3/26/2019 10:12:26 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan'ın, ‘9 Mayıs AB Günü’ nedeniyle yayınladığı mesaj
5/8/2014

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, ‘9 Mayıs AB Günü’ nedeniyle yayınladığı mesajda; Türkiye’nin, alternatifi olmayan Avrupa Birliği’nden kesinlikle vazgeçemeyeceğini, ülkenin rotasını başka yöne çevirmesinin gerek demokratik hayatta, gerekse ekonomide kazanım sağlamayacağını anlattı.

Türkiye’nin AB üyelik sürecinin, 1963 yılında AET ile ortaklık anlaşması imzalanmasıyla başladığını, 1987’de tam üyelik başvurusuyla ivme kazandığını , bugüne kadar netice alınmamasında   tarafların  gerekli çabayı  göstermediklerini , AB’ye tam üyeliğin yerini Türkiye için hiçbir oluşumun alamayacağını anlatan Baylan,  inatla ve ısrarla bu sürecin tamamlanması için mücadele edilmesini gerektiğini vurguladı.

AB’ye tam üyelik konusunda son yıllardaki sevindirici tek gelişmenin; Türkiye’nin Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerinde üç yıl aradan sonra, 2013’te ‘Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’ başlıklı 22. faslın açılması olduğunu belirten Baylan, diğer fasılların da açılmasını beklediklerini dile getirdi.

AB yolunda özellikle 17 Aralık sonrası yaşanan gelişmelerin Türkiye için eksi puan yazdığını vurgulayan BUSİAD Başkanı Günal Baylan, “Bağımsız yargı, ileri demokrasi, hukuk devleti gibi AB’nin çok önem verdiği konularda gereken ilerlemeyi, AB çıpası  ile hayata geçirmeli  ve her alanda yapılacak  yapısal reformlar ile özlediğimiz kaliteli yaşama   kavuşmalıyız  diye konuştu.

AB ile ABD arasında planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasına da değinen Günal Baylan, “Söz konusu müzakerenin dışında kalmak iş dünyası olarak bizi endişelendiriyor. Anlaşma, AB ile üyelik süreci devam eden veya ekonomik entegrasyon içindeki ülkelere de açık olabilir, olmalıdır dedi.