5/22/2019 12:50:17 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan'ın Şubat Ayı Enflasyon Verileri Hakkındaki Basın Açıklaması
3/4/2014

Şubat ayı enflasyon rakamları belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Şubat ayında TÜFE yüzde 0.43, ÜFE ise yüzde 1.38 artış gösterdi. Yıllık enflasyon, TÜFE'de yüzde 7.89, ÜFE'de ise yüzde 12.40 olarak kayıtlara geçti.

Şubat ayı enflasyon verilerini ve 2014 yılının ilk iki ayındaki ekonomik gelişmeleri değerlendiren BUSİAD Başkanı Günal Baylan; özellikle son birkaç yıldır karşı karşıya kaldığımız cari dengenin sürdürülemez boyutlara ulaşması sorununun; sürdürülebilirlik ve istikrar arasındaki ilişkiyi açıkça bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti. Bu sorunun en büyük nedeninin de, sürdürülebilirliğini gözden kaçırdığımız ekonomik döngüleri yönetmekte zorlanmamız olduğunun altını çizdi.

Orta vadeli programda açıklanan veriler paralelinde, iç piyasada ciddi manada daralma görüldüğünü, dolayısıyla ihracata yönelik üretimin 2014’te büyük bir önem kazanacağını belirtti. İhracattaki bu beklentinin  iç büyümenin olumsuzluklarını telafi edeceğini vurguladı.

Baylan, yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 6.5 artışla 24.5 milyar dolara yükselen dış satımın bu beklentileri karşılamaktan  henüz uzak olduğunu ifade etti. Gelişmiş ülkelerdeki büyüme göstergesi ve performansın iyileşmesi ile dünya ekonomisindeki büyümenin 2012 ve 2013 yıllarına göre daha yüksek gerçekleşeceği beklentisi doğrultusunda, başta ABD  ve AB olmak üzere dünyanın her ülke ve bölgesine daha fazla ihracat yapılması gerektiğinin altını çizdi.
 
Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı yöndeki para politikası ile BDDK'nın son dönemde kredi büyümesine ilişkin aldığı tedbirlerin bu yıl büyüme üzerinde sınırlandırıcı etki oluşturacağını belirten BUSİAD Başkanı Günal Baylan, şöyle devam etti:  “Art arda üç seçim yaşayacak olan Türkiye’nin, son dönemde içinde bulunduğu kaos ortamı ve hukuk sistemindeki sarsıntılar hiçbir kesime yarar sağlamayacaktır.
Ekonomide elde edilen kazanımların kaybolmaması, yerli ve yabancı girişimcilerin daha fazla yatırım yapması için; bireyi ön planda tutan ,hak ve özgürlükleri kısıtlamayan ,erkler arası dengeyi gözeten yargı tarafsızlığını ve bağımsızlığını sağlayan temel bir yasaya sahip ,demokratik bir ülkede iş yapmanın arzusu içindeyiz.”