3/26/2019 10:09:08 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD'dan Türkiye'de bir ilk... "Bilişsel Ergonomi" BUSİAD'da Tartışıldı.
3/28/2014

BUSİAD Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından düzenlenen ve Türkiye’de ‘ilk’ olma özelliği taşıyan ‘Bilişsel Ergonomi’ konulu toplantıda, Doç. Dr. Tülin Gündüz Cengiz katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Kültürpark içindeki BUSİAD Evi’nde gerçekleştirilen toplantının ev sahipliğini yapan BUSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Erdem, çalışma hayatında verimliliği artırmaya odaklı bilişsel ergonominin, önümüzdeki dönem gündeme daha fazla gelmesine kesin gözüyle bakıldığını söyledi.

NİHAİ HEDEF; ÇALIŞANIN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAK

Şükrü Erdem’den sonra söz alan ve katılımcılara öncelikle, toplumda genel manada ‘konfor’ olarak bilinen ergonominin asıl amacının; çalışanların doğal sınırlarını da dikkate alarak yeteneklerinden en iyi biçimde yararlanma yolu olduğunu anlatan Doç. Dr. Tülin Gündüz Cengiz, nihai hedefin; çalışanın verimliliğini artırmak olduğunu kaydetti.

İşletmelerde makinelerin yanı sıra insan verimliliğine de özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Cengiz, ergonomi ile başarının en az yüzde 40 artırılabileceğini belirtti. Cengiz, “Bu noktada çalışan da kendine yatırım yapıldığı için daha sağlıklı ve mutlu olacak. Yani ergonomi; karşılıklı ‘kazan-kazan’dır” dedi.

DÜNYANIN DA GÜNDEMİNE YENİ YENİ GİRİYOR

Dünyanın gündemine bile yeni yeni giren bilişsel ergonomi ile ilgili İngiltere’de eğitim aldığını ve kapsamlı analiz çalışmalarında bulunduğunu vurgulayan Doç. Dr. Cengiz, BUSİAD’daki söz konusu toplantının ise Türkiye’de ‘ilk’ olma özelliği taşıdığını kaydetti.

Bilişsel ergonominin; insanlar ve sistemin diğer öğeleriyle etkileşimleri açısından algılama, bellek, mantık yürütme ve motor cevap gibi mental süreçlerle ilgilendiğini anlatan Cengiz, “Bir insanın, bir makineyi veya teknik bir sistemi kullanması, insanın makine ile iletişim kurması, bir başka ifadeyle, etkileşimi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kurulacak bu etkileşim, kullanıcılar açısından fiziksel ve bilişsel ergonomi olarak temelde iki farklı açıdan ele alınmaktadır. Bilişsel ergonomi; zihinsel kavrama ve algılama doğrultusunda çalışanların bilgi, araç ve çevreyle nasıl etkileşim içine girdikleriyle ilgilenerek, karmaşık ve ileri teknoloji gerektiren sistemlerin tasarım ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bilginin nasıl algılandığı ve buna göre kararın nasıl verildiğiyle ilgilenerek yapılabilecek hatalar en aza indirgenmektedir” diye konuştu.

BİLİŞSEL ERGONOMİ HAYATIN HER ALANINDA

Bilişsel ergonominin, iletişim ve teknolojide örneğin; cep telefonu menülerinin daha rahat kullanımını veya web sitelerinde aranan bir bilginin en az ‘tık’ ve ‘göz hareketi’ ile bulunmasını sağladığını kaydeden Cengiz, ‘üretimde bilişsel ergonomi’nin ise yüksek verimliliği esas aldığını ifade etti.

İngiltere’de yaptıkları uygulamalı bilişsel ergonomi analizleri hakkında da bilgiler paylaşan Cengiz, “Bir kuyumculuk atölyesinde, bu alanda tecrübeli ve tecrübesiz çok sayıda kişinin el becerisini 30’a yakın parametreyi harmanlayarak ölçtük. Bir işi yaparken zihinsel aktivite ile fiziksel aktiviteyi her zaman dengeli kullanabilmek önemli… Dolayısıyla analizlerimizde ortaya çıkan sonuç; tecrübenin her zaman zihinsel başarı anlamına gelmediği yönünde oldu. Fakat tecrübe, kaliteli bir ürünün ortaya çıkması için gerekli olan bir özellik” dedi.