3/26/2019 10:12:02 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD'dan Öğrencilerin Gelişimine Büyük Katkı.
3/20/2014

BUSİAD’ın Mühendislik Fakültesi 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik organize ettiği mesleki gelişim seminerleri devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve finansal bazlı performans ve veri toplama-analiz uygulaması olan RABUCA’yı Türkiye’de ilk kez hayata geçiren Elma Yönetim Otomasyon Sistemleri şirketinin kurucuları Emre Elmalı ve Nadir İzmir tarafından verilen seminere Makine, Çevre ve Tekstil Mühendislik Bölümü öğrencilerinin yoğun ilgisi vardı.

BUSİAD’DAN ÖĞRENCİLERİN GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI

Üniversite-Sanayi İşbirliği’nin geliştirilmesi noktasında seminer programlarının sürdüğünü belirten BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, “İstiyoruz ki mühendis adayı gençlerimiz, mezun olunca iş hayatına hiçbir eksikleri olmadan atılabilsin. Bu bağlamda Derneğimiz üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor ve işletmelerimizi ileriye taşıyacak mühendis adaylarının gerek kişisel gerekse mesleki gelişimine katkıda bulunmayı kendisine bir görev olarak adlediyor” dedi.

ÖNEMLİ OLAN; SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞİM VE KÂRLILIK

Öte yandan, ‘SCADA Sistemleri ile Performans Yönetim Sistemi Uygulamaları’ konulu seminerde öğrencilere, analiz ve yönetim sistemleri konusunda işletmelere Bursa ve İstanbul merkezli şirketlerinde danışmanlık hizmeti verdiklerini söyleyen Emre Elmalı, piyasanın ihtiyaçlarına göre hizmet çeşitliliğini artırdıklarını ifade etti.

RABUCA hakkında da bilgiler aktaran Elmalı, sistemi; ‘İşletmelerdeki tüm süreçlerin performansını ölçen, analiz yapıp şirket yöneticilerine özel biçimlerde raporlar sunan ve dolayısıyla şirketlerin gidişatına yön veren bir yapı’ olarak tanımladı. Söz konusu sistemden; tüm süreçlerin sonunda kâr elde edilmesinin beklendiğini aktaran Elmalı, sürdürülebilir gelişim ve kârlılığın, tüm işletmelerin ana kuruluş felsefesini oluşturduğunu da ifade etti.

SCADA’NIN İŞLETMELERE PEK ÇOK FAYDASI VAR

Nadir İzmir ise öğrencilere, genel manada ‘Veri toplama sistemi’ olarak tanımlanan SCADA’nın işleyişi ve işletmelere sağladığı büyük katkılardan bahsetti. Geniş bir alana yayılan üretim tesislerinin tek merkezden bilgisayar aracılığıyla izlenmesini ve kumanda edilmesini sağlayan SCADA sisteminin; kimya, doğalgaz, petrol, çimento, otomotiv başta olmak üzere pek çok sektöre ciddi rekabet avantajı sağladığını vurgulayan İzmir, “SCADA sistemi sayesinde işletmelerin örneğin, sabit ve gezici personel sayısı azalıyor, elektrik, su, akaryakıt gibi önemli harcamalarında ise düşüş gözleniyor. Üretilen ürün veya hizmetin maliyeti azaldığı için piyasada daha rekabetçi olunuyor ve nihayetinde şirketin karlılığı artıyor. İhmalden doğan arızalar ise en aza indirgenmiş oluyor. Öte yandan, bu sistem sayesinde istatistiki bilgiler düzenli ve güvenilir biçimde tutuluyor, üst yönetime de hızlı biçimde aktarılıyor. Ayrıca, makineler ile insanların daha verimli çalışmasını sağlayan SCADA sistemi, işletmeler için ileri düzeyde kontrol sağlıyor” diye konuştu.