3/23/2019 12:22:11 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD, Uludağ Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirdiği seminer programlarında dördüncü yıla start verildi
10/15/2014

BUSİAD ile Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi işbirliğinde düzenlenen ve öğrencilerin mesleki-kişisel gelişimine yönelik hazırlanan seminer programlarının dördüncü yılı yine yoğun bir katılımla başladı.

Bursa iş dünyasına da büyük katkı

Üniversite-Sanayi İşbirliği’ne büyük önem verdiklerini ve gerek düzenledikleri seminer programları, gerekse bu yıl daha kurumsal hale getirilen Dönem İçi Staj Programı ile nitelikli eğitime katkıda bulunmayı amaçladıklarını anlatan BUSİAD Başkanı Günal Baylan, “Bu şekilde; öğrencilerimizi mesleki hayatlarına daha iyi hazırlamanın yanı sıra, iş dünyasının aradığı nitelikli elemanları bulabilmesine de imkan sağlamış oluyoruz” dedi.

Önce hangi sosyal kişilik olduğumuzu bilmeliyiz

Dördüncü yıl seminer programlarının ilkini,  Tofaş Akademi Dış İşbirliklerini Geliştirme Birimi’nden Müge Özdemir verdi. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü salonunda yapılan seminerde; öğrencilere, dört farklı sosyal kişilikten bahseden Özdemir, hiçbir kişiliğin mükemmel veya çok kötü olmadığını anlattı. Özdemir,”Bütün kişiliklerin gelişime açık yönleri vardır. Ancak önce hangi sosyal kişilik olduğumuzu bilmemiz gerekiyor” dedi.

Baykuş, Aslan, Yunus ve Tavus Kuşu

Sosyal kişilikleri; Baykuş (analizci), Aslan (yönlendirici), Yunus (cana yakın) ve Tavus Kuşu (dışa vurumcu) olarak sınıflandıran Müge Özdemir, her bir grubun temel özelliklerinden de genel hatlarıyla bahsetti.

Maksimum Bilgi-Minimum İlgi

‘Baykuş’ sosyal stiline sahip kişilerin tamamen işe odaklı, mükemmeliyetçi ve standartları yüksek olduğunu kaydeden Özdemir, bu gruptaki kişilerin ağırlıkla mühendislik mesleğini seçtiğini vurguladı. Özdemir, “Baykuş stilindeki kişiler çok tertipli, düzenli ve kurallardan yanadır. Hayat felsefeleri; maksimum bilgi-minimum ilgidir. Gelişime açık en önemli yönleri ise zaman yönetimi" dedi.

Aslan kararlı, Yunus ekip oyuncusu, Tavus Kuşu ise dışa dönük

‘Aslan’ sosyal stiline sahip olan kişilerin genelde kararlı, iş bitirici ve sonuç odaklı çalıştığını anlatan Özdemir, “Aslan asla vazgeçmez. Bu kişilerden mükemmel satış danışmanı olur. Özgüvenleri yüksektir. Kendilerini daima haklı görürler ve eleştirilmekten hoşlanmazlar. Her ortamda lider olmak isterler, fakat bu özelliklerinden dolayı iş ortamında zorlanırlar. ‘Yunus’ sosyal stiline sahip olan kişilerin ise genelde, işbirliği geliştirme yetkinliklerinin güçlü olduğunu söyleyebilirim. Çok iyi bir ekip oyuncusu ve doğal arabulucudurlar. Yunus’ların empati ve iletişim becerileri çok yüksektir” diye konuştu.

Son olarak ‘tavus kuşu’ sosyal stiline sahip olan kişilerin özelliklerinden bahseden Özdemir, sosyal açıdan dışa dönük ve dost canlısı olan bu kişilerin çok girişken ve ayrıntılar üzerinde düşünmediklerini de vurguladı.