3/23/2019 12:19:41 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
6. BUSİAD Ebeveynler ve Çocukları Toplantısı İlgi Gördü.
10/10/2012Üyelerimizi ve iş hayatlarında birlikte çalıştıkları, ebeveynleri ile çocuklarını  bir araya getirerek  iletişim ve  kurumsal yapıya katkıda bulunmak, BUSİAD Ailesi içindeki diyalogu güçlendirerek ileriye taşımak amacıyla, Türk Ekonomi Bankası sponsorluğunda düzenlediğimiz, derneğimizin markası olan “Ebeveynler ve Çocukları  Toplantıları”nın altıncısı 10 Ekim 2012 Çarşamba akşamı HİLTON Otel Büyük Salonda yapıldı.
 
Konuk konuşmacı Sayın Nesim Levi, “iş dünyasında nesiller arası farklılıklardan sinerji yaratmak” konulu konuşmasıyla değerli tecrübe ve birikimlerini üç kuşak olarak bir arada bulunan BUSİAD Üyeleri ile paylaştı. 
(Sayın Levi’nin sunumu için TIKLAYINIZ)

Etkinlik, BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney’in aşağıdaki açış konuşmasıyla başladı;
Değerli BUSİAD Üyeleri,
Derneğimizin geleneksel hale gelen ve beğeni toplayan “Ebeveynler ve Çocukları” isimli organizasyonumuza hoş geldiniz. Bu organizasyonun adı bildiğiniz gibi daha önceki yıllarda “Babalar ve Çocukları” idi. Yeni adı ile,  günümüze daha uygun ve kapsayıcı olacağını düşündük.
Değerli Dostlar,
 Bu akşam için  hazırlanırken, ben de, babamı ve kendi hayatımda devir teslim sürecinde yaşadıklarımı düşündüm.  Babam, Rahmetli Kemal Hoca ile yaşadığımız fikir ayrılıklarını,  önem verdiğimiz alanlardaki farkları, risk alma konusundaki karşıt görüşlerimizi hatırladım...
25 yaşında Amerika’da üniversiteden mezun olup babamla birlikte çalışmaya başladığımda “kredi kullanımı” konusunda ilk tartışmamızı yaşamıştık.  Finans derslerinde bize öğretilen “kendi paranızı değil, başkasının parasını kullanın” idi. Oysa Coşkunöz’de  hiç kredi kullanmadığımızı görüyordum. Kemal Hoca’ya bunu aktardığımda bana “biraz bekle” dedi. Türkiye’de defalarca kriz yaşayan babam yüksek faiz ve yüksek oranlı develüasyonlara karşı kendini böyle korumuştu. 98 krizini yaşadığımızda ben de bunu anladım. Görevi devraldığımız dönem; iş yapış tarzlarının değiştiği, rekabetin farklılaştığı  hızlı ve esnek davranmak zorunda olduğumuz zamanlardı. Ama babamın “bekle biraz” ı kulağımıza küpe olmuştur. Her zaman yatırımlarımızda öz kaynak - yabancı kaynak oranına dikkat ederek  temkinli davranır, onun yaklaşımını örnek almaya devam ederiz.
Önümüzdeki günlerde,, 3. Nesil ile çalışmaya  başladığımda,  bana garip, tehlikeli yada olanaksız görünen  fikirleri yada talepleri olacağını bekliyorum. Bu çatışmaları doğru yönetmek ve farklılıklarımızı güce dönüştürmek için, birbirimizi karşılıklı dinlemek ve uzlaşarak doğru yolu bulmak,, miras devredecek olan bizler için olduğu kadar bayrağı devralacak yeni kuşak için de çok önemli.
Zira  nesillere devir konusunda var olan istatistikler iç açıcı değil.: Amerika'da Ward Study ’nin araştırmasına göre 1924-1984 yılları arasında 3 kuşak yönetiminde aile şirketlerinin yüzde 80’nin yok olduğu ortaya çıkmıştır. Kalan yüzde 20’nin yalnızca yüzde 65’i aynı ailede kalmıştır. Ülkemizde bu konuda yapılmış bir araştırma yok.  Ancak, Türk toplumunun kültür yapısının, kendi kurduğu bir işi başkasına emanet etmeye pek de yatkın olmadığını düşünürsek Amerika’daki oranların altında bir sonuç çıkacağı rahatlıkla söylenebilir.
Bu konudaki dünyadaki en iyi örnek ise Kongo Gumi adında bir Japon inşaat firması.  Bu şirket 578 yılında kurulmuş ve şu anda 40.  Kuşak   tarafından yönetilmekte. Umarız;  Türk aile şirketleri arasından da 10.,20. Kuşak devirlerinden örnekler yaşanır.
Sevgili Busiadlılar;
Ülkemizde aile şirketlerinin durumu,geleceği ve  kurumsallaşma aşamaları konusunda çalışmalar henüz yeni ve istatistiki bilgiler yetersiz. Sizlere dağıtılan anket formu BUSİAD Kurumsal Yönetim Uzmanlık Grubumuz için önemli bir veri  sağlayacak. Bu nedenle hepinizden  bu formu doldurarak bu konuya destek vermenizi rica ediyoruz.
Hepinize saygılarımı sunuyorum.
 
Üst kurumumuz TÜRKONFED ‘in Yeni Yönetim Kurulu  Başkanı Sayın Süleyman Onatça da toplantıya iştirak ederek kısa bir konuşma yaptı.

Sponsorumuz Türk Ekonomi Bankası’nın Kobi Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Turgut Boz’da misafirlere hitaben yaptığı konuşmasında etkinliğin anlamını vurguladı ve devamlılığı konusunda temennide bulundu.
Aralarında BUSİAD ’ın ilk onur üyesi olan Uludağ Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kamil Dilek’in de bulunduğu 13  yeni üye için rozet takma seremonisi  gerçekleştirildi.
 
Her yıl olduğu  gibi bu yıl da BUSİAD Aile fotoğrafı çekildi ve tüm katılımcılara, Dr. Murat Kuter tarafından kaleme alınan BUSİAD KİTABI ile  takdim edildi.