3/26/2019 10:08:38 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
İbrahim Burkay finali BUSİAD’da yaptı
5/6/2013

Bursa 2023 Platformu Başkanı İbrahim Burkay’ın BTSO seçimleri öncesi son durağı BUSİAD oldu. BUSİAD Yönetim Kurulu ile bir araya gelen Burkay, projelerini paylaşarak, SİAD -  TSO işbirliklerinin önemini vurguladı.

Bursa TSO'nun, yarın (7 Mayıs) yapılacak olan başkanlık seçimleri öncesi, başkan adaylarından Bursa 2023 Platformu Sözcüsü İbrahim Burkay, hazırladığı 16 projeyi BUSİAD Yönetim Kurulu ile paylaştı. BUSİAD Başkanı Oya Yöney görüşmede projelerle ilgili bilgi aldı. Yöney 16 projeyi detaylı olarak inceleyerek İbrahim Burkay’a; ‘Marka Bulvarı Projesi’nde uluslararası markalar mı yer almalı, yerel markalarla mı var olmalı? Bursa Gökmen Projesi’nde Savunma Sanayi ile ilgili reel politikalar geliştirdi mi? Sektörel Konseylerle ticaret ve sanayinin ayrı ayrı ihtiyaçlarına cevap verecek oluşum yakalanacak mı? Fuarlarda uluslararası standart nasıl yakalanacak?’ sorularını yöneltti.

Burkay da soruları şöyle yanıtladı: “Marka Bulvarı Projesi’nin başarıya ulaşması için uluslararası markaların bulunması gerekiyor. Bu markaların yanında yerel markalar daha da büyüyecektir. Dünyadaki örnekleri de bu şekildedir. Savunma Sanayii bizim en çok önem verdiğimiz sektörler arasında yer alıyor. Bursa’nın gelecekteki ekonomik yapılanmasında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Gerekli çalışmaları yapmak için adayız. ‘Sektörel Konsey’ler tam da sizin dediğiniz noktada fayda sağlayacaktır. Sizin uzmanlık grupları ile de benzer bir yapıyı benimsediğinizi biliyoruz. Yönetim anlayışını değiştiren projelerle ortaya çıkıyoruz. Kürsel Fuar Acentesi projemiz ile üyelerimizi tüm dünyaya taşıyacağız.”
Burkay konuşmasında BTSO ve BUSİAD arasında uzun yıllardır kurulamayan dirsek temasını da çok önemsediklerini vurguladı.

“16 makro proje”
 İbrahim Burkay, başta Payitaht Çarşısı Projesi olmak üzere hazırladığı projelerini şöyle sıraladı: "Üyelerin sağlık konusunda yararlanacağı  BTSO Vefa Projesi, Bursa iş dünyasının tek çatı altında toplanacağı Bursa Finans ve Ticaret Merkezi, Sektörel Konseyler Projesi, verimli ve çevre faktörlerini ön planda tutan Yeşil Büyüme Projesi, Bursa'nın modern yüzünü yansıtacak Marka Bulvarı Projesi, Türkiye'nin uzay ve havacılık üssü Bursa'dan Türkiye'nin Gökmen'i yükselecek adı altında Gökmen Projesi, dağınıklığa son vermek ve yaşanan kentsel sorunlara bir çözüm üretmek için Organize Ticaret Bölgeleri Projesi, üyeler ve firmaların gelişimine  katkı sağlamak amacıyla BTSO Akademi Projesi, Bursa'nın 2023 hedefi olan ihracatta yüksek teknolojinin payını yüzde 20'ye, orta ve yüksek teknolojinin payını yüzde 95'e çıkarmak için geliştirilen OSB Teknokent Projesi, Bursa'ya Sağlık Serbest Bölgesi Projesi, Küresel Fuar Acentesi Projesi, yurt dışı pazarlarındaki önemli alıcı gruplarını Bursa'ya çekmek için düzenlenen Ticari Safari Programı Projesi, Bursa'yı 2023 hedeflerine taşımak adına Bursa Ticaret ve Sanayi Üniversitesi'ni kurma projesi, sektörde kalifiye ara eleman ihtiyacını karşılayacak ihtisas enstitüleri ve OSB teknokent şirketlerine Ar-Ge elemanı yetiştirecek projeler, BTSO Değişim Programı ile dünyadan önemli projeler Bursa'ya taşınacak, BTSOBİZ projesi ile BTSO üyeliği daha özel ve ayrıcalıklı bir hale gelecek."