4/25/2019 9:16:08 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
2012 Bursa Kalite Ödülü Başlıyor
9/20/2012Çağdaş kalite anlayışının yaygınlaşması, kalite çalışmalarının teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi amacıyla 1998 yılından bu yana BUSİAD ve KalDer Bursa Şubesi işbirliği ile yürütülen Bursa Kalite Ödülü’nde 2012 yılı çalışmaları; 20 Eylül 2012 Perşembe günü yapılan “Basın Toplantısı” ve ardından gerçekleşen, “Paylaşım Konferansı” ile başladı. 

Basın toplantısında BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney’in, KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi, KalDer Bursa Şubesi Bursa Kalite Ödülü Yürütme Kurulu (BKÖYK) Başkanı Sadettin Çiçek süreç hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.
 
Oya Coşkunöz Yöney’in açış konuşması:
Son günlerde artan terör ve kaybettiğimiz şehitlerimiz sebebiyle büyük üzüntü içindeyiz. Milletimize ve şehit ailelerine bir kez daha başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Ama bu konudaki önlemlerin de arttırılması büyük önem taşımaktadır.
1996 yılında; Bursa da kalite bilincini ve yönetimini yaygınlaştırmak, firmalarımızın uluslararası piyasalar da rekabet güçlerini;  arttırmak  amacıyla, BUSİAD tarafından sadece BUSİAD üyelerine kalite ödülü verilmeye başlanmıştır. 1998 yılından sonra, BUSİAD ve KalDer Bursa Şubesi  işbirliğinde, KOBİ ’ler için İş Mükemmelliği Modeli esas alınmış ve ödül özel sektöre açık olarak yapılmaya devam edilmiştir. 2010 dan beri de, Bursa Kalite Ödül Süreci BUSİAD  ve Kalder işbirliğinde, Özel Sektör Kamu Sektörüne açık hale getirilmiştir. Ödüller EFQM Mükemmellik Modeli esas alınarak gerçekleştirilmektedir. Biliyorsunuz, Günümüzde kalite, sadece ürün ve üretimde değil, tüm yönetimde de sağlanmıştır. Dolayısıyla imalattan pazarlaya eğitimden sağlığa, hizmetten kamuya her sektörü içine almıştır. Bu yayılmanın içinde; Özellikle okullarımızın kalite ödül sürecine katılmaları bizleri son derece memnun etmektedir.
Bir kurumun, faaliyetlerini ve iş sonuçlarını, mükemmelliği esas alan bir modelle kıyaslayarak neleri iyi yaptığını, neleri daha iyi yapması gerektiğini belirlemesi, kalite bilincinin artarak yaygınlaşmasına destek vermesi için şehrimizdeki tüm kuruluşları bu heyecanı paylaşmak için sürece katılmaya davet ediyorum.
Bursa kalite ödülüne destek veren  Kalder Bursa subesi başkanı Emin Direkçi ye  ve yönetim kuruluna,     Kalite ödül süreci içinde bizleri her yıl destekleyen siz basınımızın değerli temsilcilerine teşekkür eder, saygılarımı sunarım. 
Emin Direkçi “14 yıldır BUSİAD ve KalDer işbirliğinde yürütülen Bursa Kalite Ödülü toplam kalite yönetiminin, kurumların iş başarılarının ve sürdürülebilir rekabet gücünün Bursa’da artması adına kazandırılmış önemli bir süreçtir. Sürecin arkasında uzun bir çalışma dönemi, disiplin ve emek veren ödül değerlendiricileri, kurum liderleri ve çalışanları bulunuyor. Ödül; EFQM Mükemmellik Modeli’ni benimseyerek liderden, çalışanlara, müşteri memnuniyetine kadar süreçlerinde yaptıkları iyileştirmeleri kapsayan ve sonucunda şirket performansına etkide bulunan bir araçtır. Çalışmalara daha fazla kurumun katılımı kentimiz ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunacaktır.” diye konuştu. 
Sadettin Çiçek ise ödül sürecinde başvurular tamamlandıktan sonra sırasıyla kuruluşların eğitimleri, saha ziyaretleri, değerlendirici uzlaşım toplantıları gerçekleşecek. Ardından değerlendirici raporları Bursa Kalite Ödülü Yürütme Kurulu’na sunulacak ve kurulun, sonuçları Bursa Kalite Ödülü Jürisi’ne bildirmesiyle süreç tamamlanacak. 13 Nisan 2013’de ödül alan kuruluşların açıklanmasıyla da sona erecek, detaylı bilgi almak isteyen kurumlar KalDer yetkililerinden bilgi alabilir” şeklinde çalışma programını aktardı.

Paylaşım Konferansında ödül çalışmalarına katılmış kurum temsilcileri deneyimlerini paylaştı.
Programın ikinci bölümünde gerçekleşen Paylaşım Konferansı’nda 2011 Bursa Kalite Ödülü sürecinde yer alan kurumlar sunumlarla deneyimlerini paylaştı. İnegöl 100. Yıl İlköğretim Okulu Müdür Yrd. Turgay Tüloğlu, Ali Osman Sönmez End. ve Tek. Mes. Lisesi Müdürü Rahmi Özyiğit ve Zümre Başkanı Emine Onbaşıoğlu, BPlas  Kalite Müdürü Bülent Elitok ve Presmetal Kalite Müdürü Macide Binici  konferansta konuşmacı olarak yer alıp deneyimlerini paylaştı.

Bursa Kalite Ödülü Hakkında:
Bursa Kalite Ödülü 1998 yılından bu yana BUSİAD ve KalDer Bursa Şubesi işbirliğinde düzenlenmektedir. 2012 Bursa Kalite Ödülü süreci EFQM Mükemmellik Modeli esas alınarak Ulusal Kalite Hareketi (UKH) içerisindeki Bursalı kurumlara açık olarak gerçekleştirilecektir.
Amacı:
• Kalite bilincini ve toplam kalite yönetimini Bursa çapında yaygınlaştırmak ve Ulusal Kalite Hareketine destek vermek,
• Bursa’da iş mükemmelliğine ulaşma çabasında olan firmaları ödüllendirmek ve onurlandırmak,
• Konusunda iyi uygulamaların diğer firmalar tarafından da paylaşılıp uygulanmasını teşvik etmek,
• Bursalı kurumların iş başarılarının ve sürdürülebilir rekabet gücünün ulusal ve uluslararası düzeyde artmasına yardımcı olmak,
• Bursa’nın tanıtımına katkıda bulunmaktır.