3/26/2019 10:10:53 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Üyeliğinde 30 yılını doldurmuş Kadim Üyelere, törenle rozetleri takıldı.
9/26/2014

36. Yılını kutlayan BUSİAD’ın tarihinde ilk kez gerçekleştirilen ve geleneksel Çekirge Toplantıları kapsamında hazırlanan söz konusu ödül töreni duygulu anlara sahne oldu. Almira Otel’deki törenin açılış konuşmasını yapan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, “1978 yılında şehrimiz sanayi ve iş insanlarından vizyoner bir grup büyüğümüz, gönüllü yapı altında örgütlenip, kapalı ekonomilerin verdiği sıkıntılara ortak akılla yaklaşıp çözüm önerileri getirmek için bir araya geldi ve BUSİAD’ı kurdu” dedi.

Anadolu’da ilk olarak gerçekleşen bu  hareketin,  diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek teşkil ettiğini anlatan Baylan, bu güçlü birlikteliğin bugünlere başarıyla gelmesinin nedenini ise; “Birbirine her zaman destek veren, uzlaşan ve kenetlenerek sorunları tespit eden BUSİAD’ın değerli üyeleri” olarak özetledi.

Baylan, “BUSİAD’da bugüne kadar görev alan Yönetim Kurulları da bu güçlü desteği en iyi şekilde değerlendirerek, Derneğimizi saygın ve örnek konuma getirdi. İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız” diye konuştu.

Konuşmasında, değişimin; insan varlığının en önemli sebeplerinden birisi olduğunu söyleyen Baylan, hızla değişen dünyaya ne kadar kısa sürede ayak uydurursak, ülke olarak kalkınmamızın  da o kadar çabuk olacağına vurgu yaptı.

BUSİAD Başkanı Günal Baylan şöyle devam etti:

“Dünya nüfusu sürekli artıyor, aynı zamanda  insan ömrü de uzuyor. Dolayısıyla ileriye dönük planlar yaparken; tarımda ürettiği kendisine yeten, teknolojik sanayisi ile üreterek cari açığını kapatan, sağlıklı, kültürlü, eğitim düzeyi yüksek, vatandaşlık haklarına özen gösteren, gelir dağılımı farkı kapanmış, evrensel hukuk ve barış içinde yaşayan, enerji sorunlarını çözmüş ve politikalarını oluşturmuş bir ülkeyi değişim olarak hedeflemeliyiz. Yapısal sorunların ele alınmasını tüm söylemlerimizde tekrarlıyoruz. Geçici çözümlerle değişimi yakalamak mümkün değil. Geçici çözüm kısa süre için memnuniyet verir, fakat problemler gelecekte karşımıza büyüyerek çıkar. Gelişmekte olan bir ülkeyiz. Belli bir süreçte sorunlar muhakkak yaşanacak. Üzüntümüz; konunun tüm ilgililerce bilinmesine rağmen, değişim için kapsamlı, bilimsel, araştırmaya dayalı, ilgili kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlayacak yapıdaki bir yol haritasının henüz belirlenmemesidir.”

Yeni kurulan hükümetten, bu konulara ağırlık vermesini, karar alıcıların sorunlara, ülkesinin kurumsal olarak dünyada söz sahibi olmasını arzulayarak yaklaşmasını beklediklerini de ifade eden Baylan, “Bizler, iş dünyasının bugüne kadar tüm gayreti gösterdiğine inanıyoruz. İş yaşamlarımızda, krizlere ve zorluklara başarıyla göğüs gererek bugünlere geldik. Değişime en kısa sürede adapte olarak, önerilen yol haritalarına göre ülkemizi geleceğe taşıyacağız” dedi.

BUSİAD Yönetim Kurulu’nun, Derneğe 30 yıl ve üzerinde katkı veren üyelere, şükranlarını sunmak için Çekirge Toplantısını bu geceye uygun olarak yapmayı arzuladığını belirten Baylan, BUSİAD Ailesi içinde üzüntülü ve sevinçli günleri beraber paylaştıklarını, bu beraberliğin uzun yıllar daha sürmesini dilediğini de kaydetti.

Başkan Baylan’ın konuşmasının ardından, BUSİAD’a 30 yıl ve üzeri emek-katkı veren 30 üye, Dernek rozeti ve plaketle ödüllendirildi. Kurucu Başkan Doğan Ersöz’ün bol bol anıldığı gecede, BUSİAD’ın tarihini anlatan film gösterimi de üyelerce beğeniyle izlendi.


BUSİAD’A 30 YIL VE ÜZERİ KATKI VEREN KADİM ÜYELER

MEMDUH GÖKÇEN
KEMAL TÜRKÜN
AHMET BAYRAMOĞLU
AHMET KURTCEBE ALPTEMOÇİN
MEHMET VAN
HÜSEYİN ZINGIR
NURİ NİHAT ASLANOBA
ADNAN TÜRKAY
İSMAİL HAKKI SEZGİN
BURHANETTİN ÜNAL
ORHAN YILDIRIMÇAKAR
ERGÜN İPEKTEN
AYDIN TOPBAŞ
VEHBİ VARLIK
YAKUP ALTINÖZ
İSMET ÇAKAN
HÜSEYİN ÖZDİLEK
FAİK ÖZDEMİR
RAHMİ YARAN
FEYZULLAH DOĞRU
ESER CEYHAN
M. KEMAL GÜRSEL
ERDOĞAN BİLENSER
ORHAN GENÇOĞLU
CELAL SÖNMEZ
ŞERİF ARI
IŞIK UĞURTUĞ
CELAL BEYSEL
HASAN FİLİBELİ
İBRAHİM ORHAN