5/22/2019 11:34:44 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD'ın Yenilikçilik Hareketi...
12/15/2012

Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubumuz tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Bursa 3. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu, geniş katılımla yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren BUSİAD Başkanı Oya Coşkunöz Yöney, yenilikçilik, Ar-Ge bilinci ve tasarım etkinliği kavramlarının son 20 yıla damga vurduğunu ifade etti.

Bu kavramların uygulanabilirlik boyutunun ise yeni başladığını dile getiren Yöney, "Günümüzde yenilikçilik; tasarımda, üründe, hizmette, pazarlamada, satışta ve satış sonrası destekte sürdürülebilir bir başan hikâyesini oluşturabilme yeteneği olarak görülüyor. Inovasyon kavramı bile değişip gelişerek yerini açık inovasyon olgusuna bırakıyor. Açık inovasyon, üniversite, enstitü, teknoloji merkezi gibi şirket dışı kaynakların entelektüel sermayesini kullanmaya dayanıyor. Şirketler artık sadece kendi sınırlarında inovasyon değil dış dünyanın çözüm ve yaratıcı kaynaklarını da kullanarak yeni fikirler ve çözümler oluşturmaya, oluşan fikirleri ticarileştirmeye başlıyor. BUSİAD olarak yenilikçilik ve yaratıcılık konularında bilgi düzeyinin gelişmesine katkıda bulunacak birçok çalışma yapıyoruz" dedi.
 
Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv;
10 yıl sonra cüzdanlar  olmayacak!
ÇILGIN TURKCELL Sempozyumun  konuşmacılarından Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv ise, Türk insanının bilgiye ulaşmada artık dünyadaki herkesle eşit şartlarda olduğunu belirterek, "Turkcell olarak krizde yatırım yaparken biz fren değil gaza bastık. Çılgın olduğumuzu düşündüler ama biz bugünü önceden görmeyi başardık" dedi.
İletişim teknolojilerindeki son gelişmeleri anlatan Ciliv, Osmanlı Devleti'nin yüzyıllar boyunca dünyaya hakim olduğunu, fakat matbaa teknolojisine ayak uyduramaması yüzünden geride kaldığını söyledi. "Şimdi artık bilgiye ulaşmak demek kitaba ulaşmak anlamın gelmiyor" diyen Ciliv, dünyadaki bütün bilgilere internet üzerinden cep telefonlarıyla ulaşılabildiğini dile getirdi. 450 yıldır ilk defa Türk insanının bilgiye ulaşmada dezavantajlı değil avantajlı hale geldiğini söyleyen Ciliv, "Bu topraklarda girişimci hırsımız fazla.
Zeka olarak üstün. Ama bilgiden uzak kalınca geride kaldık. Artık bilgiye ulaşarak fark oluşturma zamanı" diye konuştu.
 
Dünyada bir internet devriminin yaşandığını, bazı ülkelerde bu sebeple rejimlerin değiştiğini anlatan Ciliv şöyle devam etti: "İnsanlar birbiriyle iletişim halinde. Gerçekler ve doğrular teknoloji sayesinde herkese ulaşıyor. Yani şeffaf bir dünya. Türkiye, artık dezavantajlı değil avantajlı hale geldi. Mobil ve fiber internet alanında ABD'den daha hızlıyız. Türkiye mobil iletişimde birinci sırada. 2008 yılında biz fiber internete inanılmaz yatırımlar yaptık.
 
Niçin başarılı olduk? 2008 yılında 1929 yılından bu yana en büyük kriz ile karşı karşıya geldik, ve dünyanın dört bir yanındaki operatör sahipleri bütün yatırımları sıfırladılar ve kestiler. Çünkü 37 milyon kişi işini kaybetti.
 
Dünyanın en büyük bankalarından bazıları batmak üzereydi. Böyle büyük bir kriz. Biz uzun yıllar 3G lisansını bekliyorduk. Bunu alır almaz tarihimizin en büyük yatımını yaptık. Herkes frene basarken, biz muazzam yatırım yaptık. 2008 - 2010 yılında 4 milyar lira yatırım yaptık. Biz bu yatırımları yaparken, bize çılgın mısınız dediler. Biz internetin mobil akıllı telefonlarla cebe gireceğini biliyorduk. O yüzden bu yatırımları yaptık.
 
Ülkemizi kendi konumuzda dünyanın en iyisi haline getirdik." Gelişen teknolojiyle 10 yıl sonra cepte cüzdan taşınmayacağını kaydeden Ciliv, "Cüzdanda çok fazla kredi kartı, nüfus cüzdanı ve diğer kartlar var. Bunları taşıyınca şişiyor. Sonra da adam 3 ay tedavi görüyor. Bir arkadaşımızın omurgası yamuldu. Artık mobil cüzdan olacak. Hedefimiz gençlerimizi devreye sokmak, onların yeni fikirlerini insanların faydasına dönüştürmesini sağlamak. Her bir insanın muazzam bir potansiyeli var.
 
Steve Jobs'un babası Suriye'de doğdu. Bizim insanımız farklı. Bu topraklarda bir sihir var. Artık bilgi parmaklarımızın ucunda. Muazzam bir fırsat eşitliği söz konusu" dedi. "Eğer sürdürülebilir ve karlı büyüme yapmak istiyorsak, bunun için öncelikle müşterimize odaklanmalıyız" diyerek iş dünyasına çağrıda bulunan Ciliv, Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğini söyledi. Ciliv, "Dünyada teknoloji devrimi var. Bilgiye ulaşmada artık ülkemiz insanı eşit şartlarda. Dezavantajlı değiliz. Son 10 yılda ekonomide çok iyi gelişmeler kaydettik. Daha çok yapacak işimiz var. O yüzden dünyada büyük işleri yapmak ekip işidir. Büyük işleri yapmak büyük başarıları yakalamak. Zaman alıyor. Bir günde olmuyor" diye konuştu.
 
"AKILLI CİHAZLAR PCLERDEN DAHA ÇOK SATILIYOR" Akıllı cihazların satış sayısının PC'leri geçtiğini ifade eden Ciliv, "2013 yılında dünyada akıllı telefonların ve tabletlerin satışı PC'lerin toplam rakamını geçecek. Türkiye'de bunlar oluyor. İş dünyasındaki en stratejik yatırım, mobile yönelik yatırımdır. Artık devir değişiyor. Klimaların içine, hayvanlara ve kümeslere sim kartlar takılıyor. Oradaki ısıyı ve nemi ölçsün herhangi bir sakatlık durumu varsa haberdar olalım diye bu sim kartlar var" ifadelerini kullandı. Dünyanın en iyi üniversitesinde okuyan öğrencilerin derse gitmeden en yüksek notu alabilmenin yarışına girdiğini hatırlatan Ciliv, "Türkiye'nin en iyi günleri önümüzdeki 50-100 sene olacak. Türk insanı bu fırsatları çok iyi değerlendirecek. Bizler Türkiye'nin sinir sistemiyiz" dedi.