5/22/2019 11:58:11 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Joseph R. Berger’i ağırladı
4/19/2013

BUSİAD Düşünce Kulübü’nün etkinliklerinden Açık Kapı Toplantıları Felsefe Söyleşileri, dünyanın saygın üniversitelerinde kürsü sahibi olan akademisyenleri ağırlamaya devam ediyor. Etkinliğin yeni konuğu Kentucky Üniversitesi’nden Prof. Joseph R. Berger oldu.

BUSİAD Düşünce Kulübü,  dünya çapında saygın üniversitelerden önemli isimleri Uludağ Üniversitesi Uludağ Felsefe Derneği katkılarıyla düzenlenen “Açık Kapı Toplantıları Felsefe Söyleşileri” etkinliğinde ağırlamaya devam ediyor. 18 Nisan tarihinde BUSİAD evinde yapılan etkinlikte, 18 yıldır Kentucky Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapan, alanında üniversitenin bölüm başkanı olan Prof. Joseph R. Berger (UK HealthCare, Neurology, University of Kentucky, ABD) katılımcılara sunum yaptı. Berger ‘Bilinci Destekleyen Bilimsel Unsurlar’ başlığı altında “bilinç düzeyi” ve “bilinç içeriği”ni detaylandırarak paylaştı.
Doktorlar ve felsefecilerin bilince farklı açılardan baktıklarını belirten Berger, ‘Bu seminer bilinci destekleyen bilimsel unsurlara odaklanmaktadır. “Bilinç Düzeyi” ve Bilinç “İçeriği” ayrımını, beynin bilinç düzeyi ve içeriğinden sorumlu olan bölümlerini ve bu bölümlerinin bütünlüğünün, çeşitli araştırmalarla nasıl soruşturulduğunu konuşuyoruz” dedi.
Geniş katılımın sağlandığı etkinlik BUSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer Hatunoğlu’nun Joseph R. Berger’e plaket sunmasıyla sona erdi.

BUSİAD bir duayeni ağırlıyor:

Dünya Felsefe Federasyonları Başkanlığı'na seçilen ilk Türk ve aynı zamanda ilk kadın olan İoanna Kuçuradi BUSİAD’ın konuğu oluyor.

“Açık Kapı Toplantıları Felsefe Söyleşileri” Türkiye Felsefe Kurumu'nun Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’yi ağırlayacak. 26 Nisan 2013 Cuma günü gerçekleşecek olan etkinlikte İoanna Kuçuradi ‘Etik ve Etikler’ konulu bir sunum yapacak.

İoanna Kuçuradi Özgeçmiş:
Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün kuruluşundan sonra uzun bir süre başkanlığını yapan eğitimcidir. Daha sonra Bilgi Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi gibi başka kurumlarda da çalışmıştır. Şu anda hala Maltepe Üniversitesi'nde görev yapmaktadır. Özellikle insan hakları, insan felsefesi, etik gibi alanlara önem verip bu konularda çalışma yapmaktadır. 4 Ekim 1936'da, İstanbul'da, bir Rum ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1954'te Zapyon Kız Lisesini, 1959'da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdi. 1965'te doktora derecesini aldı. 1965-1968 arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde görev yaptı. 1970'te Doçent, 1978'de de Profesör oldu. Boston'da yapılan bir toplantı sonucu Dünya Felsefe Federasyonları Başkanlığı'na seçildi. Bu göreve seçilen ilk Türk ve ilk kadındır. 2001 yılında Dünya Felsefe Kongresi'nin Türkiye'de yapılmasını sağladı. 1969'da Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünü kurdu ve 2003 yılında emekli oluncaya dek bölümün başkanlığını yaptı. 1997'den beri aynı üniversitenin İnsan Hakları ve Felsefesi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin müdürü ve bu merkezin bünyesinde kurulan UNESCO kürsüsünün sahibidir. Ayrıca Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

jOSEPH R. BERGER'İN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...