019 12:25:15 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, temel para ve kur politikası üzerine görüşlerini paylaştı.
1/14/2015

Türkiye’yi geleceğe taşıyacak ve düzlüğe çıkaracak en önemli konunun ‘ihracat’ olduğunu belirten BUSİAD Başkanı Günal Baylan, Türk ihracatçısının uluslararası düzeyde rekabet edebilmesi için politika yapıcıların, piyasada oluşan döviz kurunu yakından takip etmeleri ve TL’nin aşırı değerlenmesine izin vermemeleri gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin; üretime yönelik ihracat artışı ile birlikte yapısal ekonomik sorunlarını da çözeceğini söyleyen Baylan, “İhracatı destekleyen politikalar ile ihracatçının kazancının yatırıma dönüştürülmesinin önü kesilmemeli” dedi.

“Türkiye ekonomisinin mevcut büyüme biçimi, sermaye girişlerine bağlı olarak TL’nin değerli olmasına dayalı” diyen Baylan, bu durumda, ‘büyüme-enflasyon-cari açık’ üçlüsü arasında bir tercihe zorlanan ekonominin, ‘bıçak sırtı’ bir denge üzerinde götürülmeye çalışıldığını vurguladı.

Sermaye girişleri ve kredi genişlemesine bağlı olarak, değerli TL’nin; ithalat talebini uyardığını ve ihracatçı firmaların fiyat rekabeti avantajını kaybetmesine neden olarak cari dengeyi bozduğunu da belirten Baylan, “BUSİAD’ın yaptırdığı ve 2003-2012 yılları arasında izlenen döviz kuru politikalarının dış ticaret ve temel makroekonomik değişkenler üzerindeki etkisini ele alan çalışmanın bulguları, cari açığın altında yatan temel nedenin ‘değerli TL’ olduğu yönündedir. Söz konusu çalışma; 2003 yılından itibaren değerli TL politikası yerine ‘gerçekçi kur’ politikası uygulanmış olsaydı, ihracatımızın mevcut durumdan daha fazla, ithalatın ise daha az olacağını gösteriyor. Ayrıca elde edilen sonuçlar; gerek dış ticaret, gerekse büyüme açısından gerçekçi kur politikasının daha olumlu olacağına, enflasyon ve faizlerin ise hedef düzeylerinden önemli sapmalar göstermeyeceğine de işaret ediyor” diye konuştu.