5/22/2019 11:57:18 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD'da Otomotiv Sektörü ve AR-GE Konuşuldu
3/26/2013

BUSİAD,  TEYDEB yöneticilerinin, otomotiv sanayi Ar-Ge merkezleri buluşmasına ev sahipliği yaptı. OSD ve TAYSAD üyeleri için düzenlenen bilgilendirme toplantısında projeler için verilen destekler, sektörün Türkiye için önemi ve gelecek planlaması konuşuldu.

Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB)’in, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyeleri ile bir araya geldiği Bursa Buluşması BUSİAD Evi’nde geniş katılımla gerçekleşti. Toplantıda TEYDEB Başkanı Fatih Yülek otomotiv sektörünün Ar-Ge gerekliliğine dikkat çeken bir konuşma yaparken,  TEYDEB Başkan Yardımcısı Dursun Çiçek, TEYDEB Yenilik Politikaları Daire Başkanı Hüseyin Güler  ve TEYDEB Grup Sekreteri İlker Keskinkılıç, Ar-Ge destek programları ile ilgili bilgilendirme sunumları yaptılar.

Toplantıda konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, 2023 ihracat hedeflerinin yakalanması için otomotiv sektörünün önemine dikkat çekerek, Ar-Ge vurgusu yaptı, Yöney: “Ülkemizin 2023 yılında gelişmiş ilk 10 ekonomi arasına girmek,  500 Milyar Dolar ihracat yapmak gibi iddialı hedefleri var. İhracatın bir numaralı sektörü olan otomotiv endüstrisi, 20 milyar Dolar’a yakın ihracat hacmine sahip. Yani Türkiye ihracatının yaklaşık yedide biri otomotiv endüstrisine aittir. Halihazırda, toplam ülke ihracatından %13 pay alan Otomotiv Endüstrisi’nin, 2023 yılına gelindiğinde, hedeflere ulaşılabilmesi için 4 milyon adetlik üretim ve 3 milyon adetlik ihracat hedefi bulunmaktadır. Rakamları, Ar-Ge yatırımları ile kıyasladığımızda sonuç üzücüdür. Otomotiv için tüm Türkiye’de, 18’i Bursa’da olmak üzere toplam 59 Ar-Ge merkezi bulunmakta. Rakam bu kadar azken, Ar-Ge merkezlerinin işlevselliği de bir başka tartışma konusudur” dedi.
Yenilikçilik, Ar-Ge bilinci ve tasarım etkinliği konuları bizim için son 20 yılın kavramlarıdır diyen Yöney sözlerini şöyle sürdürdü:  “Günümüzde yenilikçilik; tasarımda, üründe, hizmette, pazarlamada, satışta ve satış sonrası destekte  ‘sürdürülebilir bir başarı hikayesi oluşturabilme yeteneği’ olarak görülüyor. BUSİAD olarak yenilikçilik ve yaratıcılık konularında bilgi düzeyinin gelişmesine katkıda bulunacak çalışmalar yapıyoruz. BUSİAD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubumuz Bursa’da teknolojiye, Ar-Ge’ye ve yenileşime yatırım yaparak katma değer sağlamayı amaçlayan kuruluşlar için ortak dilin oluşturulmasını hedefliyor. Bu yıl da çalışmalarımız arasında teşvik amacıyla ‘Sürece Yönelik Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri de” olacak.

“TÜBİTAK kapılarını açtı”
TEYDEB Başkanı Fatih Yülek de TÜBİTAK’ın son bir yıldır kapalı kutu olmaktan çıkarak, akademisyenlerin de yararlandığı, şeffaf bir kurum haline geldiğini vurguladı. Yülek OSB ve üniversiteler ile ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, Ar-Ge desteklerini anlatmak için sektör temsilcileriyle buluşmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Yülek, “Bugüne kadar Ar-Ge konusunda en fazla otomotiv sektörüne destek sağlandık. Sektörün Türkiye için önemini biliyoruz. Sektörde katma değer sağlanması için de Ar-Ge çalışmalarının ne kadar olmazsa olmaz olduğunun farkındayız. Sektör temsilcileriyle bir araya gelerek teşviklerimizin sınırlarını anlatmayı önemsiyoruz” dedi.