3/23/2019 12:22:56 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD’dan ‘Makinelerin AB Direktifine Uyumu ve Teşvikler’ paneli
4/4/2013

Karademirler: Devlet iyileştirmede yönlendirici olmalı

BUSİAD Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından BUSİAD Evi’nde “Makinelerin AB Direktifine Uyumu ve Teşvikler” konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan İhsan Karademirler AB mevzuatına uyum konusuna dikkat çekerek, devletin de iyileştirme çalışmaları sürecinde teşvik konusunda yönlendirici olması gerektiğini belirtti.

BUSİAD Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu, konusunda uzman konuşmacıların katılımıyla, “Makinelerin AB Direktifine Uyumu ve Teşvikler” konulu panel düzenlendi.
BUSİAD Evi’nde düzenlenen, oturum başkanlığını Av. Arzu Dursun’un yaptığı panele TÜV SÜD Ankara Bölge Müdürü Melih Koray Efe, İş Teftiş Grup Başkanlığı Başkan Yardımcısı Ali Yazar, PİLZ Bölge Satış Yöneticisi Mehmet Kahramanoğlu, Bosch A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yalçın Engin konuşmacı olarak katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan BUSİAD Başkan Yardımcısı İhsan Karademirler, AB mevzuatına uyum konusuna dikkat çekerek, devletin de iyileştirme çalışmaları sürecinde teşvik konusunda yönlendirici olması gerektiğini belirtti. Karademirler konuyla ilgili şunları söyledi: “Gümrük Birliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye birçok alanda; AB mevzuatına uyum sağlanması ve uygulamaların AB uygulamalarıyla paralel hale getirilmesine yönelik yükümlülükler üstlenmiştir. Bu yükümlülüklerden biri de AB ve Türkiye arasında ticarette teknik engellerin kaldırılabilmesi ve malların serbest dolaşımı ile piyasaya “güvenli” ürünlerin arzının sağlanabilmesi için, AB’nin ürünlere ilişkin teknik mevzuatlarına uyum sağlamaktır. Türkiye bu alanda mevzuat uyumunu büyük oranda gerçekleştirmiştir. Uyumla ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde devlet, işveren ve işçi kullanılan teknoloji ilişkilerini düzgün temellere oturtmalıdır. Devletin de iyileştirme çalışmaları sürecinde teşvik konusunda yönlendirici olması gerekmektedir.” 
Panelin ilk konuşmacısı Ali Yazar, ‘Tesis ve Makinalar Konusunda İşveren Yükümlülükleri’ ile ilgili bilgi verirken, Koray Efe de  ‘Makine Emniyet Gereklilikleri ve CE’lendirilmeleri’ etaplarını hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek paylaştı. Panelistlerden Mehmet Kahramanoğlu da “Makinelerde Emniyet Gereklilikleri” konusunda deneyimlerini aktardı. Oturumun son konuşmacısı olan Yalçın Engin ‘Makine Kabulu Uygulamaları’nı sahada yaptığı çalışmalardan örneklerle paylaştı. 

MELİH KORAY EFE'NİN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

ALİ YAZAR'IN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

YALÇIN ENGİN'İN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...