3/26/2019 10:12:16 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD ile TOFAŞ Akademi İşbirliğinde Gerçekleştirilen Seminer
2/26/2014

Üniversite eğitimi süresince verilemeyen veya yeteri kadar ele alınamayan konuları tespit edip, düzenledikleri kapsamlı çalışmalarla mühendis adaylarının bu alanlardaki eksikliklerini gidermeye yardımcı olduklarını belirten BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, “Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunlarının iş hayatında beklenen yetkinliğe sahip olması amacıyla, üyelerimiz ve üyelerimize ait şirketlerde görevli profesyoneller tarafından iki yıldır sürdürülen seminer programlarımız bu yıl da sürdürülüyor” dedi.

Baylan, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında, Uludağ Üniversitesi ile ‘staj programlarının yıl geneline yayılması’ ve ‘doktora-lisansüstü tez konularının sanayinin içinden seçilmesi’ alanlarında yine Türkiye’ye örnek projeleri hayata geçirdiklerini de hatırlattı.

ETKİN İLETİŞİMDE; SOSYAL STİLLER

Öte yandan, mühendis adayları için BUSİAD ile TOFAŞ Akademi ortaklığında düzenlenen seminerde, Uludağ Üniversitesi Makine, Tekstil ve Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencilerine “Etkin İletişimde; Sosyal Stiller” konusunda detaylı bilgiler aktarıldı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminer, TOFAŞ Akademi Dış İşbirliklerini Geliştirme Bölümü’nden Sorumlu Müge Özdemir tarafından verildi.

Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde, “Gerek iş hayatında, gerekse özel hayatımızda, hatta kendimizle olan iletişimimizde bile ‘mutluluk’ büyük ölçüde iyi ilişkiler kurabilme yeteneğimize bağlıdır” diyen Müge Özdemir, sosyal stilleri; iki ana bölümde “iş” ve “insan” odaklı olarak ayırdı.

Özdemir, “Her sosyal sitilin güçlü ve gelişime açık yönleri var. Hiçbir sosyal stil için ‘iyi’ veya ‘kötü’ diyemeyiz. İnsanlarla iletişim kurarken ‘kim bu?’ sorusunu soracağız ve ona göre adım atacağız” diye konuştu.

Dört farklı sosyal stili hayvan karakterleriyle de özdeşleştiren Müge Özdemir’in verdiği bilgiye göre; ‘Sosyal, tedbirli, kurallara bağlı, soruşturmacı ve inceleyici’ stili Baykuş, ‘Sonuç odaklı, talepkar, azimli, yönlendirici’ stili Aslan, ‘İlgili, destekleyici, paylaşımcı, sabırlı ve rahat’ stili Yunus, ‘Sosyal, dinamik, açık ve inandırıcı’ stili ise Tavus Kuşu temsil ediyor.