3/26/2019 10:13:20 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Oya Yöney Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi
4/3/2013Enflasyon yönünü yukarıya çevirdi;

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney açıklanan Mart ayı enflasyon rakamlarındaki beklenmeyen artışa dikkat çekti. Yöney enflasyonda yılsonu hedeflerinin tutmasının zor gözüktüğünü belirterek, yıllık enflasyonun yüzde 7’nin üzerine çıkabileceğini belirtti.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, Mart’ta yükselişe geçen enflasyon oranları ile ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: “Şubat ayında düşüşe geçen enflasyon Mart'ta yeniden yönünü yukarı çevirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mart'ta TÜFE yüzde 0.66, ÜFE yüzde 0.81 arttı. Yıllık bazda TÜFE yüzde 7.29'e yükselirken, ÜFE yüzde 2.30 oldu. Piyasada TÜFE’nin yüzde 0,40 civarında bekleniyordu. Bu durumda enflasyonda sürpriz bir artış görüyoruz.  Yıllık enflasyon beklentisine de yukarı doğru bir revizyon gelebilir.”
Kur ve değerli TL ile ilgili görüşlerini de aktaran Yöney:  “2,0560 kur sepeti seviyesinde seyrin Mart ayı boyunca sürmesi durumunda 120 eşik seviyesinin aşılabileceğini düşünüyoruz. TL yine belirgin bir değerlenme baskısı altına girmiştir. TCMB Başkanı da TL’nin değer kazanmasına yaptığı açıklamalarla sözsel engeller koymuştur.” dedi. Nitekim TCMB’ nın para politikalarında kısa vadede bir değişiklik yapmasını da olası bulmadıklarını ve 'veriye bağlı' para politikası uygulamasının sürdürüleceğini belirten Yöney, ihracattaki sıkıntının devam edeceğini, iç piyasanın mutlaka hareketlenmesi gerektiğini vurguladı. İhracatçıları teşvik etmek için, Merkez Bankası’nın gerçekçi kur politikası uygulaması gerektiğini ifade eden Yöney, iç talebin canlandırılması için de kamu harcamalarından çok özel sektörün teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.