5/22/2019 12:11:25 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Etkili Sunum Teknikleri
3/27/2014

BUSİAD ile Uludağ Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen, Mühendislik Fakültesi 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin kişisel-mesleki gelişimine büyük katkı yapan seminerler dizisi devam ediyor.

BURSA’NIN GELECEĞİNE KATKI

En önemli sorumluluklarından birisinin, nitelikli eğitime destek vermek olduğunu belirten BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, Uludağ Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin de bu manada Bursa ekonomisinin geleceğine katkı sağladığını vurguladı.

‘ETKİLİ SUNUM TEKNİKLERİ’

Öte yandan, TOFAŞ Akademi Dış İşbirliklerini Geliştirme Bölümü’nden Sorumlu Müge Özdemir, BUSİAD işbirliğinde düzenlenen etkinlikte, Uludağ Üniversitesi Makine, Tekstil ve Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencilerine ‘Etkili Sunum Teknikleri’ konulu bir seminer verdi.

Öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Müge Özdemir, Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’ndeki seminerde, etkili bir sunum için izlenmesi gereken yol haritasını somut örneklerle anlattı.

“Hayat aslında bir sunum… Doğduğumuz andan itibaren birtakım konularda şans yakalamak, birilerini ikna etmek ve etkilemek için hep sunum yapıyoruz” diyen Özdemir, sunumun; ancak istenen sonuca ulaşıldığında ‘etkili’ bir hal aldığını vurguladı.

SALT BİLGİ, ETKİLİ SUNUM İÇİN YETERLİ DEĞİL

Müge Özdemir, “Düşüncelerimiz kabul görür, tüm katılımcılara ulaşabilir, ilgiyi de üzerimize çekebilirsek etkili bir sunum yapmış oluruz. Diğer yandan, yüksek bilgi seviyesinin, etkili bir sunum için yeterli olmadığını da belirtmem gerekiyor. Bilginizi karşı tarafa aktaramıyorsanız sorun var demektir. Ne kadar bilirseniz bilin ancak karşı tarafın anlayabildiği kadar öğretebilirsiniz” dedi.

Etkili sunum tekniğinin; hem özel, hem iş, hem de okul yaşamında çok önemli olduğunun altını çizen Müge Özdemir, ‘erişkinlerin nasıl ve hangi yöntemle öğreneceği’ konusunda da ilgi çekici açıklamalarda bulundu.

Özdemir, “Özellikle yetişkinler; kısa yoldan, sorun ne ise hemen onun çözümünü somut örneklerle görmek istiyor. Sunumun kısa sürede yarar sağlaması isteniyor. Yetişkinler benim deyimimle ‘BFN’, yani ‘Bana Faydası Ne’ kanalından dinler. Dolayısıyla onlara etkili bir sunum yapmak isteyen kişi de, ‘OFN’ yani, ‘Ona Faydası Ne’ kanalından anlatmak zorundadır. Frekanslar ancak bu şekilde tutar. Ayrıca sunum süresi en fazla 10 dakika olmalı” diye konuştu.

 

SUNUMUN HER AŞAMASI BÜYÜK TİTİZLİK GEREKTİRİR

 

Etkili bir sunumda her aşamanın çok titiz bir hazırlık gerektirdiğine dikkat çeken Özdemir, seminere katılan öğrencilere bu konuda da şu püf noktaları verdi:

“Öncelikle hedef kitle ve bu kitleye uygun dil seçimi çok önemli. Amacınız nedir? Bilgilendirmek mi, ikna etmek mi, tutum ve davranış değişikliği yaratmak mı, eğlendirmek mi? Ne yapmak istiyorsunuz? İlk girişi, amacınıza ulaşabilmek için çok güçlü yapmak zorundasınız. Sunuşunuzu şekillendirmek adına içinizden katılımcılara şu üç soruyu sorun ve ona göre bilgi verin: Sizin için önemli olan nedir? Benden ne öğrenmek istiyorsunuz? Benden öğrendikleriniz ne işinize yarayacak? Dolayısıyla etkili bir sunumda giriş; konuşmanın konusuyla bağlantılı, ilgi çekici ve size özgü olmalı. Hedefinize bağlı olarak, ana konuyu geliştiren düşüncelerinizi sunumun orta bölümünde aktarın. Bu da net, anlaşılır ve hedefe uygun olmalı. Son bölümde ise, ana düşünce kısa ve güçlü olarak tekrar vurgulanmalı.”