5/22/2019 11:43:34 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Yöney; Üretim artışı 2012’yi hatırlattı
3/8/2013

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Sanayi Üretim Endeksi  Ocak 2013 verileri açıklandı. Verilerin duyurulmasının ardından açıklama yapan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, sanayi üretiminin geçtiğimiz yılın aynı ayına göre Ocak ayında %2.1 artış kaydederken, mevsimsellikten arındırılmış verinin  yıllık bazda %1.9 artmasının sevindirici olduğunu belirtirken, istikrarın önemine dikkat çekti.
 
Yöney geçtiğimiz yıla da artışla başlandığını ama bunun yıl içinde korunamadığını belirterek, bir an önce ekonominin kırılgan taraflarının iyi okunarak reel politikaların uygulanması gerektiğini belirtti.
Bu anlamda Fitch’in yaptığı açıklamalara da vurgu yapan Yöney ; kurumun  kasımda yaptığı kredi notu artışından beri Türkiye’deki gelişmeleri pozitif gördüğünü , Türkiye için 2013’te cari açık tahmininin %6,5, büyüme tahmininin ise %3,8 olduğunu açıkladığını hatırlattı .
Ödemeler dengesindeki krizin Türkiye’nin kredi notu indirimi için ortam oluşturabileceğini, yüksek cari açık ve düşük tasarruf oranlarının Türkiye’nin kırılganlıkları olduğunun  açıklanmasını da  önemli bulduğunu ifade etti.

Üretim maliyetleri artıyor, karlılık azalıyor
Üreticiler üzerindeki maliyet baskısının rekabeti olumsuz etkilemeye devam ettiğini de söyleyen Yöney, karlılık oranları düştükçe yatırımların azaldığını bunun da endişe verici bir durum olduğu vurguladı. Yöney sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayiciler üzerindeki maliyet yükü giderek artmaktadır. Geçtiğimiz gün açıklanan saatlik iş gücü maliyetlerindeki yüzde 8, 5’lik artıştan da bunu görebiliyoruz. Artışlar rekabet ortamı sebebiyle ürünlere yansıtılamıyor. Bu durumda kayıt dışı sorununu çözememiş olan Türkiye’de haksız rekabet ortamı doğuyor. Dış pazarlarda da rekabet şartları çok ağırlaştı. Maliyetler artıp karlar eridikçe ihracat rakamlarında koyulan hedeflere ulaşmamız gittikçe zorlaşmaktadır.Bu nedenle Farklı düşünce , farklı bakış ve farklı uygulamalar gerekmektedir. ”