4/25/2019 9:30:42 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD’dan Sanayide Ergonomi Uygulamaları Paneli
5/8/2013

BUSİAD Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu “Sanayide Ergonomi Uygulamaları” konulu panel düzenledi.

BUSİAD Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu BUSİAD Evi’nde “Sanayide Ergonomi Uygulamaları” konulu panelde, alanında uzman isimleri ağırladı. İş dünyasından profesyonellerin büyük ilgi gösterdiği panelin açılış konuşmasını yapan BUSİAD Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu Koordinatörü İhsan Karademirler, Avrupa Birliği’ne üyelik çabalarının ve bu sürecin ortaya çıkardığı sorunların, ‘Ergonomi Bilimi’ne verilmesi gereken önemi daha da artırdığını vurguladı. Ergonominin hareket noktası ‘insanın işe uydurulması’ değil, ‘işin insana uydurulmasıdır’ diyen Karademirler panelin amacını: ‘ İş dünyası ve ergonomi alanında çalışanları bir araya getirerek, işletmelerin ve çalışmaların verimliliğine katkı sağlayacak ergonomi çalışmalarını ortaya koymak’ olarak açıkladı.

AB sürecinden sonra çalışmalar hızlandı
Karademirler sözlerini şöyle sürdürdü: “AB sürecinden sonra, işçiler, işverenler, sendikalar, üreticiler ve araştırmacılar ergonomi konusunda çalışmaya başlamışlardır. Aynı zamanda değişen iş güvenliği yasası ile iş yerinde ergonomi uygulamaları, yasal zorunluluk haline gelmiştir. Günümüzün gelişen teknolojisi ile her alanda gözlenen değişim, bu alanlarda çalışan insanların yeteneklerini fiziksel ve zihinsel açıdan çeşitlendirmektedir. Her türlü makine, takım, aparat ve cihazların insanın özellik ve yeteneklerini dikkate alarak geliştirilmiş olması iş verimini artırmaktadır. Ergonominin amaç ve kapsamı içerisinde insanın güvenliği, sağlığı, performansı, verimliliği yanında insanın yaşam kalitesini ve refahını artırmayı amaçlama gibi insan odağını öne çıkaran konular yer almaktadır.”

Uzmanlar ergonomi uygulamalarını anlattı
Karademirlerin bilgilendirilmesinin ardından konukların sunumlarını gerçekleştirdiği panele geçildi. Büyük ilgi gören panelin moderatörlüğünü Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç.Dr. Tülin Gündüz Cengiz yaptı.  Panel’de, Honda Türkiye A.Ş.İş Güvenliği ve Çevre Bölümü Müdür Yardımcısı Ayhan Temizöz ve Honda Türkiye A.Ş. İş Yeri Hekimi Dr. Berna Hanağası “ HONDA Türkiye A.Ş Ergonomi Uygulamaları ve Ergonomi Bazlı Sağlık Gözetimleri” konulu bir sunum yaparken; FORD A.Ş’den Fabrika Ergonomi Uzmanı Aslı Güven de “FORD A.Ş Ergonomi Uygulamaları”nı anlattı.
Panel konuşmacılarından Goodyear Lastikleri T.A.Ş. İş Güvenliği ve Çevre Müdürü Gönül Yüzbey, “Ergonominin Amacı ve Goodyear Ergonomi Ekip Çalışmaları”nı aktarırken ARTI Sağlık Çevre Kalite’den  Dr.Dilek Tiryaki “Ergonomik Riskler ve Sağlığa Etkileri” konulu sunumunu paylaştı. Panel plaket töreniyle sona erdi. 

DR. DİLEK TİRYAKİ'NİN SUNUMU İÇİN TIKLAYIN...

AYHAN TEMİZÖZ'ÜN SUNUMU İÇİN TIKLAYIN...

GÖNÜL YÜZBEY'İN SUNUMU İÇİN TIKLAYIN...

ASLI GÜVEN'İN SUNUMU İÇİN TIKLAYIN...