5/22/2019 12:03:13 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD ‘Enerji Yönetimi Yarışması’ düzenliyor.
7/7/2014

BUSİAD, Türkiye ekonomisinin en önemli gündem maddelerinden birisi olan ‘Enerji Verimliliği’ konusunda da farkındalık yaratmak için harekete geçti…

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu; başta Dernek üyesi işletmelerin uyguladığı başarılı enerji yönetim projelerini tanıtmak, bu alandaki bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını sağlamak amacıyla ‘Enerji Yönetimi Yarışması’ düzenledi.

2014 yılından başlamak üzere her yıl tekrarlanmasına karar verilen söz konusu Yarışma için son başvuru tarihi 15 Ağustos olarak belirlendi. Başvuru dosyalarının değerlendirilerek saha ziyareti yapılacak firmaların belirlenmesi ve saha ziyaretlerinin tamamlanmasının ardından ise ödül töreni 5 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.

Değerlendirme bu yıl, ‘KOBİ’ ve ‘Büyük İşletmeler’ olmak üzere iki farklı kategoride yapılacak.

‘Enerji Yönetimi Yarışması’ ile BUSİAD üyesi endüstriyel işletmelerin uyguladığı başarılı enerji yönetim çalışmalarını tanıtmayı, bilgi ve tecrübelerin kamuoyuyla paylaşılmasını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, “Bu projemizle; Türkiye çapında topyekun bir enerji tasarrufunun başlatılmasında farkındalığı artırarak dışa bağımlılığı, dolayısıyla bütçe üzerindeki enerji yükünü azaltmayı hedefliyoruz” dedi.

Ekonominin ‘yumuşak karnı’ olan cari açıkta en büyük kalemi, yaklaşık yüzde 70 ile enerji ithalatının oluşturduğunu ve Türkiye’nin bu yolla her yıl ortalama 60-65 milyar doları yurtdışına aktardığını vurgulayan Günal Baylan, bireylerden, kurum ve kuruluşlara kadar toplumda her kesimin enerji yönetimi konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Günal Baylan, yapılan bilimsel araştırmaların, en basit enerji verimliliği uygulamalarıyla bile yüzde 20 oranında tasarrufun sağlanabileceğini ortaya koyduğunu da sözlerine ekledi.