3/23/2019 12:22:32 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD, Atatürk’ü ve Şehitlerimizi Anma Konseri
11/4/2014

BUSİAD, Cumhuriyetimizin 91. Yıldönümü münasebetiyle organize ettiği “Atatürk’ü ve Şehitlerimizi Anma Konseri” çok özel ve duygulu anlara sahne oldu.

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Burç Balcı’nın yaptığı Prusart Orkestrası’nın birbirinden özel ve anlamlı parçaları icra ettiği gecede, Şef Cemi’i Can Deliorman ile solistler Özlem Başman (Soprano) ve Bora Balcı’nın (Bariton) performansı ayakta alkışlandı.

Hilton Oteli Balo Salonu’nda gerçekleştirilen konserde Prusart Orkestrası; Mozart, Franz Lehar, Licinio Refice gibi dünyaca ünlü bestecilerin parçalarının yanı sıra Atatürk’ün çok sevdiği; Estergon Kalesi, Manastır Türküsü, Çanakkale Türküsü ve Vardar Ovası gibi eserleri de Bursa’da ilk kez BUSİAD’ın organizasyonunda icra etti. Gecenin finali ise Onuncu Yıl Marşı ile yapıldı.


ORKESTRA PRUSART

Bursa’da 2012 yılında Burç Balcı tarafından profesyonel sanatçılarla kurulmuş bir yaylı çalgılar topluluğudur. Düzenli konserler yapan diğer toplulukların aksine, Orkestra Prusart, bir ‘Prodüksiyon Topluluğu’ amacını taşıyor. Aynı alanda faaliyet gösteren pek çok topluluğun aksine Prusart, patentini aldığı farklı, yeni fikir ve projelerle diğer topluluklardan ayrılıyor.

Topluluğun çekirdeğini uzun yıllardır çok zengin repertuarıyla ve sıra dışı kostümleriyle, İzmir, İstanbul ve Bursa’da yaptığı konser ve sunumlarıyla alanında tanınmış bir dörtlü olan ‘Prusa Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’ oluşturuyor.

Topluluğun repertuarında; ağırlıklı olarak klasik müziğin tanınmış eserlerinin yanı sıra opera uvertürleri, tangolar, türküler, çok sesli etnik müzikler gibi çok farklı türler de bulunuyor.

Topluluk; düzenleme ve besteciliğini, genç kuşağın en parlak bestecilerinden Utar Artun’un üstlendiği, Orkestra Şefliğini Devlet Çoksesli Korosu Şefi Cemi’i Can Deliorman’ın, solistliklerini ise kariyerlerini Avrupa’da sürdüren ödüllü opera sanatçıları Bora Balcı ve Özlem Başman’ın yaptığı ‘Ata’ya Hediye’ adlı prodüksiyonuyla, New York ve Pittsburgh’tan ABD turnesi teklifi aldı.