5/22/2019 11:58:58 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Nazım Ekren BUSİAD Çekirge Toplantısı'nın Konuğu Oldu.
5/17/2013

- Nazım Ekren: ‘Çok yönlü küresel krizden çıkışın yolu İstanbul Konsensüsü’
- Oya Yöney: Cari açık ve düşük tasarruf Türkiye’nin kırılgan tarafları’

BUSİAD Çekirge Toplantısı’nda Eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Nazım Ekren’i ağırladı. Ekren “Küresel Sistemin Yapılanmasında Yükselen Piyasa Ekonomisi Yaklaşımı” konulu sunum gerçekleştirdi.

BUSİAD Çekirge Toplantısı’nın konuğu Eski Başbakan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren oldu. Ekren “Küresel Sistemin Yapılanmasında Yükselen Piyasa Ekonomisi Yaklaşımı” konulu sunumunda küreselleşmeyi tanımlarken, yaşanan son ekonomik krizle, değişmekte olan sistemi anlattı. 
Nazım Ekren konuşmasında yanlış kurgulanmış reformların kriz sürecinde faydadan çok zarar getirdiğini vurguladı. 
1924 Dünya Ekonomik Buhranı’ndan sonra tasarlanmış olan küresel sistem, tümüyle kırılganlık içine girmiştir diyen Ekren, krizin sadece ekonomik değil sosyal etkilerinin de derinden hissedildiğini belirtti. Küresel algının tamamen değiştiğini söyleyen Nazım Ekren yeniden tasarlanan dünya düzeni için ‘İstanbul Konsensüsü’ kavramını vurguladı. Ekren sözlerini şöyle sürdürdü: “Hukuk, insan ilişkileri, siyasi sosyal kavramlar tamamen değişmelidir. Şehirlerin komşu ve çevre ağları, küresel ölçekte ilişkilerini şekillendiren temel belirleyicidir. Küresel ve tarihsel şehirler, tercih ve önceliklerin gündeme getirilmesinde önemli rol ve fonksiyon görmektedir. Bir düşüncenin, yaklaşımın, sistemin, uygulamanın tanınırlığı ve etkinliği, şehirlerin sahip oldukları aktiflerle anılagelmiştir. İstanbul bu özelliklere ve kapasiteye sahip şehirlerin başında gelmektedir. Ben sonuç olarak yeni sitem için İstanbul Konsensüsü diyorum.”

İhracat kenti Bursa’da zor günler yaşanıyor
Etkinlikte konuşan BUSİAD Başkanı Oya Yöney de, kürsel krize atıfta bulunarak, Bursa özelinde ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Yöney, ‘Bursamızın ülke ekonomisine katkılarını biliyoruz. Bursa uzun yıllardır Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk üç kenti arasında. AB’de yaşanan kriz, para politikalarındaki değişiklikle birleşince ihracat kenti olan Bursa’da da zor günler yaşandı ve yaşanmakta. Ülke ekonomisinin genel durumu biz Bursalı işadamlarını yakından ilgilendiriyor’ dedi.  

‘Cari açık ve düşük tasarruf Türkiye’nin kırılgan tarafları’
Cari açık ve düşük tasarruf oranları Türkiye’nin kırılgan taraflarıdır diyen Oya Yöney sözlerini şöyle sürdürdü: “ Değerli TL politikası maalesef ihracatta karlılığın azalmasına ve yatırımların yavaşlamasına sebep olmaktadır. Kur savaşlarının yaşandığı küresel piyasalarda her ülke rekabet gücünü korumak için parasının aşırı değerlenmesini istemez Öte yandan yeni yönetmelik ve uygulamalar işverenlere fiyatlarına yansıtamadığı ek yükler getirmektedir. Bizler üretim gücümüzle ve girişken işinsanı yapımızla  bütün dünyaya açılacak yetkinliğe sahibiz. Bunun için üçüncü dünya ülkeleri ile yapılacak serbest ticaret anlaşmalarının hepimiz için faydalı sonuçlar doğuracağına inanıyorum.
 
Kredi notu artırımı sevindirici
Olumlu gelişmelere de tanık olduğumuzu vurgulamak isterim diyen Oya Yöney sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası değerlendirme şirketlerinin Türkiye’nin kredi notunu artırmaları ve yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmeleri elbetteki sevindirici gelişmelerdir. Ülkede ve komşularımızda oluşacak barış ve kardeşlik bütün bölgelerimizde yatırım ve ticaret için uygun ortamı yaratacaktır.”