3/23/2019 12:23:17 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Bir Duayeni Ağırlıyor
4/26/2013

İoanna Kuçuradi BUSİAD’ın konuğu oluyor.

Dünya Felsefe Federasyonları Başkanlığı'na seçilen ilk Türk ve aynı zamanda ilk kadın olan İoanna Kuçuradi BUSİAD’ın konuğu oluyor.

“Açık Kapı Toplantıları Felsefe Söyleşileri” Türkiye Felsefe Kurumu'nun Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’yi ağırlayacak. 26 Nisan 2013 Cuma günü gerçekleşecek olan etkinlikte İoanna Kuçuradi ‘Etik ve Etikler’ konulu bir sunum yapacak.
Kuçuradi’nin sunumuyla zenginleşecek olan etkinlikte, ‘etik’ teriminin bugün kullanıldığı farklı anlamlar ortaya konduktan ve bunun yol açtığı karışıklıklardan bazılarına dikkat çektikten sonra, felsefenin bir alanı olarak etiğe belli başlı yaklaşımlar sergilenecek. Sonrasında da insanlar arası ilişkilerde değer sorunları üz¬erine yoğunlaşarak, etik fenomenin bütünlüğünde bilgisini ortaya koymaya çalışan bir görüş özet olarak sunulacak ve bu görüşün yaşam için açtığı bazı görme olanakları üzer¬inde durulacak.


İoanna Kuçuradi Özgeçmiş:
Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün kuruluşundan sonra uzun bir süre başkanlığını yapan eğitimcidir. Daha sonra Bilgi Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi gibi başka kurumlarda da çalışmıştır. Şu anda hala Maltepe Üniversitesi'nde görev yapmaktadır. Özellikle insan hakları, insan felsefesi, etik gibi alanlara önem verip bu konularda çalışma yapmaktadır.4 Ekim 1936'da, İstanbul'da, bir Rum ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1954'te Zapyon Kız Lisesini, 1959'da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdi. 1965'te doktora derecesini aldı. 1965-1968 arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde görev yaptı. 1970'te Doçent, 1978'de de Profesör oldu. Boston'da yapılan bir toplantı sonucu Dünya Felsefe Federasyonları Başkanlığı'na seçildi. Bu göreve seçilen ilk Türk ve ilk kadındır. 2001 yılında Dünya Felsefe Kongresi'nin Türkiye'de yapılmasını sağladı. 1969'da Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünü kurdu ve 2003 yılında emekli oluncaya dek bölümün başkanlığını yaptı. 1997'den beri aynı üniversitenin İnsan Hakları ve Felsefesi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin müdürü ve bu merkezin bünyesinde kurulan UNESCO kürsüsünün sahibidir. Ayrıca Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.