3/26/2019 10:11:55 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Kaplıca Pansiyonculuğundan Sağlık Turizmine
7/9/2012Bursa ve Türkiye ekonomisine büyük katma değer sağlayan üyeleri ile sivil ekonomik toplumun güç birliğinin ifadesi olan Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği – BUSİAD Yönetim Kurulu adına, Yönetim Kurulu Üyesi ve Uzmanlık Grubu Koordinatörü Dr. Erol KILIÇ’ın, “sağlık turizmi” konulu açıklaması aşağıdadır;

KAPLICA PANSİYONCULUĞUNDAN SAĞLIK TURİZMİNE.

Sağlık turizmi, bu gün için onlarca ülkenin temel gündemlerinden biridir. Çünkü ülke kaynaklarının ekonomiye pozitif yönde kazandırılmasında keşfedilmiş en önemli araçlardan birisi de  sağlık turizmidir.
 
Sağlık turizmi, özellikle gelişmekte olan ülkelerin önündeki en önemli açmaz olarak duran cari açığın kapatılması ya da sürdürülebilir değerlerde seyredebilmesinin de ana yollarından birisidir. Dolayısıyla gelişmenin ve milletçe zenginleşmenin yollarından biridir.

Bursa açısından bakıldığında ilk akla gelen konu, termal varlıkların yeni anlayışla değerlendirilmesidir. Daha düne kadar güzide mahallemiz Çekirge’de kaplıca pansiyonculuğu yapan bir çok işletme vardı. Hala örneklerine rastlamak mümkündür. “Bir tas bir kurna” dönemini kapatmak “yeni jenerasyon sağlık turizmi” anlayışına yapacağımız en önemli katkı olacaktır.
 
Sağlık turizmi, teknik bir turizm branşıdır ve diğer tüm branşlardan bir şeyler almak ister. Alamaz ise başarısızlık kaçınılmaz olur. Sağlık turizmi yapacak olan Dünya vatandaşlarının büyük bir çoğunluğunun ülkemize sedye yada ambulansla gelmeyeceği gerçeğinden yola çıkarak onların sağlık dışındaki tüm taleplerine de karşılık verecek bir anlayış ve yönetim geliştirmemiz gerekmektedir. 

Kamu ve özel sağlık yatırımları, biten ve devam eden konaklama yatırımları, kara, hava ve demir yolu projeleri, inanç ve tarih gibi branşlardaki turizm birikimi , ekonomisi, üretim ve ihracat gücü ile Bursa, sağlık turizmine göreceli olarak hazırdır.
Bu konularda atacağı güçlü adımlar, diğer konularda olduğu gibi sağlık turizmi alanında da Bursa’yı ülkemizin öncü şehri yapacaktır.
 
Bu sürece herkesin, her kurumun katkı vermesi en temel olgudur.

Saygılarımla,
Dr. Erol KILIÇ / BUSİAD Yönetim Kurulu Üyesi