3/23/2019 12:20:52 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD’dan TTO Tanıtım Toplantısı
4/5/2013

Oya Yöney: Ar-Ge’nin önemi büyük. İş yaşamında kitap her gün yeniden yazılıyor

Zeynep Kahveci: Yeşil Cadde Modeli ile üniversite sanayiciye ulaşıyor

Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ‘UÜ-TTO AŞ’ nin Bursalı sanayici ve işadamlarına daha iyi tanıtılması, reel sektör için sağlayacağı artı değerin anlatılabilmesi amacıyla BUSİAD Evi’nde ‘Tanıtım Toplantısı’ yapıldı.

Sanayi-üniversite işbirliğinde oldukça önemli bir adım olan Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Tanıtım Toplantısı’na BUSİAD Yönetim Kurulu, Bursa sanayisinden profesyoneller ve akademisyenler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan BUSİAD Başkanı Oya Yöney Ar-Ge ve inovasyona verdiği önemi vurgulayarak şunları söyledi: “Teknoloji Transfer Ofisi, Bursa’nın sanayi potansiyeli düşünüldüğünde büyük ihtiyaç olan bir yatırımdı. Rekabetin bu denli artığı bir ortamda sadece Bursa değil ülke olarak odaklanmamız gereken alanın Ar-Ge olduğu aşikar. Teknoloji Transfer Ofisi yeni Ar-Ge şirketlerinin oluşturulmasını teşvik etme, işbirliğini geliştirme, fikri mülkiyet haklarını koruma, bunların satışından elde edilen gelirleri yönetme gibi önemli görevler üstlenecektir. İşte bu noktada Bursalı sanayicilerimiz için işlerini geliştirmekte ve rekabet avantajı sağlamada büyük faydalar sağlayacaktır. Bizim görevimiz ise bu oluşumun çok iyi tanıtılmasını sağlamak ve hızlıca sonuç üretmelerine destek olmaktır.
İş yaşamında kitap her gün yeniden yazılırken bu yatırımların değerini bilmek ve oluşturacağımız sinerji ile hep birlikte büyümek, kazanmak için bu oluşumları asli görevlerimiz olarak görüyoruz. Bu noktada BUSİAD olarak üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması ve akademik girişimciliğin teşvik edilmesine yönelik güdüleyici bir kurum olan Teknoloji Transfer Ofisi’ni destekliyoruz.”

“Yeşil Cadde Projesi”
Toplantıda TTO ile ilgili bilgi veren ve 1 Ocak’ta faaliyete başlayan kurumun bu güne kadar 10 Ar-Ge projesi, 1 uygunluk raporu, 1 de danışmanlık hizmeti verdiğini belirten UÜTTO Genel Müdürü Prof. Dr. Zeynep Kahveci, “Yeşil Cadde Modeli” projesi ile sanayicilere ulaşmayı hedefledikleri söyledi. Kahveci üniversitenin sanayiciyi beklemek yerine yerinde ziyaretlerle işbirliğini geliştirmeyi hedeflediği ‘Yeşil Cadde Modeli’ projesi ile ilgili de şunları söyledi: “Üniversiteler genelde sanayicilerin gelmesini beklerdi. Biz bunu kırmayı amaçlıyoruz. Sanayi bölgelerinden birer cadde istiyoruz ve o caddelerde bulunan firmalara ziyaretler düzenliyoruz. Bu projeyle iş birliğinin daha da gelişeceğine inanıyoruz.”