4/25/2019 8:44:49 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD'dan CHP Belediye Başkan Adaylarına Rapor
2/17/2014

 

ÖNCELİĞİMİZ; DEMOKRASİ VE BARIŞ

CHP heyetine, “Yeni Dönemde Bursa İçin Beklentilerimiz” başlıklı kapsamlı bir rapor sunan BUSİAD Başkanı Günal Baylan, iş insanlarının demokrasi ve barış ortamına çok önem verdiklerini belirterek, yerelden yönetimin önemine vurgu yaptı.

BURSA GELECEĞİNİ ŞİMDİDEN PLANLAMALI

İş dünyasının; kamuoyunda düşünülenin aksine para politikalarının bozulduğu dönemlerde değil, demokrasinin kesintiye uğradığı zamanlarda daha fazla sesini çıkardığının altını çizen Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdoğan Bilenser ise, kısa vadede yapılması gerekenin; Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi olduğunu kaydetti.

Bursa’nın geleceğini; İstanbul- Bursa- İzmir Otobanı ile hızlı tren projelerini de gündemine alarak şimdiden planlaması gerektiğine işaret eden Bilenser, kent ekonomisi için çok önemli olan Uluslararası Fuar Merkezi’nin de, etrafındaki yanlış yapılanma nedeniyle büyüme şansını kaybettiğini vurguladı.

BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Bursa iş dünyasının önünü açma sözü veren CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, ‘birlikte yönetmek’ adına göreve talip olduklarını söylerken, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, dördüncü dönem için, yeni bir heyecanla kamuoyunun önüne farklı projelerle çıktıklarını vurguladı. Bozbey, “Eğitim, kültür-sanat ve spor kenti yaptığımız Nilüfer’in yeni dönemde de demokrasi kenti olması için önemli adımlar atacağız” diye konuştu.

ÜRETENİN YANINDAYIZ

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin ise, “Üretenin, istihdam yaratanın yanındayız. İsteğimiz; iş dünyasının siyasete biraz daha fazla ilgi göstermesi… Bu ilgi zayıf olunca, ortaya ne yazık ki güçsüz kent yöneticileri çıkıyor” dedi.

Bursa’nın “marka kent” olması adına; tarım, ticaret, turizm ve yüksek teknolojili sanayi için çalışacaklarını anlatan Şahin, “Mukayeseli üstünlüğe sahip sektörleri destekleyeceğiz. Her açıdan Bursa’yı yepyeni bir kent olarak planlayacağız” diye konuştu.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

BUSİAD’IN YEREL YÖNETİMLERDEN

BURSA İÇİN BEKLENTİLERİ…

 

BUSİAD’ın 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimler sonrasında Bursa için beklentileri şöyle…

 

-      ÇARPIK YAPILAŞMAYA NEŞTER VURULMALI:

Başta kent merkezi olmak üzere Bursa’nın her bölgesinde çarpık ve kaçak yapılaşma tam anlamıyla yeni dönemde çözüme kavuşturulmalı. “Yeşil Bursa” imajımızın çarpık yapılaşmaya daha fazla kurban edilmemeli ve bu alanda popülizm kokan uygulamalardan vazgeçilmelidir. Öte yandan, Bursa’nın kalbine saplanan Fomara’daki TOKİ binalarının yanlışlığını da, bir daha aynı hataya düşülmemesi adına ayrıca belirtmek istiyoruz.

 

-      ULAŞIM ÇİLESİNE SON VERİLMELİ:

Metropol Bursa’nın en önemli sorunlarının başında gelen ulaşımda radikal çözümler bekliyoruz. Bu sorunun çözümü için Bursa Ulaşım Master Planı hazırlanmalı, kuzey/güney ve doğu/batı eksenlerinde trafik akışını rahatlatacak geniş caddeler açılmalıdır.

 

-      BURSA, SANAYİDEKİ GELİŞİMİNİ TAMAMLAMADI:

Üretim merkezi Bursa’nın sanayideki gelişimini tamamladığını düşünmediğimiz için,  ülkemizin rekabet gücünü arttırmaya yönelik , yüksek teknoloji yatırımı yapacak yerli ve yabancı yatırımcılara, uygun fiyatlı sanayi arsalarının üretilmesini bekliyoruz. Bu anlamda yerel yönetimlerimiz  üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

 

-LOJİSTİK KÖYÜ PROJESİNE DESTEK BEKLİYORUZ:

BUSİAD ’ın iki yıl önce gündeme getirdiği, sonrasında Bursa Valiliği’nin koordinatörlüğünde, Büyükşehir Belediyesi’nin de içinde yer aldığı kent dinamiklerinin desteğini alan Lojistik Köyü projemizin, önümüzdeki dönem Bursa ekonomisinin geleceği için mutlaka devreye alınması gerektiğine inanıyoruz.

 

-      ULUSLARARASI FUAR MERKEZİ DAHA VERİMLİ ÇALIŞMALIDIR:

Bursa’nın ticaret ve sanayi hayatını canlandıracak en önemli unsurların başında gelen fuar merkezimizin önümüzdeki dönem, uluslar arası örnekler de göz önüne alınarak daha rantabl çalışmasını ve fiziki anlamda da amacına uygun yeniden düzenlenmesini bekliyoruz.

 

-      KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİMİZ AMACINA UYGUN KULLANILMALI:

Merinos’taki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin yeni dönemde amacına uygun kullanılmasını, yani profesyonel bir pazarlama ekibiyle uluslar arası organizasyonlara da ev sahipliği yapabilir konuma eriştirilmesini diliyoruz.

 

-      ULUDAĞ YENİDEN YAPILANMALI:

Türkiye’nin kış turizm merkezi Uludağ’da tüm yetkinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesiyle birlikte, yeni dönemde, doğa hassasiyeti göz önüne alınarak alt ve üst yapı anlamında önemli hizmetlerin yapılacağını düşünüyoruz.

 

-      KÜLTÜREL VE SANATSAL ETKİNLİKLER ARTIRILMALI: Bursa’yı sosyal ve kültürel açıdan da zenginleştirmeliyiz. Ulusal ve uluslar arası arenada söz sahibi sanatçıları, kültürel etkinlikleri Bursalılarla buluşturmak için geleneksel Festival’in dışında da kapsamlı organizasyonlar düzenlenmeli, tam olgunlaşma aşamasında olan altın koza film festivali tekrar hayata geçirilmelidir.

 

            - ATATÜRK STADI VE ÇEVRESİ:

             1930 yılında Atatürk'ün maddi katkısıyla  yaptırılan ve 1950 yılında        Vali   Haşim İşcan tarafından düzenlemesi gerçekleştirilen Bursa                  Atatürk       Stadı, bu tarihi kısmı korunarak ve halkın spor yapabileceği       hale   getirilerek şehrin gelecek vizyonuna uygun uluslararası  
             bir    yarışmayla projelendirilmelidir.

 

         -NİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARIMIZ DEVREYE          ALINMALI:

Günümüzün en önemli konularından birisi olan enerji verimliliğine yönelik, yerel yönetimlerimizden de radikal adımlar bekliyoruz. Bursa’nın güneş ve rüzgarının da değerlendirildiği enerji kaynakları daha fazla devreye alınmalı.

 

-      MARKA KENT  BURSA VE KENT GELİŞİMİ:

Osmanlıya başkentlik yapmış olan Bursa kentinin markalaşmasında tarih ve kültürünün ön planda olacağı kesinlik kazanmıştır.Bu nedenle tarihi ve kültürel  dokunun yeniden ortaya çıkarılmasını ve korunmasını çok önemsiyor ve destekliyoruz.Bununla beraber,Bursa'nın bir sanayi ve tarım kimliği de vardır.Ekonomisinin gücüde buradan gelmektedir. Kentin sürdürülebilir gelişimi için çevre bilincinin de göz önünde bulundurularak;bu yapının da korunması ve geliştirilmesi gerekmektedir.Kararlar, ortak bir vizyon ışığında , bilimsel ve  stratejik  çalışmalarla alınmalıdır."Ben yaptım oldu mantığı "kesinlikle olmamalıdır.Bursa, yaşanılabilir kentler sıralamasında en üst sırada yer almalıdır.

 

-      BURSA’DA SİVİL TOPLUM ETKİNLİKLERİ GÜÇLENDİRİLMELİ:

Bursa’da birçok sivil toplum örgütü olmasına karşın yapılan etkinlikler ve toplumda yaratılan duyarlılık alt seviyelerde kalmaktadır.  Yerel yönetimler sivil toplum örgütlerine karşı daha duyarlı olmalı, kenti ve insanını İlgilendiren her konuda ortak karar alınmalıdır.

 

-      YEREL YÖNETİMLER AÇIK , ŞEFFAF HESAP VEREBİLİR OLMALI:

Yerel yönetimler, açık ve şeffaf olmalı, yerel yöneticiler, kişisel imaj yaratma amacıyla şehrin ve hizmetlerin önüne geçmemelidir.