3/23/2019 12:18:51 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Yönetim Kurulu, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’i ziyaret etti.
3/5/2014

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, Başkan Yardımcıları Tuncer Hatunoğlu, Halit Cem Çakır, Sayman Ali İhsan Türkmen ve Genel Koordinatör Basri Tüfekçioğlu, Bursa’nın ikinci devlet, Türkiye’nin ise beşinci teknik üniversitesi olan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’i makamında ziyaret etti.

BTÜ’nün Yıldırım Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ziyarette; Bursa’nın üniversite-sanayi işbirliğine en fazla destek veren sivil toplum örgütü olan BUSİAD ile son dönemde iş dünyasına yönelik geliştirdiği projelerle gündeme gelen Bursa Teknik Üniversitesi arasında yeni süreçte hangi alanlarda ortaklık yapılabileceği üzerinde duruldu.

SANAYİ, ÜNİVERSİTENİN DESTEĞİYLE KALKINIR

Bursa’da BUSİAD’ın öncülük ettiği üniversite-sanayi işbirliğine, son dönemde geniş bir kesim tarafından ilgi duyulmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten BUSİAD Başkanı Günal Baylan, sanayinin, üniversitenin desteğiyle daha fazla kalkınacağını vurguladı.

“Bu manada bizim de BUSİAD olarak, Bursa Teknik Üniversitesi ile bağlarımız daha sıkı olmalı” diyen Günal Baylan, yıllardır Uludağ Üniversitesi ile hayata geçirdikleri işbirliklerini BTÜ ile de yapabileceklerini anlattı.

Baylan, “Örneğin, Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde okuyan son sınıf öğrencilerinin staj dönemini çok daha verimli geçirmesini sağlayan kapsamlı işbirliğimizi Bursa Teknik Üniversitesi ile de gerçekleştirebiliriz. Bu konuda iki tarafın karşılıklı işbirliği çerçevesinde oluşturacağı altyapının ilerleyen süreçte öğrencilere ve tabii ki işletmelere çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca doktora ve tez konularının sanayinin isteklerine paralel belirlenmesi konusunda da birlikte çalışılabilir. Özetle, bizden talepte bulunduğunuz konularla ilgili gerek Yönetim Kurulumuz, gerekse üyelerimiz sizlere her türlü desteği vermeye hazır olacağız” diye konuştu.

SANAYİ OLMADAN GERÇEK BİR ÜNİVERSİTE OLAMAYIZ

BTÜ’yü Bursa’nın önemine ve sanayisinin gücüne göre büyütmeye, iş dünyasıyla da her geçen gün daha yakın ilişkiler kurmaya gayret ettiklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen ise, BUSİAD Yönetim Kurulu’nun kendilerine gösterdiği ilgiden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Sürmen, “Üniversitemizi geliştirmeye çalışırken en büyük ortağımızın Bursa iş dünyası olduğunu çok iyi biliyoruz. Sanayi olmadan gerçek bir üniversite olamayız. Mühendislik alanında çok saygın bir eğitim kurumu olmak istiyoruz. Aynı zamanda ihtisas ve ileri teknoloji araştırma laboratuarları kurmak istiyoruz. Sanayicilerimizin teknoloji alanındaki taleplerini karşılamak ve onların rekabetçiliğini artırmak istiyoruz. BUSİAD’ın da desteğini bekliyoruz. ‘Destek’ derken, siz bizden bir şeyler isteyin. İşletmenizi büyütmek, projelerinizi en verimli şekilde hayata geçirmek için bizden talepte bulunun” dedi.