3/23/2019 12:19:56 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD'dan Geleceğin Mühendislerine Seminer
3/14/2013

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin iş hayatında gerekli yetkinliğe ulaşmaları için BUSİAD’ın USİGEM işbirliğinde düzenlediği seminerler devam ediyor. Projenin sanayiciler için önemine dikkat çeken BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, nitelikli eleman sorununun artarak devam ettiğini, konuyla ilgili çalışmaların hızlanması gerektiğini söyledi.

BUSİAD’ın Uludağ Üniversitesi Üniversite-Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSİGEM) işbirliğinde gerçekleştirdiği seminerler profesyonelleri öğrencilerle buluşturuyor. Mühendis adaylarının iş hayatında beklenen yetkinliğe sahip olmalarının sağlanması amacıyla verilen seminerlerin yeni konuğu İletişim Yazılım Genel Müdürü Tuncer Hatunoğlu oldu. Uludağ Üniversitesi Faik Çelik Otomotiv Mühendisliği Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminerde Hatunoğlu, ‘İş Planı Hazırlama‘ konusunda bir sunum yaptı.
Etkinlikle ilgili bilgi veren BUSİAD Başkanı Oya Yöney, ‘BUSİAD ve ÜSİGEM arasında yapılan protokolle üç yıldır devam eden etkinlikte bu güne kadar kırka yakın profesyonel, öğrencilerle buluştu. BUSİAD Yönetimi olarak etkinliğe çok önem veriyoruz. Sanayi ve üniversite işbirliği yapmak zorundadır. Öğrenciler iş hayatına adım atmadan, pratikte de çalışmalar yapmalıdır. Bu sadece yaz stajlarıyla olmaz. BUSİAD olarak biz de üyelerimiz ve üyelerimizin firmalarında hizmet veren profesyonellerle öğrencileri bir araya getiriyoruz. Eğitim öğretim yılı boyunca her hafta bir konukla süren etkinlik güzel sonuçlar veriyor’ dedi.

“Ulutek beklentiyi karşılamadı, TTO'dan ümitliyiz”
Ulutek’in kar amacı güden bir yapı olarak sanayicilerin taleplerini karşılayamadığını belirten Yöney alternatif bir proje olarak Teknoloji Transfer Ofisleri’nin (TTO) konuşulması gerektiğini söyledi. Yöney, BUSİAD olarak TTO’ların değerlendirmesi amacıyla 4 Nisan’da sanayicilerin ve sivil toplum örgütlerinin katılacağı bir toplantı organize ettiklerini belirtti. Yöney sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknoloji Geliştirme Bölgesi özellikle kar amacını ön planda tutan bürokratik yönetimi, ekonomik olmayan mimari-kullanım yapısıyla, Bursalı kurum ve kuruluşların Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri için maalesef olumlu bir iklim sağlayamamıştır. Bu sebeple, kuruluşunda, Ulutek çatısı altında faaliyete başlayan pek çok firma, buradan ayrılarak çalışmalarını, kendi fabrikalarında ya da daha uygun şartlara sahip yerlerde, sürdürmektedir. Kurumun halen doluluk oranı % 50-60 civarındadır. Türkiye ekonomisinin lokomotifinin ihracat olduğu, bunun arttırılmasının da Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına hız verilmesine bağlı olduğu düşünülürse, teknoloji gelişim bölgelerinin, bu konulara hizmet için kar amaçlı olmamaları gerekir. Bunun sağlanması aşamasında TTO-Teknoloji Transfer Ofisleri’nin ihracatçılar ve reel sektör için bir şans olduğunu düşünüyoruz. Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı ve Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi ortaklığında 27 Aralık 2012 tarihinde kurulan UÜ-TTO AŞ,  temel olarak üniversite sanayi işbirliğinin sağlanması, üniversitelerde üretilen bilgiye dayalı geliştirilen yeni teknolojilerin sanayinin kullanımına sunulması, üniversitelerin ulusal ve uluslararası destek mekanizmalarından yararlanması ve akademik girişimciliğin teşvik edilmesi amaçlarına yönelik çalışan bir kurum olarak hizmet vermeye başladı. UÜ-TTO AŞ’nin Bursalı sanayici ve işadamlarına daha iyi tanıtılması, ihracatçılarımız ve reel sektör için sağlayacağı artı değerin anlatılabilmesi amacıyla 4 Nisan 2013 Perşembe günü saat 15.00’de BUSİAD Evi’nde bir tanıtım toplantısı düzenliyoruz. Üyelerimizle birlikte tüm SİAD’ ların ve Bursa iş dünyasının davet edildiği toplantıyla uzun süredir gündemde olan bu sorunla ilgili yol almayı planlıyoruz.”